روز مجلس
1397/06/06 14:55:31
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یادداشت/جلال میرزایی

فراکسیون امید، حزب نیست

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید درباره مسبب مشکلات اقتصادی کشور نوشت: اگر نوبخت به عنوان مسبب اصلی مشکلات تغییر می‌کرد، امروز بسیاری از اتفاقات رخ نمی‌داد.
فراکسیون امید، حزب نیست رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید درباره مسبب مشکلات اقتصادی کشور نوشت: اگر نوبخت به عنوان مسبب اصلی مشکلات تغییر می‌کرد، امروز بسیاری از اتفاقات رخ نمی‌داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100494422460.jpg فراکسیون,امید،,حزب,نیست Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ جلال میرزایی، رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید در روزنامه اعتماد نوشت:

فراکسیون امید مخالف استیضاح مسعود کرباسیان،وزیر امور اقتصادی و دارایی بود و پیش از برگزاری نشست علنی مجلس، در جلسه‌ای که با حضور آقای کرباسیان در فراکسیون داشتیم، در این رابطه بحث کردیم و نمایندگان نقطه‌نظرات خود را اعلام کردند و درنهایت قرار به حمایت از وزیر شد و این مساله به اطلاع اعضا نیز رسید که به استیضاح رای مخالف بدهند اما تعدادی از اعضای فراکسیون، نظری مخالف نظر کلی فراکسیون داشتند که به نظرم اتفاقی طبیعی است. اینکه تعدادی از اعضای یک فراکسیون در موضوعی نظری مخالف داشته باشند، امری مرسوم است؛ زیرا فراکسیون حزب نیست و چون ما حزب نیستیم، ضرورتی بر حفظ انسجام تشکیلات، آن‌چنان که معمولا در احزاب رایج است، وجود ندارد؛ بنابراین برخی از اعضا در جلسه استیضاح برخوردی مخالف نظر کلی فراکسیون داشتند که امری طبیعی بود. واقعیت آن است که ما با این شیوه‌های نادرست نمی‌توانیم از وضعیت فعلی که با چیزی شبیه انفعال عجین شده است، خارج شویم. ما با یک بررسی دقیق باید سهم هر وزیر در به وجود آمدن وضعیت فعلی را سنجیده و به نسبت سهمی که دارند آنها را بازخواست کنیم. اینکه کورکورانه اعلام موضع کرده و توجیه بیاوریم در حوزه انتخابیه تحت فشاریم یا برای آنکه بگوییم مجلس برای بهبود اوضاع کاری کرد، برخورد سلبی کنیم، درست نیست. به نظر من آقای کرباسیان قربانی آقای نوبخت شد. موضوعی که حتی در نطق برخی استیضاح‌کنندگان ازجمله آقای حضرتی که برخلاف نظر فراکسیون خواهان استیضاح بود نیز مطرح شد.

معتقدم اگر نوبخت به عنوان مسبب اصلی مشکلات تغییر می‌کرد،امروز بسیاری از اتفاقات رخ نمی‌داد. شخصا از آن جهت نوبخت را مقصر می‌دانم چون تخصیص منابع و برنامه‌ریزی در دست او است. به این مهم در صحن مجلس هم اشاره شد و برخی نمایندگان صراحتا گفتند چون نمی‌توانیم نوبخت را برکنار کنیم، با استیضاح کرباسیان قصد داریم پیام مهمی را به رییس‌جمهور منتقل کنیم. متاسفانه در حال حاضر، ریشه پافشاری و اصرار رییس‌جمهور بر حضور نوبخت نیز دیگر بر همگان مشخص شده و این ریشه، رفاقت دیرینه رییس‌جمهور با نوبخت است.

در مجموع باید سنجید که آیا این تغییرات کمکی به وضعیت کشور خواهد کرد یا خیر. وضعیتی که بر شرایط اقتصادی کشور حاکم شده، انتظارات از هر فردی که قرار است به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شود را بسیار بالا برده در صورتی که در واقعیت نمی‌توان کاری انجام داد. زمانی که طیب‌نیا سکاندار اقتصاد کشور بود، بسیاری معتقد بودند با تئوری‌های دانشگاهی نمی‌توان مسائل کلان اقتصادی را رفع و رجوع کرد. پس از روی کارآمدن کرباسیان که فردی عملگرا بود باز هم مشکلی مشابه پدید آمد و عده‌ای اعتقاد داشتند ایشان به مباحث تئوریک مسلط نیست. روحانی باید به طرف فردی حرکت کند که هم از نظر تئوریک و هم از نظر عملی فردی توانمند باشد.

پیشنهاد من آن است که نوبخت به عنوان وزیر اقتصاد به مجلس معرفی شده و رییس‌جمهور فکری به حال سازمان برنامه و بودجه کند. در جریان استیضاح 14 نفر از نمایندگان از هر 3 فراکسیون سیاسی مجلس علیه وزیر نطق کردند و اتفاقا این تنها فراکسیون امید نبود که مخالفتش با استیضاح را اعلام کرد، بلکه هر‌3 فراکسیون سیاسی مجلس پیش از جلسه تاکید کردند که مخالف استیضاح هستند اما وقتی صحبت از انتقاد از اعضای فراکسیون‌ها به میان می‌آید، همه تنها بر تخطی اعضای فراکسیون امید تاکید می‌کنند./

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet