هدر موبایل
1397/06/05 18:37:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
کمالوندی:

انگلیس براساس سازوکار گروه 5+1 جایگزین آمریکا شد/ باوجود فشار‌ها مقادیر خوبی از آب سنگین را فروخته‌ایم

بهروز کمالوندی،‌ سخنگوی سازمان انرژی اتمی در سالگرد بهره برداری از راکتور آب سنگین اراک با اشاره به فشارها علیه کشور گفت: با بازطراحی راکتور آب سنگین اراک دستیابی به رادیو ایزوتوپ‌های بیشتر محقق خواهد شد.
انگلیس براساس سازوکار گروه 5+1 جایگزین آمریکا شد/ باوجود فشار‌ها مقادیر خوبی از آب سنگین را فروخته‌ایم بهروز کمالوندی،‌ سخنگوی سازمان انرژی اتمی در سالگرد بهره برداری از راکتور آب سنگین اراک با اشاره به فشارها علیه کشور گفت: با بازطراحی راکتور آب سنگین اراک دستیابی به رادیو ایزوتوپ‌های بیشتر محقق خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/73964.jpg انگلیس,براساس,سازوکار,گروه,5+1,جایگزین,آمریکا,شد/,باوجود,فشار‌ها,مقادیر,خوبی,از,آب,سنگین,را,فروخته‌ایم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بهروز کمالوندی،‌ سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سالگرد بهره برداری از راکتور آب سنگین اراک و توافقات انجام شده برای حضور انگلیس در بازطراحی این راکتور پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اظهار کرد: بر اساس سازوکار و توافقاتی  که قبلا در گروه 1+5 مورد تاکید قرار گرفته اکنون شاهد هستیم که انگلیس جای را آمریکا در بحث فنی راکتور اراک گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان کرد: پیش از این  قرار بود چین و آمریکا بحث های فنی راکتور را به پیش ببرند، اما با خروج آمریکا از برجام  انگلیس مسئولیت این امر را بر عهده گرفت.

وی با اشاره به اینکه انتخاب لندن به عنوان جایگزین آمریکا  ارتباطی به تصمیم گیری ما ندارد،افزود: چین و انگلیس کارگروه فنی پیش بینی شده را نمایندگی می کنند، قرار بر بود تا بر اساس سند رسمی امضا شده بین ما و طرف‌های مقابل، آنها  تعهدات خود را در قبال این رآکتور انجام بدهند.

کمالوندی با بیان اینکه سازوکار موجود بین ما و طرف مقابل  برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک  بر مبنای دو قرار داد است؛  تصریح کرد:یکی از این قرار دادها  مربوط به  سند رسمی است که با ما امضا شده و دیگری و بر اساس سندی است  که  آنها به عنوان کارگروه فنی در بین خود به امضا رسانده اند، بنابراین آنها پیش از این  در توافق انجام شده  بین خودشان  چین و آمریکا را انتخاب کرده بودند که پس از خروج آمریکا، انگلیس را جایگزین کردند. 

پس از بازطراحی رآکتور اراک ایزوتوپ های  تولید شده در بخش های مختلف افزایش می یابند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اتفاق مهم  پس از بازطراحی رآکتور این است که ایزوتوپ های  تولید شده توسط رآکتورکه در زمینه های دارویی ، صنعتی و کشاورزی کارکردهای مختلفی دارند به مراتب بیشتر خواهند شد.

وی افزود: اتفاق دیگر مربوط به این است که  ما  در رآکتور قبلی  از سوخت معمولی غیر غنی شده استفاده می کردیم در حالی که در رآکتور بازسازی شده قرار است از سوخت غنی شده استفاده کنیم.

کمالوندی بیان کرد: راکتور آب سنگین اراک از سه بخش تشکیل شده است که اصطلاحا به آن کولنت، دیفلکتور و دیترند می گویند که در هر سه آب سنگین قرار خواهد گرفت.

با بازطراحی، به یک رآکتورکاملا آب سنگین با سوخت غنی شده دست می یابیم

وی با تاکید بر اینکه  آب سنگین در مقایسه با آب سبک به دام انداختن نوترون ها را بیشتر می کند،اظهار کرد:اگر بازطراحی رآکتور به خوبی پیش برود ما می توانیم  یک رآکتور کاملا آب سنگین داشته باشیم که با سوخت غنی شده نسبت به رآکتور قبلی رادیو ایزو توپ های بیشتری را تولید می کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه ساخت رآکتور حدود پنج سال  زمان می برد و قسمتی از این زمان هم سپری شده است،گفت: هر رآکتور شامل سه مرحله طراحی مفهومی،پایه و تفصیلی است که ما  طراحی مفهومی و پایه را انجام داده ایم و منتظر طراحی تفصیلی هستیم.

کمالوندی ادامه داد:در بحث طراحی تفصیلی، چینی ها باید طرح ها را تایید کنند و بعد از انجام این مراحل  وارد فاز اجرا خواهیم شد، در اجرا هم بسته به اینکه بخواهیم خودمان ماشین آلالت را بسازیم ،وارد کنیم و یا به کشورهای دیگر سفارش بدهیم، می تواند تفاوت های زمانی  وجود داشته باشد که زمان کمتر یا بیشتری را  طلب می کند. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در مورد فروش آب سنگین کشور، اظهار کرد:ما مازاد آب سنگین داشتیم که آن را عرضه کرده ایم  و  به چند کشور فروخته ایم، اما آمریکایی ها موانعی را ایجاد کرده  و سعی می کنند با مراجعه به کسانی که آب سنگین را به آنها می فروشیم ، متقاعدشان  کنند از ایران آب سنگین نخرند.

وی تاکید کرد:باوجود  فشارهای موجود،  مقادیر نسبتا  خوبی از آب سنگین را  فروخته ایم و بازارهای مناسبی  هم برای فروش کشف کرده ایم.

 130تن آب سنگین ذخیره داریم
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کمالوندی در پایان با اشاره به نیاز 65 تنی رآکتور جدید  کشور  به آب سنگین، گفت: دو برابر آن  یعنی 130 تن را نگه داشته ایم و مازاد را به فروش رسانده ایم. /

پایان پیام

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet