آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
/موافقان استیضاح کرباسیان/

کیان‌پور: نقدینگی افسارگسیخته در کشور حاصل سود بانکی روزانه 760هزار میلیارد تومانی است

سرویس صحن
عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است وزارت اقتصاد مسئولیت بانک مرکزی را رها کرده و باعث شده سیاست‌های غلط این بانک اوضاع اقتصادی جامعه را بر هم بزند.
یکشنبه 4 شهریور 1397 ساعت 11:14
کیان‌پور: نقدینگی افسارگسیخته در کشور حاصل سود بانکی روزانه 760هزار میلیارد تومانی است عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است وزارت اقتصاد مسئولیت بانک مرکزی را رها کرده و باعث شده سیاست‌های غلط این بانک اوضاع اقتصادی جامعه را بر هم بزند. https://cdn.icana.ir/d/019/201708107568928442.jpg کیان‌پور:,نقدینگی,افسارگسیخته,در,کشور,حاصل,سود,بانکی,روزانه,760هزار,میلیارد,تومانی,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجید کیان‌پور در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 4 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصادی و دارایی ضمن تبریک هفته دولت به عنوان موافق این استیضاح گفت: همواره حامی سیاست های خردمندانه دولت بوده و هستیم اما به نظر می رسد سیاست های متفاوت و لحظه ای در اقتصاد ایران سبب آشفتگی در اقتصاد و بازار شده به طوری که بخشنامه های متعدد و متفاوت بدون داشتن هدف مشخص موجب تزلزل در اقتصاد و سردرگمی مردم در کشور شده است.

 

اخذ مابه التفاوت کالا با قیمت بازار ثانویه پاک کردن صورت مسأله است

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: یک روز کالا با دلار 4200 تومانی ثبت سفارش می شود و روز بعد می گویند موضوع منتفی است؛ یک روز صرافی ها مجاز هستند و روز دیگر برای خرید و فروش ارز غیرمجاز می شوند لذا به جای اصلاح رویه با پاک کردن صورت مسأله به دنبال اخذ مابه التفاوت کالا با قیمت بازار ثانویه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در این شرایط کاهش ارزش پول ملی و از بین رفتن دارایی مردم را شاهد خواهیم بود، عنوان کرد: حجم انبوه کالا در گمرک و عدم ترخیص کالاها را داریم اما روز به روز از ارزش پول ملی کم می شود و هیچ مسئولی در قوه مجریه پاسخگو نیستند و همه موضوع را به نفر دیگری حواله می دهند.

 

سود پول‌های بانکی به میزان روزانه 760 میلیارد تومان باعث نقدینگی افسارگسیخته در کشور شده است

کیان پور ادامه داد: وزیر معتقد است که این موضوع ربطی به وزیر ندارد؛ رئیس جمهور و بانک مرکزی هم مسئولیت نمی پذیرد در حالی که تمام سیاست های غلط بانک مرکزی ظرف سه ماه گذشته ارزش پول کشور را به بیش از یک سوم کاهش داده است.

این نماینده مردم در مجلس با ابراز تأسف از عدم اقدام برای نقدینگی افسارگسیخته کشور اظهار داشت: متأسفانه بانک ها پول بدون پشتوانه خلق می کنند و سودهای 23، 27 و 28 درصد می دهند که معنایی ندارد و باعث شده سود پول های بانکی روزانه 760 میلیارد تومان باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه وزیر اقتصاد می گوید روی بانک مرکزی تسلط ندارد در حالی که رئیس این بانک با پیشنهاد وی انتخاب می شود، ابراز داشت: ما معمار اقتصاد هستیم از این رو نباید بی تفاوت باشیم؛ طرح جامع مالیاتی درست اجرا نمی شود و تمام موانع موجود و گلوگاه ها شناسایی و رفع نمی شود همچنین به گزارش های دیوان محاسبات و بازرسی توجه نشده و به گمرک توجه نمی شود که قسمت زیادی از قاچاق کالا از طریق گمرک کشور است اما با متخلفان برخورد نمی شود.

 

اخلالگران اقتصادی حاصل سوءتدبیر مسئولان بی‌تدبیر هستند

کیان پور افزود: اخلالگران اقتصادی حاصل سوءتدبیر مسئولان بی تدبیری هستند که در قوه مجریه سبب ایجاد رانت برای آنهایی شده اند که شبانه به اطلاعات دسترسی داشتند و توانستند ثبت سفارش انجام دهند؛ تمام این موارد در جهت کسب درآمد برای دولت است که باعث شده فقرا فقیرتر و اغنیا ثروتمندتر شوند.

عضو فراکسیون مستقلین مجلس ادامه داد: تا چند ماه پیش هنگام خرید مواد غذایی تاریخ تولید و انقضای اجناس را کنترل می کردیم اما در حال حاضر قیمت کالا را هر روز کنترل می کنیم که چند درصد افزایش یافته است از این رو تورم ارقامی نیست که دولت می گوید و تورم امسال تک رقمی نیست و رقمی بیش از 50 درصد را تجربه می کند.

وی اضافه کرد: آقای وزیر سری به بازار بزنید تا ببینید گزارش هایی که به شما می دهند با واقعیت یکی نیست و کالاهایی که با ارز ارتباط مستقیم دارد به شدت افزایش قیمت داشته است؛ 30 میلیارد دلار خانگی، 12 میلیارد دلار کالا در انبارها چه معنایی دارد که باعث شده مردم به اقتصاد کشور بی اعتماد شوند و همه می دانند فردا همه چیز گران تر می شود از این رو هیچ چیز مهم تر از جلب اعتماد مردم به اقتصاد کشور نیست.

 

نیمی از ارز صادرات پتروشیمی هنوز به سامانه‌ها تزریق نشده است

کیان پور در ادامه با بیان اینکه ارز صادرات پتروشیمی پیگیری نمی شود، عنوان کرد: نیمی از این ارز هنوز به سامانه ها تزریق نشده و پاسخ شفافی نیز داده نمی شود اما وزارت اقتصاد توانست سکه یک میلیون تومانی را به 4 میلیون تومان و دلار 3800 تومانی را به 12 هزار تومان برسانید، قیمت مسکن را حداقل 80 درصد افزایش دهد و قیمت خودروی داخلی در بازار غیررسمی حداقل دو برابر شده است که جای خدا قوت به وزارت اقتصاد دارد!

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: آمار منتشر شده در خصوص تورم نه تنها درست نیست بلکه به صورت طنزگونه با واقعیات جاری جریان اقتصاد جامعه مغایرت دارد و تأکید بر مطلوب بودن وضع اقتصاد در برهه کنونی نمک پاشیدن بر زخم مردم است در حالی که هیچ تلاشی در جهت تسکین آلام مردم در حوزه اقتصادی نمی شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر