هدر موبایل
1388/06/09 17:24:00
سرویس صحن

متن کامل اظهارات وزیر پیشنهادی امور خارجه

**منوچهر متکی برنامه‌ها و سیاست‌های خود در وزارت امور خارجه را تشریح کرد.

متن سخنان وزیر پیشنهادی امور خارجه به این شرح است:

گستردگی مختلف طرف‌های کاری و گستردگی موضوعات دستگاه دیپلماسی کشور با آن مواجه است.

ده‌ها موردی که عزیزان نماینده به آنها پرداختند کشتی از خروار فراوان حوزه سیاست خارجی است.

نکته‌ای را مایلم بر آن تاکید کنم و آن اینکه ما درکی از روابط خارجی و سیاست خارجی برگرفته از انقلاب اسلامی، برگرفته از آموزه‌های امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری داریم که آن دریافت از سیاست خارجی باید توسط معتقدین و پیروان آنها عملیاتی و اجرایی شود.

این دریافت از سیاست خارجی مبتنی است به شناخت دقیق از آنچه در جهان می‌گذرد مناسباتی که در دنیا حاکم است بویژه در 6 دهه آغاز شده از جنگ جهانی دوم، بحران‌هایی که در مناطق مختلف جهان است، شناخت این تحولات 50 درصد کار است، برای اینکه شما بتوانید رویکرد مناسب خودتان را بتوانید اعمال کنید.

همان 50 درصد تشخیص که بیان می‌شود امام (ره) به درستی ریشه مناسبات ناعادلانه جهانی را قبل و بعد از انقلاب شناسایی و بیان کردند.

قانون اساسی بدرستی سرفصل‌های جهت گیری‌های سیاست‌ خارجی را تعریف کرده است.

دولت‌ها برای اعمال و پیاده کردن نگرش‌هایی که وجود دارد رویکردهای متفاوتی را انتخاب می‌کنند.

درک بنده و چیزی که از رویکرد دولت نهم فهمیدم و نقشه پیش روی در دولت دهم اینست که ما طرح نوی را که انقلاب اسلامی در انداخت باید زمینه عملیاتی کردن آن را در دنیا فراهم بکنیم و این ماموریت بیمار سنگین و بسیار بزرگی است. مسیر نسبتا طولانی است و گاهی ناهموار و دارای تبعات کنش‌ها و واکنش‌هایی است که رهروان این راه باید از قبل به آن وقوف داشته باشند.

ما در سیاست خارجی مبنای و اصولمان را تعریف کرده داریم این اصولگرای است اما در دنیای کنونی داریم حرف‌هایمان را می‌زنیم و برنامه‌هایمان را عمل می‌کنیم با 180 و اندی کشور در مناسبات جهانی باید مباحثه کنیم و نظراتمام را تا جایی که می‌شود جا بیندازیم و این یعنی واقع گرا بودن بنابراین به اعتقاد من مبنای اعمال سیاست‌ خارجی بر اصولگرایی واقعی قرار دادن برگرفته از یک شناخت نسبتا طولانی است که سیاست خارجی داریم.

شما در یک تعامل دو نفره کلی تدبیر می‌کنید برای اینکه نظرات را به هم نزدیک بکنید طبیعی است که در یک تعامل چند جانبه، منطقه‌ای و جهانی با توجه به دیدگاه‌های متفاوت، شما دو رویکرد دارید.

حفظ حداکثری منافع و زدودن حداکثری ضررها و مضاربی که ممکن است برای کشور وجود داشته باشد. این در تمام مراحل دیپلماسی چراغ راهنما است در تمام فعالیت‌ها دیپلماسی اهدافی است که تعریف شده برنامه‌هایی است که تعریف شده است.

برنامه‌ای که تقدیم شده کاری است که مجموعه تعاملات و ارتباطاتی که طی 30 سال گذشته یعنی از 1359 در کمیسیون سیاست خارجی به مجلس شورای اسلامی در دوره اول تاکنون را جمع بندی کردم در این برنامه دو صفحه ما چهارچوب‌ها را تعریف کرده‌ایم.

اگر ما چراغ راهنما نداشته باشیم چگونه حرکت کینم و انتقاد دیگری به ما مطرح خواهد شد که شما برای کارتان راهبرد ندارید.

در دو صفحه اول ما مسیر و چارچوب‌ها را معرفی کرده‌ایم و بعد در این برنامه سی و چند صفحه‌ای ما نگاه دقیق به مناطق مختلف هم به لحاظ جغرافیایی و هم به لحاظ موضوعی برنامه را تعریف کرده‌ایم.

ما در 4 سا گذشته یکبار از برادر عزیزم آقای محبی نیا در قالب تماس و گفتگو در قالب سوال یا تذکر مطلبی را نشنیده‌ بودم.

مبنا و فصولی که تعریف شده این مبنای تعارضی در دستگاه سیاست خارجی با عدالت خواهی که رئیس جمهور مطرح کردند ندارد چرا که عدالت خواهی یکی از مبنای اصولی است که ما در همه مباحث داخلی، خارجی، سیاست، اقتصادی و فرهنگی به آن توجه داریم.

ظرفیت اقتصادی در 4 سال گذشته در روابط خارجی به عنوان کسی که 25 سال در وزارت خارجه بودم اعلام می‌‌کنم که هیچ وقت به اندازه دولت نهم مرتبط، برخوردار و بهره‌گیر از حوزه روابط اقتصادی در روابط خارجی نبوده است.

فصل مستقلی را بنده در این برنامه تحت عنوان دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی معرفی کردم و چگونگی نگاه را طراحی کردم. و در برنامه پنجم هم ما توجه ویژه‌ای را به این بحث اختصاص داده‌ایم. چرا که از اولین روزهای کار دولت نهم مقام معظم رهبری تاکید کامل بر این امر داشتند.

وزارت خارجه در 4 سال گذشته بیشترین مذاکرات اقتصادی را در حوزه‌های مختلف تجاری، حدود خدمات فنی مهندسی، تنظیم قراردادها و حوزه انرژی با کشورهای مختلف داشته است.

ما در چارچوب تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است و مصوبات آن به تایید مقامات عالیه می‌رسد مباحث کلان مرتبط و موردی سیاست خارجی را دنبال می‌کنیم و پیگیری می‌کنیم.

از جمله آنها مباحثی است که در حوزه خلیج فارس و دریایی خزر مطرح است رژیم حقوقی دریایی خزر و وزیر خارجه پیگیر مصوبات است که در این رابطه بر اساس سیاست‌های حفظ حداکثری منافع ملی کشور دنبال می‌کند.

به بحث تحرکات کشورها و موضوع مهم قدرت منطقه‌ای شدن ایران در چشم انداز 20 ساله اشاره شد من به شما عرض می‌کنم یکی از حوزه‌های که آثارش پدیدار شده و مشخص شده یکی از حوزه‌های که در برنامه‌ها شمرده شده تقویت حوزه دیپلماسی منطقه‌ای و سیاست خارجی است.

این را بنده به شما گزارش نمی‌دهم بلکه در یکسال اخیر از زبان سران بسیاری از کشورها و بسیاری از تحلیل گران در منطقه و خارج از منطقه شنیدید که ایران یک قدرت تاثیرگذار منطقه‌ای تبدیل شده است.

رویکردهای متفاوتی در عرصه سیاست خارجی تجربه شد اما مباحث کلی که ما از جهان داریم طی رویکردهای مختلف آیا مباحث و مسایل ما را حل کرد.

دولت نهم تجارب گذشته را یکجا قرار داد و رویکرد جدید در سیاست خارجی بکار گرفت سیاست منطقی عدالت خواهانه و در عین حال قاطع دولت نهم در حوزه سیاست خارجی در تقریبا همه زمینه‌ها پاسخ خودش را دریافت کرد.

یکی از نکات مهم در سیاست خارجی مرعوب شدن است اگر دشمن احساس کند که شما مرعوب شده‌اید و اهرم‌های تبلیغاتی‌اش می‌تواند به شما موثر باشد حتما آنقدر بر آن سیاست ادامه می‌دهد تا شما را به تسلیم کامل وادار کند.

شما 2 سال اخیر را ببینید برخی از سرویس‌های اطلاعاتی برخی از دوستان ما در کشورهان مختلف 2 سال اخیر از کانال‌های مختلف صمیمی و غیرصمیمی به ما می‌گفتند محله قطعی است و این در شرایطی بود که ما در پیگیری حق هسته‌ای کوتاه نیامدیم.

نحوه تحلیل این مباحث و سیگنال‌هایی که به ما می‌دادند موجب شد که شما هم در این حوزه به دستاوردهایمان برسیم و هم خودشان اعلام کنند که امکان حمله به ایران وجود ندارد.

معتقدیم که در بحث مسلمانان چین با تدبیر عمل کردیم ما در حوزه سفارتخانه‌های دو کشور در سطح وزیر خارجه و دیدارها و گفتگوهای مختلفی که وجود داشت بر امر مهم حمایت از حقوق مسلمانان چین تاکید کردیم و به شیوه‌ها و مناسبات خاصی که در چین داریم تلاش کردیم این چارچوب را برای مسلمانان طراحی کنیم و در این رویکرد ما خودمان را منطبق با برخی کشورهای خاص در غرب کردیم.

بحران‌های که در مناطق مختلف بوجود می‌آید جاهایی که بیشترین ارتباط را با ما پیدا می‌کند ما وارد می‌شویم در بحث قفقاز دستگاه دیپلماسی کشور از روسیه تا همه کشورهای اروپایی را دنبال کردیم تا اینکه بحث بازرگانی، حمل و نقل و امنیت در منطقه قفقاز بر مسایل امنیتی ایران تاثیر می‌گذارد.

ما در حوزه منطقه‌ای دو جلسه در این سال‌ها تشکیل سازمان کشورهای ساحلی دریای خزر تشکیل شد یکی از آن در جمهوری اسلامی بود. اینکه دنیا در برابر موضع هسته‌ای ایران کم آورد به خاطر منطقه جمهوری اسلامی ایران قوی بود.

در گذشته اگر با منطق نمی‌توانستند حرفشان را جا بیندازند به تهدید متوسل می‌شدند امروز این حربه دیگر کارساز نیست و نمونه آن را در عراق و افغانستان می‌توانیم ببینیم.

به واسطه منطق حق طلبانه جمهوری اسلامی اسرائیل خلع سلاح شده دلیل آن هم لبنان و غزه می‌باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet