هدر موبایل
1397/06/04 10:39:48
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حیدری:

روحانی مشکلات را صادقانه به مردم بگوید/ رئیس‌جمهور از عاملان مشکلات اخیر «کد» بدهد

رئیس‌جمهوری باید مسائل را شفاف بگوید. باید توضیح دهد که آیا مشکلات و التهابات اقتصادی اخیر کشور ریشه در دوره قبلی دولت دارد یا خیر؟ حداقل باید کد بدهد و بگوید که در قضیه برجام با اذن مقام معظم رهبری مذاکرات را به سرانجام رساندند.
روحانی مشکلات را صادقانه به مردم بگوید/ رئیس‌جمهور از عاملان مشکلات اخیر «کد» بدهد رئیس‌جمهوری باید مسائل را شفاف بگوید. باید توضیح دهد که آیا مشکلات و التهابات اقتصادی اخیر کشور ریشه در دوره قبلی دولت دارد یا خیر؟ حداقل باید کد بدهد و بگوید که در قضیه برجام با اذن مقام معظم رهبری مذاکرات را به سرانجام رساندند. https://cdn.icana.ir/d/019/201804108499798200.jpg روحانی,مشکلات,را,صادقانه,به,مردم,بگوید/,رئیس‌جمهور,از,عاملان,مشکلات,اخیر,«کد»,بدهد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ روز گذشته اعلام شد که رئیس‌جمهور 6شهریور برای پاسخ به سوالات نمایندگان که در 5 محور اقتصادی است به مجلس می‌رود. این حضور با انتقاداتی از سوی برخی نمایندگان نیز همراه است، چرا که آنها یا زمان سوال از روحانی را مناسب نمی‌دانند و یا معتقدند نباید همه مشکلات اقتصادی را ناشی از کم‌کاری دولت دانست و از رئیس‌جمهور درباره آن سوال کرد.

در راستای طرح سوال از رئیس‌جمهور، غلامرضا حیدری، عضو فراکسیون امید با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

ششم شهریور ماه جاری آقای روحانی برای پاسخ به سوالات برخی از نمایندگان به مجلس خواهد رفت. فضای مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید و اینکه ایشان باید چه مسائلی را مطرح کنند؟

سوال از رئیس‌جمهوری رأی‌گیری ندارد. فضای مجلس هم به نوع پاسخگویی ایشان باز می‌گردد. یک‌سری ابهامات و شبهاتی در کشور مطرح است به خصوص درباره مساله ارز و بازار سکه، قاچاق کالا و... ما شاهد گردبادی بودیم که خسارت‌هایی را به اقتصاد ما وارد کرد. باید این شبهات را که پشت پرده‌ای هم دارد، با نمایندگان در میان بگذارند. آقای روحانی قبلا اشاراتی به این جریانات داشته‌اند، اگر این مسائل را صادقانه مطرح کنند امثال بنده که حامی ایشان هستیم، طبعا تشکر خواهیم کرد. اما اگر رئیس‌جمهوری بخواهد با کلمات بازی کند و به اصطلاح این جلسه را از سر خود باز کند، باعث می‌شود که ماموریت و کارکرد ایشان به حداقل برسد. تصور می‌کنم عدم شفافیت ایشان راه به جایی نخواهد برد.

طیف نمایندگانی که طراح سوال از رئیس‌جمهوری هستند، خودشان در مظان اتهام هستند که دولت مورد حمایت آنها طی سال‌های گذشته عامل بسیاری از نابسامانی‌ها بوده است. آیا این موضوع باعث کاهش مسئولیت دولت می‌شود؟

این موضوع بحث دیگری است. اتفاقا اگر این چنین است، رئیس‌جمهوری باید همین مسائل را شفاف بگوید. باید توضیح دهند که آیا مشکلات و التهابات اقتصادی اخیر کشور ریشه در دوره قبلی دولت دارد یا خیر؟ حداقل باید کد بدهند و بگویند که در قضیه برجام با اذن مقام معظم رهبری مذاکرات را به سرانجام رساندند، اما هنوز مرکب آن خشک نشده رفتارهای مخرب آغاز شد. تا آمدیم از ثمره برجام میوه چینی کنیم مسائل دیگری به‌وجود آمد. باید همین مسائل را شفاف بیان کنند.

باتوجه به شناختی که از روحیات آقای روحانی دارید، آیا ایشان درباره این مسائل شفاف‌سازی خواهد کرد؟ آیا آمادگی بیان پشت پرده‌ها را دارند؟

به‌هرحال سابقه اصلی و تجربیات مهم آقای روحانی در حوزه‌های امنیتی بوده است. چنین اشخاصی به‌لحاظ شخصیتی ویژگی‌های خاصی دارند. ممکن است از دید ما صداقت و شفافیت یک مفهومی داشته باشد و از نگاه چنین افراد، مفهومی دیگر. باید صبر کرد و دید که ایشان روز سه‌شنبه هفته جاری در مجلس به چه شکل و درباره چه موضوعاتی سخن خواهند گفت.

فراکسیون امید تاکنون موضع رسمی و مشخصی درباره سوال از رئیس‌جمهوری نگرفته است. آیا تصمیمی بر اعلام موضع وجود دارد؟

فراکسیون امید و مجموعه اصلاح‌طلبان در انتخابات، حامی آقای روحانی بوده است. به‌رغم همه انتقادهایی که بر عملکرد ایشان وارد است، اما خود را موظف به حمایت از ایشان دانسته و می‌دانیم. اکنون نوبت رئیس‌جمهوری است که صادقانه رفتار کند و در کنار صداقت، باید شهامت و جسارت لازم را در بازگو کردن مسائل از خود نشان بدهد.

رئیس‌جمهوری به لحاظ جایگاه حقوقی، نفر دوم نظام هستند. عده‌ای معتقدند ایشان معذوریت‌ها و محدودیت‌هایی در بیان حقایق دارند. با عنایت به این موضوع شما مصر به شفاف‌سازی هستید؟

بله؛ زیرا مردم چنین می‌خواهند. مطالبه مردم از رئیس دولت شفاف سازی است. نمایندگان مجلس و شخص رئیس‌جمهوری از مردم رأی گرفته‌اند و باید پاسخگو باشند. نظام ما جمهوری اسلامی است. جمهوریت نظام، متکی به آرا و نظرات مردم است. باید پاسخگوی مردم باشیم. چه زمانی باید به مردم جواب بدهیم؟ مدام می‌گوییم اگر فلان حرف زده شود چنین و چنان می‌شود و همین نگاه، همین تلقی باعث شده مخفی‌کاری داشته باشیم. صبر مردم هم حدی دارد. همین کارها باعث کاهش اعتماد عمومی شده‌ است. بزرگ‌ترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی، اعتماد مردم است. هر کسی که ذره‌ای دغدغه آینده کشور را دارد باید در جهت شفافیت مسائل و پاسخگو بودن به مردم گام بردارد.

برخی معتقدند اگر رئیس‌جمهوری برخی مسائل را شفاف کنند، ممکن است علیه ایشان موضع‌گیری‌های تندی صورت گیرد. نظر شما در این باره چیست؟

خب؛ موضع‌گیری بشود. ایشان و یا هر کس دیگری که باشد، بالاخره باید مسائل و مشکلات را به مردم بازگو کرد یا نه؟ کسی که پا در راه سیاست می‌گذارد باید تندی‌ها و جبهه‌گیری‌ها را تحمل کند. وجه تمایز اشخاص در چنین فضایی مشخص می‌شود که چقدر تحمل دارند.

هفته گذشته تجمعی در مدرسه فیضیه قم شکل گرفت که بسیار حاشیه‌ساز شد و عکس‌العمل مراجع را نیز به همراه داشت. ریشه‌های چنین تجمعات و حرکاتی به کجا باز می‌گردد؟

عکس العمل مراجع بیشتر روی مسائل مطرح شده از سوی سخنران تجمع بود. اینکه حوزه علمیه سکولار تربیت می‌کند و این حرف‌ها. تصور می‌کنم مواضع بیشتر روی این بخش بود، نه شعارها و مسائل دیگری که علیه رئیس‌جمهور مطرح شد. با این حال از سوی برخی محافل در حوزه علمیه اطلاعیه‌ای صادر شد و نسبت به آن تجمع موضع منفی اتخاذ کرده‌اند، اما اجازه دهید فعلا اظهار نظر صریحی در این باره نداشته باشم.

نقش وزارت کشور در بروز چنین حادثه‌ای چقدر موثر بوده؟ با توجه به اینکه برخی تحلیلگران و آگاهان، فرمانداری و استانداری قم را فاقد نقش نمی‌دانند.

تجربه نشان داده است که برخی جریانات به هم پیوسته‌ای در شکل‌گیری این گونه حوادث دخیل هستند. نگاه کنید به پشت صحنه موسسات مالی و اعتراضات، پشت صحنه پرتاب مهر و هتاکی به آقای لاریجانی در همان شهر قم یا پشت پرده سونامی ارزی و سکه و مسائل اخیر بازار و یا بحث قاچاق کالا که دیگر شبیه طنز شده است. این مسائل را باید به یک شکل نگاه کرد و تحلیل ارائه داد. در این مورد مسئولیت نهادهای اطلاعاتی بسیار زیاد است. این نهادها باید تحقیق کرده و پاسخگو باشند. وظیفه آنهاست که چنین مسائلی را رصد و پیشگیری کنند. باید از بروز چنین مسائلی جلوگیری کرد. مجلس هم در این باره با توجه به ابزارهایی مثل تذکر و سوال از مقامات مسئول، پیگیری خواهد کرد. از طرفی مصاحبه‌ها و پیگیری رسانه‌ها می‌تواند در شفاف شدن این حوادث موثر باشد. رسانه‌ها اغلب در راستای اهداف خود که همانا اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی است، هزینه سنگینی می‌پردازند، اما هزینه پرداختن نباید باعث عدم پیگیری و روشن شدن امور شود./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet