خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1397/06/06 09:39:21
سرویس دیگر رسانه‌ها_
پزشکیان:

هر شهر و محله ستاد جنگ اقتصادی می‌خواهد/ فعلاً برای ۱۴۰۰ برنامه ندارم/با داده‌های ناقص و محدود می‌توان نسخه صحیح نوشت؟

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اوضاع اقتصادی کشور، وضعیت اصلاح‌طلبان در مجلس و انتخابات ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه کرد.
هر شهر و محله ستاد جنگ اقتصادی می‌خواهد/ فعلاً برای ۱۴۰۰ برنامه ندارم/با داده‌های ناقص و محدود می‌توان نسخه صحیح نوشت؟ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درباره اوضاع اقتصادی کشور، وضعیت اصلاح‌طلبان در مجلس و انتخابات ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201807100366118299.jpg هر,شهر,و,محله,ستاد,جنگ,اقتصادی,می‌خواهد/,فعلاً,برای,۱۴۰۰,برنامه,ندارم/با,داده‌های,ناقص,و,محدود,می‌توان,نسخه,صحیح,نوشت؟ Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛دو سال است که در مجلس دهم نائب‌رئیس است و برای مصاحبه با وی به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی رفتیم.

«مسعود پزشکیان» از دوره مجلس هشتم و بعد از چندسال دوری از فضای سیاسی کشور به صحنه آمد و قریب ده سال است که به‌نمایندگی از تبریز به پارلمان راه یافته است. وی متولد سال 1333 در مهاباد است و دارای مدرک فوق‌تخصصی جراحی قلب است و اگرچه مدت‌هاست وارد عرصه سیاست شده اما همچنان تیغ جراحی را کنار نگذاشته است.

عمل جراحی قلب مسعود پزشکیان

پزشکیان در دوران پیش از انقلاب و همچنان بعد از آن فعالیت‌های گسترده‌ای داشته است اما ورود وی به حوزه اجرایی کشور عملاً از دولت هاشمی رفسنجانی آغاز شد که در سال 73، از طرف علیرضا مرندی، وزیر وقت بهداشت و درمان دولت مرحوم هاشمی به ریاستِ دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد.

تازه از تبریز برگشته بود که به دیدن وی رفتیم و با صبر و حوصله به سؤالات ما گوش می‌داد و پاسخ می‌گفت. وزیر بهداشت دولت اصلاحات هرچند در جرگه اصلاح‌طلبان به‌شمار می‌رود اما وابستگی حزبی ندارد و خودش می‌گوید "چندان در جریان کارهای اصلاح‌طلبان نیستم".

آنچه در زیر می‌خوانید مصاحبه تفصیلی خبرنگاران  تسنیم با مسعود پزشکیان است که در دفتر کاری وی در پارلمان انجام شده است.

تسنیم: تشکر می‌کنیم از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، با توجه به اینکه حدود 3 سال از آغاز کار مجلس دهم می‌گذرد، انتقاداتی از جمله ناکارآمدی مجلس، زیاد بودن جلسات، تعدد مصوبات و یا اینکه در دوره دهم اصلاح قوانین صورت می‌گیرد مطرح شده است. تحلیل شما درباره این انتقاد که می‌گوید مجلس دهم ناکارآمد است، چیست؟

پزشکیان: به‌نظر من مجلس‌ها با هم فرقی ندارند و اینکه بگویم کدام مجلس ناکارآمد بوده، و کدام مجلس کارآمد بوده، درست نیست. مگر مجلس کارآمد چه گلی به سر کشور زده و ناکارآمدها چه مشکلی را به‌وجود آوردند؟ چنین چیزی باید اندازه‌گیری شود تا مجلسی که کارآمد بوده چه اقداماتی انجام داده و مجلسی که گفته می‌شود ناکارآمد است آن کارها را انجام نداده است.

**مجلس کارآمد مگر چه گلی به سر کشور زده است؟

همه مجلس‌ها طبق همین روالی که الآن حرکت می‌شود، حرکت کرده‌اند، در نتیجه هیچ تغییری در روند حرکت قانون‌نویسی از نظر بنده ایجاد نشده است. در مدیریت یک بحثی مطرح است که می‌گوید «اگر کاری همان‌طور و با همان شکل انجام داده شود، انتظار تغییر در آن دیوانگی است».

مجلس‌ها به همین شکل بوده‌اند و چیزی در قانون‌نویسی تغییر نکرده است، کسانی که ادعای تخصص دارند و کسانی که ادعای تخصص ندارند، چیز خاصی ارائه نکرده‌اند که بگویم آنها کار عجیب و غریبی انجام داده‌اند و افراد دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

قانون بودجه برای یک‌سال و قانون برنامه برای پنج سال است. مطالبی که در این مدت نوشته شده اولاً از لحاظ اصول علمی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند و ثانیاً خیلی از اینها را دولتها اجرا نکردند و مجلسی که بعد آمده بدون توجه به برنامه‌ای که بوده، برنامه جدیدی نوشته است و در بعضی از مواقع نیز قوانین خوبی نوشته شده ولی به این دلیل که نظارت وجود نداشته، آن قوانین معطل مانده است.

** خیلی از قوانین بودجه‌ای و توسعه‌ای را دولت‌ها اجرا نکردند

وضعیت مجلس‌ها در قانون برنامه و بودجه مشخص می‌شود. قانون بودجه برای یک‌سال و قانون برنامه برای پنج سال است. مطالبی که در این مدت نوشته شده اولاً از لحاظ اصول علمی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند و ثانیاً خیلی از اینها را دولتها اجرا نکردند و مجلسی که بعد آمده بدون توجه به برنامه‌ای که بوده، برنامه جدیدی نوشته است و در بعضی از مواقع نیز قوانین خوبی نوشته شده ولی به این دلیل که نظارت وجود نداشته، آن قوانین معطل مانده است.

 **به استیضاح ربیعی رأی ندادم

ساختارهای نظارتی مجلس، سؤال، تذکر و استیضاح است که الآن هم همانها را اجرا می‌کنیم. از نظر علمی این ابزار کارآمدی که بتواند روند نظارتی را اصلاح کند نتوانسته داشته باشد و یا ندارد چون اگر می‌داشت، باید تغییری در این نظارت‌ها به‌وجود می‌آمد. فرض کنید وزرایی که در این دوره‌ها استیضاح شده‌اند و رفته‌اند آیا وزرایی که بعد از آنها آمده‌اند قوی‌تر از افرادی که رفته‌اند، بودند؟ تغییرات عجیب و خارق‌العاده‌ای به‌وجود آمده؟ وزیر کار استیضاح شد، رأی ندادیم (البته من رأی دادم و بقیه رأی ندادند) من گفتم "شما فکر می‌کنید وزیر بعدی قوی‌تر از این وزیر است؟ و یا سؤالاتی که بر این استیضاح انجام گرفت، حذف خواهد شد؟ شما نظارت کنید و بعد بگویید؛ وزیر جدید چرا این کار را انجام نداد و چرا دوباره این سؤالات را بیان نمی‌کنید؟".

روش نظارت باید علمی باشد، روش علمی نیازمند ابزار نظارت است و ابزار نظارت، کار کارشناسی می‌خواهد و ساختار مجلس برای کار کارشناسی ساخته نشده است و دولت‌ها و یا مراکز تحقیقاتی باید این کار را انجام دهند و این ارتباط مجلس و مراکز تحقیقاتی و کارشناسی شکل نگرفته و یا ضعیف شکل گرفته است.

برخی از نمایندگان به‌صورت مدام با اینها سروکار دارند و عده‌ای نیز این ارتباط را ندارند و این منوط به نوع نگاه و برداشت آنهاست، در نتیجه نماینده‌ای که آن اطلاعات را از آن مرکز می‌آورد، چون سیستماتیک اثر خاصی در قانون‌گذاری و رأی دادن ندارد، اگر حرف محکمی بزند و یا سخن غیرکارشناسی هم بگوید یک رأی بیشتر ندارد و نمی‌تواند کار خاصی انجام دهد.

تسنیم:قصد ندارید این ساختار نظارتی را تغییر دهید و یا حداقل در مجلس دهم این را اصلاح کنید؟

پزشکیان: به‌نظر من اگر ساختار اجتماعی تغییر پیدا نکند، ساختار مجلس به‌سادگی قابل تغییر نیست. ساختار اجتماعی این است که احزاب با هدف و برنامه روشن در جامعه شکل گیرد، انجمن‌ها و گروه‌ها برای جامعه و صنف خودشان نقشه راه مشخص و برنامه دارند. وقتی این گروه شکل گرفت و توانست نماینده خود را تبلیغ کند و به مجلس بفرستد، این نماینده با آن پشتوانه می‌تواند شکلی را که لازم است به‌وجود بیاورد.

به‌نظر من اگر ساختار اجتماعی تغییر پیدا نکند، ساختار مجلس به‌سادگی قابل تغییر نیست. ساختار اجتماعی این است که احزاب با هدف و برنامه روشن در جامعه شکل گیرد، انجمن‌ها و گروه‌ها برای جامعه و صنف خودشان نقشه راه مشخص و برنامه دارند.

در جامعه‌ای که نماینده‌های شهرهای مختلف باید بروند و رأی بگیرند و بدون پشتوانه حزبی و انجمن‌هایی که هست باید با تک تک مردم صحبت کنند و بر اساس سلایق آنها عمل کنند که بتوانند رأی جمع کنند این کار درست نمی‌شود. هر فردی بتواند مجموعه این سلایق را جمع کند رأی می‌گیرد و به مجلس راه پیدا می‌کند.

فردی نخواهد سلایق را جمع کند و با زبان علمی صحبت کند قطعاً رای نمی‌گیرد. در نتیجه ساختار آمدن به مجلس، برون‌دادی را که شما در نظر دارید نمی‌تواند داشته باشد، به این خاطر است که در این ده دوره اتفاق نیفتاده و از این به بعد را هم بعید می‌دانم، به این دلیل که تیم ساختاری از پایین به‌ بالا نیامده که بتوان بر اساس آن ساختار و پشتوانه عمل کند.

**بدون درنظرگرفتن اولویت‌ها و منابع برای تک‌تک‌ شهرها بودجه می‌نویسیم

به همین خاطر است که در قانون بودجه، برای تک تک شهرها و محل‌ها بدون توجه به منابع و اولویت‌ها، بودجه نوشته می‌شود. پول محدود در برابر توقعات و تقاضاهای نامحدود قرار گرفته است. منطق علمی حکم می‌کند که این پول محدود را به اولویت‌ها تخصیص دهیم و بتوانیم به‌سرعت تمام کنیم. چرا پروژه‌های ما بیست‌ساله تمام می‌شود؟ چون از ابتدای انقلاب تا امروز، به این شکل بودجه نوشته‌ایم.

** هر نماینده‌ای می‌خواهد دغدغه خود را در بودجه بیاورد

هر نماینده‌ای می‌خواهد دغدغه خود را در بودجه بیاورد. پول محدود است و در نتیجه تکه‌ای از این پول به آن می‌رسد، به‌طور مثال می‌خواهیم ده چاه به‌عمق ده متر حفر کنیم، بودجه‌ای نیز داریم که با آن می‌توان یک چاه ده‌متری حفر کرد، اما به هرکدام یک تومان می‌دهیم و یک متر چاه حفر می‌نماییم، نه متر مانده و ده سال دیگر به چاه می‌رسیم.

تورم و سایر مسائل نیز تأثیر خود را می‌گذارد و آن ده سال به پانزده سال می‌رسد، در صورتی‌که اگر همان سال پول کندن یک چاه را بدهیم، پروژه تمام می‌شود و سال بعد پول چاه بعدی را می‌دهیم. اما متأسفانه ما این کار را انجام نمی‌دهیم و هیچ مجلسی این کار را نکرده است، پس این حرف‌هایی که مطرح می‌شود مبنی بر اینکه این مجلس قوی است و یا دیگری ضعیف است، بدون مبنای علمی ویا دور از شاخص‌های دید بنده است.

 **کسی که منفعتی دارد نمی‌تواند خودش را محاکمه کند

کسانی که عالم هم بوده‌اند این کارها را انجام نداده‌اند، کدام‌ یک از آنها برای چند پروژه پول داده‌اند و آن را به اتمام رسانده‌اند؟ تمام دغدغه‌های کشور را در بودجه آورده‌اند و به هرکدام مقداری پول داده‌اند، و به شهرها رفته‌اند و گفته‌اند "پروژه آورده‌ایم". پس از مدتی مردم منطقه این پروژه را از نماینده شهر خود می‌خواهند البته سیاست‌مداران به این شکل آموزش گرفته‌اند که به‌هرشکلی شده یک مطلبی را در ردیف بودجه می‌خواهند بیاورند و می‌گویند «تو زخمی‌اش کن و من درستش می‌کنم!»، غافل از اینکه این زخمی کردن‌ها پولی‌است که به‌روی زمین می‌ماند و بهره‌ای از این نمی‌بریم. ما می‌توانیم حداکثر بهره و زمان مناسب را از این پول‌ها ببریم درحالی‌که امروزه این‌طور نیست. در علم بحثی داریم که می‌گوید «کسی که منفعتی دارد نمی‌تواند خودش را محاکمه کند».

**نمره پزشکیان به مجلس دهم

تسنیم: چه نمره‌ای به مجلس دهم می‌دهید؟

پزشکیان: وقتی شاخص و معیار اندازه‌گیری نیست نمره دادن سلیقه‌ای می‌شود، چگونه می‌توان به چیزی که هدفگذاری معلومی ندارد نمره داد. جلسه‌هایی را که همه برگزار کردند این مجلس بلکه بیشتر از آنها برگزار کرده است. ولی آیا به جلسه گذاشتن نمره‌ای داده می‌شود؟ زمانی می‌توان از نمره دادن سخن گفت که به‌عنوان مثال تصمیم می‌گیریم 10 متر را در 10 ثانیه بدویم ولی کسی در 12 ثانیه این مسافت را طی می‌کند و او 80 درصد نمره را دریافت می‌کند.

نمره‌دادن‌های ما دلخواهی است فردی خوشش می‌آید و می‌گوید نمره 100 می‌دهم و فردی بدش می‌آید و نمره صفر می‌دهد، نه آن صفر و نه آن 100 درست نیست، بلکه درست این است که اول باید هدف روشن شود و بدانیم قصد انجام چه‌کاری داریم و بعد ببینیم آن کار را انجام داده‌ایم یا نه! اگر آن کار انجام شد یعنی نمره خوبی گرفته‌ایم. در نتیجه نمره‌ای که به خود می‌دهیم سلیقه‌ای و واقعی نیست. حتی نظرهایی که اخذ می‌شود از یک نفر خوشش می‌آید و می‌گوید خوب است و از دیگری بدمان می‌آید در حالی که عملکرد خوبی دارد و ما از او انتقاد می‌کنیم.

تسنیم:قصد کاهش تعداد جلسات صحن را برای پررنگ‌تر کردن نقش نظارتی نمایندگان ندارید؟

پزشکیان: قدم اول نظارت و تصمیم‌گیری داشتن داده و علم است من بارها گفته‌ام که هر بیماری که به پزشک مراجعه می‌کند اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد سؤال از بیمار درباره بیماری اوست و وقتی مشکل اصلی و شکایت خود را اعلام کرد پزشک از کارکرد اجرای ارگانهای بدن او مطلع می‌شود و بعد از آن پزشک معاینه را شروع می‌کند و علاماتی را که فرد نمی‌داند می‌یابد و وقتی در جست‌وجوی برخی اجزا ناتوان است به بیمار دستور آزمایش می‌دهد، وقتی این مجموعه سؤالات و آزمایشات انجام شد پزشک نسخه درمان بیمار را می‌نویسد.

** نسخه‌هایی که برای کشور می‌نویسیم قابلیت درمان ندارد

ما قانون می‌نویسیم و نظارت می‌کنیم ولی داده و اطلاعات ناقص در اختیار داریم. آیا با داده‌های ناقص و محدود می‌توان نسخه صحیح نوشت؟ خیر! داده‌های صحیح را در کشور نداریم و به همین دلیل سیاستگذاران، قضات، مجلس، روحانیت و تمامی اقشاری که با یکدیگر زندگی می‌کنیم نسخه‌های ناقص و غیرجامع می‌نویسیم و این نسخه قابلیت درمان ندارد.

ما قانون می‌نویسیم و نظارت می‌کنیم ولی داده و اطلاعات ناقص در اختیار داریم. آیا با داده‌های ناقص و محدود می‌توان نسخه صحیح نوشت؟ خیر! داده‌های صحیح را در کشور نداریم و به همین دلیل سیاستگذاران، قضات، مجلس، روحانیت و تمامی اقشاری که با یکدیگر زندگی می‌کنیم نسخه‌های ناقص و غیرجامع می‌نویسیم

**برای نوشتن قانون ضعف داریم

فردی توان نوشتن نسخه صحیح را دارد که مجموعه داده‌ها را در اختیار داشته باشد و اگر این مجموعه در اختیار او باشد مهارت، علم و تجربه او به‌کمک او می‌آید ولی اگر مهارت و علم و تجربه در دست باشد و اطلاعات در اختیار نباشد نمی‌توان نسخه نوشت. جامعه پیچیده‌تر از انسان است و رفتار حساب‌نشده‌تری نسبت به رفتار انسان دارد. برخی متغیرها در جامعه وجود دارد که گاهی نمی‌توان آن را کنترل نمود، بدون اطلاعات این کارها انجام می‌شود، در نتیجه قدم اول برای نظارت داشتن داده‌های صحیح است و این داشته‌ها برای نگارش قانون نیز نیاز است و ما در این مسئله ضعف داریم.

همه ساختارها و سازمان‌های ما به این مشکل مبتلا هستند. قدم اولِ ضروری و غیرقابل انکار، اخذ اطلاعات است و امکان ندارد بدون اطلاعات بتوان نسخه درمان نوشت، معاینه کردن و کسب اطلاعات روشهایی دارد و پالایش اینها و ارائه آن به سیاستگذار نیز نیازمند روش مختص خود است اگر دردی را ببینیم و علائم آن را بیان کنیم و یا اینکه فقط بگوییم "آی مردم، ببینید عده‌ای دزدی می‌کنند و رشوه می‌خورند" با این روش کار درست نمی‌شود. چرا نمی‌توانیم نسخه بنویسیم؟ به این دلیل که اطلاعات صحیح نداریم و در صورتی که اطلاعات را به دست آوریم به این می‌رسیم که باید کارشناس آن را نیز داشته باشیم. فرض کنید اطلاعات صنعت را به من بدهند من نمی‌توانم نسخه صنعت بنویسم و باید این اطلاعات به فردی داده شود که توان نوشتن نسخه را دارد.

تسنیم:بحث تغییر وزرای اقتصادی دولت مطرح شده ولی به‌قول شما تضمینی نیست که یک وزیر برود و وزیر بعدی کارآمد باشد، آیا بهتر نبود قبل و یا بعد از انتخاب آقای روحانی تدبیری اندیشیده می‌شد تا کابینه‌ای که معرفی می‌‌کند کارآمد باشد؟ حامیان آقای روحانی پیشنهادات خوبی درباره اشخاص ارائه می‌دادند؟

پزشکیان: دولت‌ها در انتخاب افراد محدودیت‌هایی به‌دلیل ساختار کشور ما دارند، عده‌ای را فتنه‌گر می‌نامیم و به هر فردی نسبتی داده می‌شود و یک گروه باقی می‌مانند که می‌شود از آنها انتخاب کرد. یکی از بیماریهای کشور ما این است که افراد را با "سلام و صلوات" می‌آوریم، به اکثر این وزرا بالای 200 رأی داده شده و اینها شناخته شده‌اند چطور می‌شود بعد از حدود یک سال خواستار رفتن آنها باشیم؟!

** با "پول نداریم" یا "پول نمی‌دهیم" کار جلو نمی‌رود

این نبود اطلاعات و داده و تصمیمات بر مبنای داده‌هاست، با "پول نمی‌دهیم" و یا "پولی نداریم که بدهیم" کار جلو نمی‌رود و ما از فلان مسئول انتقاد می‌کنیم. من وزیر بودم و بارها از من سؤال شد. مجلس مقرر کرده بود که باید 94 بیمارستان ساخته شود و پولی که برای این تعداد به من داده شد در بودجه 50 میلیارد نوشته شد و زمان تخصیص به 25 میلیارد رسید. با این مبلغ نمی‌شد یک بیمارستان ساخت. نمایندگان از من می‌پرسیدند که "چرا بیمارستانها ساخته نمی‌شود؟"، بنده نیز می‌گفتم "به این دلیل که پول آن را نداده‌اید کار پیش نمی‌رود" و بعد از آن به بنده فحش می‌دادند و انتقاد می‌کردند. آیا انصاف است از طرفی اختیار کمی به مدیر و مجری داده شود و از طرفی هم از او انتقاد کنند؟

نماینده‌ای از سؤال از بنده قانع نشد و در صحن مجلس گفت: "ما از فلانی (من) می‌خواهیم که پاسخ تکراری ارائه نکند". من گفتم "صد بار هم که مرا به اینجا بیاورید و سؤال را تکرار کنید جواب تکراری به شما می‌دهم. پول داده‌اید که از من بیمارستان می‌خواهید؟ با این پول نمی‌شود این تعداد بیمارستان ساخت، چرا مدام از من سؤال می‌پرسید؟"، ما توقعات جامعه را از وزیر می‌خواهیم در صورتی که امکانات و منابع مورد نیاز را در اختیار او قرار نمی‌دهیم.

**فکر می‌کنید وزیر بعدی کار مشکل کار را حل می‌کند!

تسنیم:وزیر می‌داند که چه‌کارهایی از او خواسته می‌شود بنابراین نباید مسئولیت بپذیرد؟

پزشکیان: گاهی به‌طور مثال گفته می‌شود که باید در جایی 10 متر چاه حفر شود، نباید پول یک متر را داد و 10 متر چاه حفاری‌شده را توقع داشت. چه وزیری توانسته این کار را انجام دهد؟ امروز بیکاری وجود دارد این وزیر (وزیر کار) را استیضاح کردید فکر می‌کنید وزیر بعدی مسئله کار را درست می‌کند؟ 40 سال بیکاری در کشور وجود دارد کدام وزیر بیکاری را برطرف کرده است؟ و همه گفته‌‌اند که "این مشکل را حل می‌کنیم".

تسنیم:چرخه ناکارآمدی طی 40 سال در جریان است و ادامه دارد و تا 50 سال آینده نیز ادامه پیدا می‌کند؟

پزشکیان: چرخه نبود داده‌ها و معاینه صحیح منجر به تصمیم‌های ناکارآمد و غیرصحیح می‌شود و نتیجه ناصحیح می‌دهد. همه بخش‌های کشور از قوه قضائیه گرفته تا وزارت اطلاعات و وزارت ارتباطات و همه نهادها از این قاعده مستثنی نیستند.

**نسخه صحیح برای جامعه اهانت به یکدیگر نیست/همه ما در مدیریت اشتباه کشور مقصریم

قدم اول برای هر تصمیمی وجود داده‌های کامل، جامع و شامل است و وقتی این فراهم شد اگر کسی مدیر و عالم و کارشناس آن رشته باشد می‌تواند نسخه صحیح بنویسد. نسخه صحیح این نیست که به یکدیگر اهانت کنیم. لنگیدن یک نفر را می‌بینند ولی کسی که می‌تواند این لنگی را تشخیص داده و برای درمان نسخه بنویسد، همه نیستند. همه می‌توانند بگویند چرا وضعیت به‌این‌گونه است ولی چه‌کسی باید مشکل را حل کند؟ کشوری که ما مدیریت آن را انجام می‌دهیم همه ما در مدیریت آن تقصیرکاریم باید به‌جای اینکه تبلیغ شعاری کنیم و بگوییم وزرا بروند و کارشناس‌ها بیایند، این کارشناس‌ها کجا هستند که ما نمی‌شناسیم؟ 40 سال از انقلاب گذشته 4 کارشناسی را که معجزه کرده باشند نام ببرید که بخواهیم که دوباره معجزه کنند، سابقه همه مشخص است و همه این حرف‌ها و اطلاعات و علم نیز مشخص است بنده تا الآن چه معجزه‌ای توانسته‌ام انجام دهم.

**در دهه 60 مدیران باایمان و معتقد داشتیم ولی مدیران کارآمد به‌عنوان علمی نداشتیم

تسنیم:در دهه 60 مدیران کارآمد وجود داشته؟

پزشکیان:در دهه 60 مدیران باایمان و معتقد داشتیم ولی مدیران کارآمد به‌عنوان علمی نداشتیم. ایمان و باور داشتیم، اگر علم داشتیم کمتر از این تعداد در جنگ کشته می‌دادیم. در اوایل خیلی راحت به ما موشک می‌زدند و بعدها توانستیم موشک بسازیم. اگر علم و کارآمدی داشتیم دشمن جرئت نمی‌کرد طمع کند وارد کشور ما شود. این روشن است که علم یک چیز و ایمان و باور چیز دیگری است. داشتن ایمان موتور یک وسیله و علم چراغ آن وسیله است. موتور به حرکت در می‌آورد و چراغ مسیر را روشن می‌کند. باید برای ساختن کشور واقعی و درست نگریست. و اگر این حاصل شد می‌توانیم نسخه صحیح بنویسیم اگر می‌خواهیم شعاری بنگریم و یا فقط انتقاد کنیم و به یکدیگر اهانت کنیم کارها درست نمی‌شود. 40 سال است که از این حرفها می‌زنیم ولی جنگ به این شکل نبود. در جنگ همه به صحنه آمدند، زندگی خود را فدا کردند و با تمام توان جنگیدند، رقابت در ایثارگری بود و فردی به‌دنبال مقام و جایگاه نبود. بسیاری بودند که بی‌نام‌ونشان شهید شدند و ما موفق شدیم و دشمن نتوانست ما را به زمین بزند به این دلیل که همه با هم بودند ولی الآن این‌طور نیست.

**در عرض 3 سال به‌اندازه 30 سال پول به حسابم ریختند

تسنیم:اخیراً حواشی در مجلس برای شما به‌وجود آمد با توجه به این مسائل برای دور بعدی انتخابات مجلس کاندیدا می‌شوید؟

پزشکیان: بعد از وزارت، در عرض 3 سال به‌اندازه 30 سال پول به حسابم ریختند، هنوز در هیچ بیمارستان خصوصی و هیچ مطبی نرفتم. من حقوق دولتی دریافت کرده و شبانه‌روز مشغول فعالیت بودم، بعد از وزارت به جراحی بیماران پرداختم و پول به حسابم واریز می‌شد، در عرض سه سال به‌اندازه 30 سال پول گرفتم خانه و باغ خریدم، زندگی‌ام را درست کردم و به خانواده‌ام کمک کردم. اگر به بیمارستان خصوصی رفته و مشغول می‌شدم 30 برابر بیشتر از این درآمد داشتم. اگر این اتفاق می‌افتاد بنده از خودم بدم می‌آمد چون ما انقلاب نکرده بودیم تا من به‌دنبال پول راه بیفتم و دنبال مدرک گرفتن و کسب درآمد باشم.

در عرض سه سال به‌اندازه 30 سال پول گرفتم خانه و باغ خریدم، زندگی‌ام را درست کردم و به خانواده‌ام کمک کردم. اگر به بیمارستان خصوصی رفته و مشغول می‌شدم 30 برابر بیشتر از این درآمد داشتم. اگر این اتفاق می‌افتاد بنده از خودم بدم می‌آمد چون ما انقلاب نکرده بودیم تا من به‌دنبال پول راه بیفتم و دنبال مدرک گرفتن و کسب درآمد باشم.

زمان انتخابات به من پیشنهاد شد و گفتم می‌روم و حرف مردم را می‌زنم، ما اینجا هستیم تا بتوانیم زبان مردم باشیم و از حقوق و خواسته آنها دفاع کنیم. ما به مجلس نیامده‌ایم تا برای خودمان سهمی برداریم شما زندگی جراحان و پزشکان قلب و فرزندانشان را نگاه کنید و زندگی من و فرزندانم را ببینید. من در این کشور از اول در مسئولیت‌های حساسی بودم. کسی برود و پیدا کند که سهمی برای خود و فرزندانم برداشته‌ام و اگر هم الآن دارایی دارم به این دلیل است که در آن 3 سال کارکردم و دولتی به حسابم پول واریز شد.

** به پول نمایندگی نیاز ندارم/برخی پزشکان و نمایندگان پول مفت می‌گیرند

بسیاری از مواقع این بحث مطرح است که مسئولیت را رها کنم و زندگی خود را داشته باشم یا بمانم و با این سختی‌ها در مقابل خون شهدا و کسانی که با تمام وجود برای این انقلاب جنگیدند حرف آنها را بزنم، شدن یا نشدن، این بحث بعدی است ولی حداقل از زندگی که می‌توانستم داشته باشم بیرون آمدم. به پولهایی که داده می‌شود نیاز ندارم ببینید عمل‌های جراحی که افرادی که مانند من هستند بابت انجام آن عمل‌ها چه‌مقدار دریافت می‌کنند.

من اعلام کردم برخی از پزشکان پول مفت می‌گیرند، خبر 20:30 نیز این را پخش کرد. من تنها که این پول را دریافت نمی‌کردم طبق قانون و آئین‌نامه‌ها این پول را به بنده می‌‌دهند و این بی‌عدالتی است و بنده نه، بلکه مجموعه این ساختاری که عده‌ای به‌وجود آوردند و این پول را می‌گیرند. این شامل سایر نمایندگان نیز می‌شود و بقیه خود را مبرّا می‌کنند. اگر می‌خواهیم کشور را براساس عدالت اداره کنیم مقدار بسیار زیادی بی‌عدالتی می‌شود. عده‌ای که خلافکارند می‌گویند "خلافکار را بگیرید" برای اینکه ذهنیت را از خود به شخص دیگری متوجه کنند.

** حاضرم زندگی‌ام را به دیوار بزنم

من حاضرم تمام زندگی‌ام را به دیوار بزنم اما آنهایی که مباحثی را درباره بنده مطرح می‌کنند هم اگر جرئت دارند فیش‌های حقوقی‌شان را به دیوار بزنند. به افرادی که این حرفها را می‌زنند اعلام کنند که چقدر حقوق می‌گیرند و بگویند فرزندانشان چه‌کاره‌اند و ماشین‌های خود را نشان بدهند. من مشکلی ندارم کسی بیاید زندگی مرا ببیند آمدن من به مجلس برای این نیست که برای خودم سهم بگیرم و برای فرزندانم کاری انجام دهم بلکه بیشتر برای این است که بتوانم حرف مردم و دغدغه‌هایی که از اوایل انقلاب در ذهنم وجود دارد و کسانی که با آنها دوست بودیم و شهید شدند و ما ماندیم را تا حد ممکن داد بکشیم.

تسنیم:پس برای دوره بعدی مجلس کاندیدا می‌شوید؟

پزشکیان: اگر خدا بخواهد کاندیدا می‌شوم.

**اطلاعی از کارکرد شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ندارم

تسنیم: بعد از ایام انتخابات مجلس نهم جریانی بین اصلاح‌طلبان درباره لیست کاندیدا تحت عنوان «شورای سیاستگذاری» شکل گرفت. این شورا به‌گفته اصلاح‌طلبان باعث اختلاف شد تا جایی که در شورای شهر تهران شاهد دو لیست بودیم و بعد از آن پارلمان اصلاحات مطرح شد و آقای حجاریان گفت "یک هسته سخت و 11نفره تصمیم‌گیر باشند."، شاید بحث‌های انتخابات سال آینده مجلس از نیمه دوم امسال شکل بگیرد. سازوکارهای شورای سیاستگذاری که لیست را نهایی و کاندیدا را معرفی کرد و شما نیز جزء آن کاندیداها بودید و ریاست آن شورا آقای عارف بود را چطور می‌بینید؟

پزشکیان: از این مسائل خبر ندارم و در تبریز هم که اصلاح‌طلبان لیست دادند در دو دوره انتخابات قبل نام مرا در آن لیست درج نکردند. چه اصولگراها و چه اصلاح‌طلب‌ها در شهری که من کاندیدا شدم بنده را کاندیدا نکردند و این دوره هم که لیست ما را دادند از من سؤالاتی پرسیدند من نیز سؤالاتی از آنها کردم. نمی‌دانم که چرا و به‌چه‌شکلی این کارها را انجام می‌دهند. این حزب مستقل است و اگر حزب اجتماعی داشته باشیم که احزاب بتوانند اهداف و برنامه داشته باشند به‌شکل دیگری عمل می‌کنند، درنتیجه اینکه چگونه لیست بسته شد را خبر ندارم.

تسنیم:عملکرد اصلاح‌طلبان را در مجلس چطور ارزیابی می‌کنید؟

پزشکیان: اصلاح‌طلب‌ها و اصولگراها و یا عده‌ای که اسامی مانند پایداری و... را بر خود گذاشته‌اند، "مانیفست" روشنی ندارند که از نظر علمی بتوان گفت که حزبی با اهداف روشن هستند.

در جایی با هم به تفاهم می‌رسیم و کاری انجام می‌دهیم، مشکل مملکت ما نبود احزاب به‌معنای علمی است. حزب در زمینه‌های مختلف برنامه دارد و وقتی به قدرت رسید به‌دنبال برنامه‌های خود می‌رود. کدام‌یک از این گروه‌ها و دسته‌ها چنین چیزی دارند؟ پس هر اسمی می‌توان روی آنها گذاشت، ما اگر بخواهیم مشکلات کشور را برطرف کنیم باید مشخص کنیم چه برنامه‌ای برای اقتصاد داریم وگرنه با تعویض تیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر ندانیم که قصد انجام چه‌کاری را داریم با عوض کردن تیم مشکل حل می‌شود؟ و اگر ندانیم چه‌کاری می‌خواهیم انجام دهیم با تعویض تیم مشکل حل نشده و فقط مردم را فریب می‌دهیم و مردم تصور می‌کنند که ما کاری انجام می‌‌دهیم.

40 سال است که از این قبیل کارها انجام می‌دهیم، مدیر را عوض کرده و مشکلات روز به روز به‌روی هم انباشته می‌شود به این دلیل که افراد مشکل نیستند بلکه ما مشکل را حل نکرده و صورت مسئله را پاک می‌کنیم.

تسنیم: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در تاریخ 97/5/22 که فرمودند مشکل از درون است و تحریمها شاید اثر گذاشته باشد ولی اساس مشکل داخل کشور است و مدیران که به این شکل ارز را وارد بازار کردند، ما به‌دنبال کسی که ارز را گرفته می‌دویم و سراغ کسی که ارز را به بازار داده نمی‌رویم. امروزه می‌بینیم که بازار ارز و سکه آشفته است و نسبت به گذشته شاید به این شکل نبوده که مردم تا این حد مضطرب باشند؟

پزشکیان: جهت‌گیری ما در اقتصاد مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است و قطعاً در راه اجرای این فرمول با معضلات همراه خواهیم بود. مقام معظم رهبری که می‌فرمایند اقتصاد مقاومتی، یعنی با معضل مواجه خواهیم بود و این معضل وقتی با اختلافات داخلی تجمیع می‌شود اثر بدتری می‌‌گذارد، اینکه من بخواهم شما را ناتوان و شما من را ناتوان معرفی کنید و به یکدیگر پرخاشگری کنید و این فرصت را بهترین وقت برای تخریب یکدیگر می‌یابیم سیاست ما در ارز، تجارت و سرمایه‌گذاری کشور را با معضل مواجه خواهد کرد.

عده‌ای درباره برجام بگومگو می‌کنند و ترامپ هم می‌گوید بدترین کاری که در دنیا انجام گرفته برجام بود. الآن هم از برجام خارج شده است و این برای ما معضل ایجاد کرده و این معضل 5 کشور دیگری را که آن را امضا کرده‌اند با چالش مواجه کرده است.

ما تصمیم گرفتیم FATF را قبول نکنیم و مجلس 2 ماه آن را عقب انداخت، درست یا غلط بودن آن را کاری نداریم ولی وقتی FATF را قبول نکردیم بانکها در دنیا با ما معامله نمی‌کنند. نخست‌وزیر عراق هم می‌گوید "ما ایران را دوست داریم ولی نمی‌توانیم با ایران معامله پولی انجام دهیم". پس وقتی با ما معامله نمی‌کنند طبیعتاً با معضل روبه‌رو خواهیم شد. تاجران، سرمایه‌گذاران و خرید و فروش ما معضل و مشکل پیدا خواهد کرد.

وقتی ما می‌گوییم برجام را قبول نداریم، عده‌ای درباره برجام بگومگو می‌کنند و ترامپ هم می‌گوید بدترین کاری که در دنیا انجام گرفته برجام بود، الآن هم از برجام خارج شده است و این برای ما معضل ایجاد کرده و این معضل 5 کشور دیگری را که آن را امضا کرده‌اند با چالش مواجه کرده است. آمریکا قلدر است و زور دارد که این کار را می‌تواند انجام دهد و آنها هم مجبورند تا حدودی با آن کنار بیایند، همه اینها برای ما و کشورما چالش ایجاد می‌کند.

** باید در سراسر کشور ستاد جنگ اقتصادی تشکیل دهیم

شورای امنیت ملی، ستادی به‌نام ستاد مقابله با تحریم را به‌وجود آورده که من هم یکی از اعضای آن هستم. در این ستاد و در گفت‌وگو با خبرنگاران گفتم که ما در جنگ تمام‌عیار از نظر اقتصادی با آمریکا هستیم. عراق با ما جنگ داشت و در تمام شهرستانها و استانها حتی روستاها ما ستاد جنگ داشتیم. آن عراق که چیزی نبود آمریکا با ما جنگ اقتصادی می‌کند و ما ستادی که هیچ اختیار و قدرتی ندارد تشکیل داده‌ایم. ستاد جنگ ستادی است که همه باید زیر نظر او کار کنند و در همه جا باید شعبه داشته باشد. این ستاد جنگ نمی‌تواند آن کار را انجام دهد ما می‌خواهیم با آمریکا بجنگیم و 4 نفر نشسته‌اند و می‌خواهند تصمیم بگیرند یا دولت می‌خواهد تصمیم بگیرد، نمی‌تواند و امکان ندارد! چرا که طرف مقابل با تمام قدرت در صحنه است.

ما باید همه دست‌اندرکاران را در تولید، سرمایه‌گذاری و تصمیم‌گیری و سایر بخشها اعم از فرهنگی و رسانه‌ای را درگیر کنیم و کمک کنند و باید همه به صحنه بیایند تا بتوانیم کنترل نماییم وگرنه اگر عده‌ای را که احتکار کرده‌اند بگیرند، در 100 جای دیگر احتکار می‌کنند. فردی به بازار می‌رود و تصور می‌کند که فردا اجناس گران خواهد شد به‌جای یک کیسه برنج، 10 کیسه برنج خریداری می‌کند و در این صورت به متقاضی و خریدار دیگر کالا نمی‌رسد. اگر ستاد جنگ اقتصادی محله‌ای بشود و برنامه داشته باشیم می‌توانیم بایستیم، اگر این‌گونه نباشد و بخواهیم انتقاد کنیم روز به روز بدتر خواهد شد.

ما باید ستاد جنگ را در تمام محله‌ها با اختیارات واگذار کنیم. چه‌کسانی می‌خواهند ستاد جنگی تشکیل بدهند فرمانده کیست که دستور محاکمه بدهد، عده‌ای فرمانده شدند و عده‌ای آنها را محاکمه می‌کنند، این چه فرمانده جنگی است که شخص دیگری می‌خواهد او را محاکمه کند" خب، او را فرمانده کنند نمی‌توان فرماندهان و سیاستگذاران جنگ را محاکمه جنگی کرد. فرماندهان هستند که تصمیم به محاکمه می‌گیرند. ما می‌خواهیم فرماندهان جنگ را به‌طریقی محاکمه کنیم، کسی را که می‌خواهد فرماندهی کند و به او اعتماد است به‌عنوان فرمانده انتخاب کنید. این فرمانده است که تصمیم می‌گیرد با چه‌کسی برخورد شود نه اینکه هر کسی به‌دلخواه کاری انجام دهد. بهترین کار این است که کسی درگیر نشود، زیرا اگر درگیر شود مورد انتقاد قرار خواهد گرفت. الآن کسی حاضر نیست ریسک کند، جنگ یعنی ریسک کردن و درگیر شدن و فرمانده باید این اختیار را داشته باشد و مورد بازخواست قرار نگیرد. ستاد جنگ ما این اختیار را ندارد و در نتیجه نخواهد توانست آن چیزی را که مورد انتظار جامعه است و علمی نیز می‌باشد اجرا نماید.

تسنیم:بسیاری می‌گویند عملکرد آقای روحانی به‌پای اصلاح‌طلب‌ها که از او حمایت کردند نوشته می‌شود، نظر شما درباره اینکه عملکرد آقای روحانی به‌پای آنها نوشته می‌شود چیست؟

پزشکیان: اینکه بگویم همه مسائل پای این گروه نوشته می‌شود نگاه ساده‌انگارانه است. در جامعه عده‌ای نه چپ و نه راست را نمی‌خواهند و فقط از اینکه به دام من نیفتند به شما رأی می‌دهند و این ربطی به فردی ندارد. ما در جامعه سرمایه اجتماعی داشتیم که تضعیف شده و تضعیف کردیم. رفتار، برخوردها، نوع مدیریت‌ها و ساختارها باعث تضعیف آن شده است.

**مردم از سر لج‌ولج‌بازی به روحانی رأی دادند

اگر عده‌ای به روحانی رأی دادند به‌خاطر این نبود که می‌دانستند روحانی خواسته‌های آنها را برطرف می‌کند، بلکه برای این بود که عده دیگری رأی نیاورند، این خیلی بد است ما به‌جای اینکه به برنامه رأی دهیم با لج‌ولجبازی رأی می‌گیریم و رأی می‌دهیم. این به سیاستهای کلان کشور بازمی‌گردد که چرا باید طوری شود که مردم باید به اینجا برسند که براساس لجبازی به طرفی رأی بدهند و به طرف دیگر رأی ندهند و این چیزی است که از دست ما خارج است، در نتیجه عده‌ای بگویند اصلاح‌طلب‌ها این را می‌خواستند و نشد، من از اول انتظار نداشتم که آقای روحانی بتواند معجزه‌ای انجام دهد چون خودم تصور می‌کنم که آقای دکتر روحانی همه اختیار را برای اجرا ندارد.

مشکل کار ما این است وقتی گفته می‌شود قوا مستقل هستند فکر می‌کنیم در مقابل همدیگرند. مستقل بودن این است که همه مسئولیت روشنی دارند ولی باید با دیگران همکاری کنند تا به جایی برسیم نه اینکه به یکدیگر "گیر" بدهیم.

مشکل کار ما این است وقتی گفته می‌شود قوا مستقل هستند فکر می‌کنیم در مقابل همدیگرند. مستقل بودن این است که همه مسئولیت روشنی دارند ولی باید با دیگران همکاری کنند تا به جایی برسیم نه اینکه به یکدیگر "گیر" بدهیم. چه درست و چه غلط واقعیت بیرونی که در جامعه داریم همین است و به یکدیگر "گیر" می‌دهیم. کسی مدیران او را دستگیر می‌کند و او به دیگری پول نمی‌دهد و این ساختار از نظر علمی آن چیزی نیست که امام علی(ع) و حکومت اسلامی در اول داشت و شباهتی به آن ندارد.

**فعلاً برنامه‌ای برای انتخابات 1400 ندارم

تسنیم: شما در انتخابات سال 92 نامزد انتخابات شدید، آیا برای انتخابات 1400 برنامه‌ای دارید؟ در انتخابات سال قبل زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان پیشنهاداتی به شما داده بودند شنیده می‌شد؟

پزشکیان: فعلاً هیچ برنامه‌ای ندارم اما ممکن است خیلی از آدمها این پیشنهاد را بدهند اما به‌نظرم کشور تحول اساسی نیاز دارد.

تسنیم:با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

 

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet