هدر موبایل
1397/06/03 10:28:06
سرویس اجتماعی
بدری:

ضروری‌ترین نیاز نوسازی بافت‌های فرسوده؛ حمایت مالی دولت/در بازآفرینی شهری موفق نبودیم

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری موفق عمل نکرده‌ایم.
ضروری‌ترین نیاز نوسازی بافت‌های فرسوده؛ حمایت مالی دولت/در بازآفرینی شهری موفق نبودیم سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری موفق عمل نکرده‌ایم. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105753612437.jpg ضروری‌ترین,نیاز,نوسازی,بافت‌های,فرسوده؛,حمایت,مالی,دولت/در,بازآفرینی,شهری,موفق,نبودیم Icana

صدیف بدری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در رابطه با لزوم توجه به نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهر تهران گفت:  نه تنها شهر تهران بلکه همه شهرهای بزرگ نیز با معضل بافت فرسوده و ضعف استحکام ساختمانی روبه رو هستند. خوشبختانه در دو دهه گذشته از نظر کیفیت ساخت و ساز پیشرفت های خوبی حاصل شده منتها ساختمان‌های با عمر بیش از ۳۰ سال نیاز به مقاوم سازی یا به‌سازی دارند.دولت برای بهبود بافت‌های فرسوده، ستاد بازآفرینی شهری را با اعضای تعریف شده در شهرهای مختلف کشور تشکیل داده اما متاسفانه خروجی عملیاتی خوبی نداشته است.

در بازآفرینی شهری موفق نبودیم

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از کم تحرکی دستگا‌های متولی نوسازی بافت فرسوده و یا باز آفرینی بافت های ناکارآمد شهری گفت: به صورت کلی در بازسازی شهری توفیق خوبی نداشتیم، طبیعتا شهرهای بزرگی مثل تهران در حوادث غیر مترقبه از جمله زلزله، آسیب‌های بیشتری خواهیم داشت.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در این راستا لازم است ستاد مدیریت بحران با دستگاه‌های مختلف هماهنگی بیشتری داشته باشد. زلزله‌های گذشته ثابت کرده که مدیریت خوبی در این خصوص توسط دولت انجام نشده و تنها چند روز بعد از وقوع حادثه دستگاه‌های مختلف به صورت ناهماهنگ و  جزیره‌ای عمل می‌کردند. لازم و ضروری است دولت با اراده جدی هنگام وقوع حادثه دستگاه‌ها و امکانات مختلف را بسیج و مدیریت کند، ما برای پیشگیری کم هزینه می‌کنیم و در نتیجه زمان وقوع حادثه هزینه‌هایمان چند برابر می‌شود.

عملکرد شهرداری تهران در راستای بازسازی بافت فرسوده قابل قبول است

بدری افزود: مسئولان اجرایی کشور مخصوصا مسئولینی که بودجه در اختیار دارند مانند سازمان برنامه و بودجه، در کنار اولویت‌هایی که برای مدیریت شهری و ساخت جاده و مسکن در نظر می‌گیرند، برای نوسازی بافت فرسوده هم مبالغی در نظر بگیرند متاسفانه در سالیان گذشته مخصوصا در دولت یازدهم و دوازدهم، بودجه‌های پیش بینی شده نیز به صورت کامل به وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها داده نشده است.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: تنها دستگاهی که در شهر تهران طی سال‌های گذشته به وظیفه‌اش خوب عمل می‌کرد شهرداری تهران بوده است، اعمال تخفیف‌های پروانه‌ای، هزینه‌های انشعابات آب و برق و‌گاز و فاضلاب که خود شهرداری تقبل کرده بوده همچنین درصدی از تسهیلات بانکی برای بهسازی و بازسازی ساختمان‌های فرسوده را نیز شهرداری برعهده گرفته بود، موارد ذکر شده از فعالیت‌های خوب شهرداری در جهت حمایت از نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده بود.  

ضروری‌ترین نیاز نوسازی بافتهای فرسوده؛ حمایت مالی دولت

بدری خاطر نشان کرد: سال‌های گذشته وام‌هایی برای نوسازی بافت فرسوده پرداخت می‌شد که متاسفانه بعد از اتمام پروژه و زمان تقسیط آن دولت درصد سهم خودش را پرداخت نکرد و وام‌ها با سود ۲۲ درصد و ۱۸ درصد تقسیط شدند، این موضوع باعث کاهش انگیزه مردم برای بازسازی خانه‌های فرسوده شد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: توان مالی و اقتصادی  افرادی که در بافت فرسوده سکونت دارند کم است و دولت باید به صورت ویژه‌ای از آنها حمایت کند، بدون شک اگر روند بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده به خوبی انجام نشود، هنگام وقوع حادثه آسیب‌های جدی به شهر تهران وارد خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet