پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/06/07 14:41:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کمالی:

دولت روحانی دولت خودش است و هاشمی هم دولت خودش را داشت/اصلاح ساختار اقتصادی در کشور ما صورت نگرفته است

وزیراسبق کار با بیان اینکه تغییراشخاص ناکارآمد جزو وظایف یک مدیر موفق است،گفت: دولت تشخیص دهد تعدادی از مدیران هماهنگی کافی و توانایی برای انجام کار ندارند تغییر آنها به نفع مملکت است و باید انجام شود.
دولت روحانی دولت خودش است و هاشمی هم دولت خودش را داشت/اصلاح ساختار اقتصادی در کشور ما صورت نگرفته است وزیراسبق کار با بیان اینکه تغییراشخاص ناکارآمد جزو وظایف یک مدیر موفق است،گفت: دولت تشخیص دهد تعدادی از مدیران هماهنگی کافی و توانایی برای انجام کار ندارند تغییر آنها به نفع مملکت است و باید انجام شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201711108664899564.jpg دولت,روحانی,دولت,خودش,است,و,هاشمی,هم,دولت,خودش,را,داشت/اصلاح,ساختار,اقتصادی,در,کشور,ما,صورت,نگرفته,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از فارس،رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای هیأت دولت در شهریورماه سال ۹۲ مهمترین شاخص های دولت اسلامی را سلامت اعتقادی و اخلاقی، خدمت به خلق، عدالت و توجه به آن در کنار پیشرفت، سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد، قانون‏ گرایی، حکمت و خردگرایی و توجه به استعدادها و ظرفیت‏ های درونی کشور برشمردند.

ایشان در بخشی از بیاناتشان در این دیدار تأکید کردند: «شاخص دوّم، مسأله‏ ی خدمت به خلق است؛ روحیّه‏ ی خدمت، که این گفتمان اصلی دولت اسلامی همین خدمت است؛ اصلاً فلسفه‏ ی وجود ما جز این نیست؛ ما آمده‏ ایم خدمت کنیم به مردم و هیچ‏ چیز نباید ما را از این وظیفه غافل کند. البتّه ما هر کداممان دلبستگی‌هایی داریم، سلیقه‌‌هایی داریم؛ در زمینه‏ سیاسی، در زمینه‏ ی مسائل اجتماعی، دوستی‌هایی داریم، دشمنی‌هایی داریم، این‏ ها همه حاشیه است؛ متن عبارت است از خدمت؛ نباید بگذاریم این حواشی بر روی این متن اثر بگذارد.»

هر ساله هفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولت مرد بزرگ انقلاب اسلامی، شهید محمدعلی رجایی رئیس‌جمهور و شهید حجت‌الاسلام محمدجواد باهنر نخست وزیر هفته دولت نام گرفته است.

علت نام گذاری چنین هفته ای این است که دولت شهید رجایی، در آن دوره بحرانی، بیش ترین حد تلاش و کوشش را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب از خود نشان داد، تا آنجا که جان خویش را سر آن نهاد.

در آغاز هفته دولت مصاحبه‌هایی را پیرامون اولویت‌ها و اقداماتی که دولت باید سرلوحه کار خود قرار دهد انجام داده‌ایم و بر همین اساس پای صحبت‌های حسین کمالی  وزیر اسبق کار و امور اجتماعی ایران در دولت‌های ششم، هفتم و هشتم، نماینده ی مردم تهران در سه دوره ی اول مجلس شورای اسلامی و دبیر کل حزب اسلامی کار، نشستیم.

مشروح مصاحبه فارس با حسین کمالی به شرح زیر است: 

فارس: الان در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و فراز و نشیب‌های زیادی را در طول این مدت انقلاب اسلامی گذرانده است، با توجه به اینکه در هفته دولت قرار داریم در حال حاضر شرایط کشور را چگونه ارزیابی کرده و مهمترین اولویت دولت را چه می‌دانید؟

در چارچوب یک اقتصاد مزیتی، رقابتی و تخصصی کار نمی‌کنیم

کمالی: به نظر من اصلاح ساختار اقتصادی در کشور ما صورت نگرفته است و هنوز اقتصاد کشور  روی همان پاشنه‌ای می‌چرخد که از قبل می‌چرخیده است. یعنی ما در چارچوب یک اقتصاد مزیتی، رقابتی و تخصصی کار نمی‌کنیم و در حقیقت تولید کشور ما براساس مزیت‌های ملی‌مان تعریف نشده و شکل نگرفته است.

بنابراین اگر باید اصلاحی صورت بگیرد این اصلاح به نظر من باید در همه بخش‌ها باشد اما اصلاح ساختار اقتصادی، سیاست‌های اقتصادی و عملیات اجرایی اقتصاد کشور باید به سرعت بیشتر انجام شود. 

فارس: متولی این اصلاح ساختارها دولت است؟ 

کمالی: هر سه قوه و کل نظام را در برمی‌گیرد. 

فارس: چرا با وجود گذشت این همه سال باز هم نابسامانی‌ در حوزه‌های اقتصادی را شاهد هستیم و هنوز برنامه مدونی برای سامان دادن به اقتصاد وجود ندارد؟ برای مثال یک دفعه ارز گران می‌شود، در اواخر دولت دهم و یا در دولت دوازدهم افزایش قیمت دلار را شاهد بودیم اینها را شما ناشی از چه می‌دانید؟

در فرمول غلط همیشه نتایج غلط را می‌شود مشاهده کرد

کمالی: در فرمول غلط همیشه نتایج غلط را می‌شود مشاهده کرد، فرمولی که الان برای اقتصاد کشور وجود دارد از سالیان سال و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و همیشه این فرمول غلط را داشته‌ایم و در این فرمول غلط اقتصاد براساس مزیت و تخصص سازمان نیافته است و در رقابت‌های بین‌المللی و داخلی هم تلاش نکرده‌ایم؛ بنابراین نمی‌توان انتظاری غیر از این داشت. 

باید در زمینه سیاسی،‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک اصلاح همه جانبه داشته باشیم، هر جایی را که می‌بینیم مشکل وجود دارد و کار به درستی انجام نمی‌شود مشکلات را رفع کنیم و به سمت بهبود اوضاع گام برداریم. در بخش اقتصاد هم به طور مشخص باید مزیت‌های ملی شناسایی شوند و در آن زمینه‌ها فعالیت‌ها سامان داده شود. 

فارس: در حال حاضر این اقدامات صورت می‌گیرد؟

کمالی: خیر، صورت نگرفته است. 

فارس: چرا از ظرفیت‌های داخل کشور استفاده نمی‌شود؟ 

کمالی: طبیعتاً این موضوع را هم شامل می‌شود؛ من یک مساله کلی را مطرح کردم که این موضوع هم به صورت جزء شامل آن می‌شود و معتقدم که کل اقتصاد ما مشکل دارد. 

فارس: آیا قابل اصلاح است؟ 

کمالی: بله؛ باید اصلاح ساختار اقتصادی بر اساس مزیت،‌ تخصص و در چارچوب رقابت‌های  ملی و بین‌المللی صورت گیرد. 

فارس:  چه کسانی مجری این اقدامات هستند؟ 

کمالی: کل نظام مجری آن است، یعنی قوه مقننه، مجریه و قضاییه هر سه در این قضیه نقش دارند. 

فارس: به نظر شما تحریم‌ها تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد کشور تأثیر بگذارد؟ 

کمالی: این موضوع نیز در همین چارچوب کلی قابل ارزیابی و بررسی است، یعنی تعاملات ما با سایر کشورها،‌نوع گفت‌وگو و نوع کاری که انجام می‌دهیم و نوع بده و بستان‌هایی که با سایر کشورها از لحاظ سیاسی و اقتصادی داریم قابل ارزیابی، بررسی و اتخاذ تصمیم است.

در حقیقت ما وقتی می‌خواهیم هر هزینه‌ای را انجام دهیم باید ببینیم در برابر آن هزینه‌ها چه فایده‌هایی را برای کشور ایجاد می‌کنیم و اساس باید برای ما منافع ملی باشد

فارس: موضوع برجام چطور؟

کمالی: برجام هم در همین قاعده کلی قرار می‌گیرد. 

فارس: اگر بخواهیم جزئی‌تر وارد شویم دولت آقای روحانی را از نظر بحث اقتصاد و وعده‌هایی که در این زمینه داد چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

کمالی: من فرضم بر این است که هیچ‌یک از دولت‌ها چه قبل و چه بعد از انقلاب نتوانستند اصلاح ساختار اقتصادی را به صورتی انجام دهند تا یک اقتصاد پویا و شکوفا را داشته باشیم. 

فارس: بالاخره هر کدام از این دولت‌ها وعده‌هایی دادند مثلا آقای روحانی می‌گفت طی 100 روز برخی گشایش‌های اقتصادی خواهد داشت؛ یا اینکه اشتغال ایجاد خواهد کرد اما در  ادامه خیلی از آن وعده‌ها بر زمین ماند. 

کمالی: همانطور که گفتم این به دلیل همان فرمول غلط است وروشی که ما در کشور داریم غلط است و به این دولت یا آن دولت هم مربوط نمی‌شود، هر کسی هم که باشد با این فرمول غلط نتیجه نمی‌گیرد. 

فارس: پس چرا این وعده‌ها داده شد که می‌توانیم اصلاحات را انجام دهیم؟ 

کمالی: این را باید از خود آنها پرسید. 

دولت آقای روحانی شبیه دولت آقای هاشمی‌ نیست

فارس: برخی دولت آقای روحانی را شبیه دولت آقای هاشمی می‌دانند، به نظر شما اینگونه است؟ 

کمالی: خیر؛ دولت آقای روحانی دولت خودش است و آقای هاشمی هم دولت خودش را داشت. 

فارس: اما افرادی که در این دولت حضور دارند و اطرافیان آقای روحانی تقریبا همان افرادی هستند که در دولت سازندگی هم بودند. 

کمالی: نه‌؛ نیست برخی می‌خواهند اینگونه القا کنند. آقای روحانی خودش وزرایش را انتخاب کرده و خیلی از کسانی که امروز در این دولت هستند در دولت آقای هاشمی حضور نداشتند و انگشت‌شمارند کسانی که هم در آن دولت و هم در این دولت حضور داشتند. 

فارس: در ماه‌های اخیر شاهد برخی افزایش قیمت‌ها در زمینه مواد غذایی یا سایر کالاها بودیم، که بخشی از  آن به دلیل احتکار برخی اجناس بود، به نظر شما چه برخوردی باید با این افراد صورت گیرد؟ 

با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواران برخورد شود

کمالی: بالاخره دولت و نظام باید در مجموع با مفاسد اقتصادی، رانت‌خواران و کسانی که منافع ملی را قربانی منافع شخصی خود می‌کنند برخورد کنند این چیزی نیست که بشود آن را نادیده گرفت چراکه خواست ملت است، می‌بایست با کسانی که از موقعیت سوء استفاده می‌کنند، برخورد شود. 

در وضعیتی که مردم قرار دارند و ما به سمت تحریم پیش می‌رویم کسانی به خود اجازه می‌دهند مایحتاج مردم را چه از لحاظ غذایی و چه لوازم خانگی احتکار کرده و یا با قیمت‌های بالاتر بفروشند، باید با آنها برخورد شود. چرا که منافع ملی را قربانی منافع شخصی خود کرده‌اند و باید یاد بگیرند که حق ندارند با مردم اینگونه رفتار کنند. 

 فارس: شما به عنوان یکی از دبیرکل‌های احزاب اصلا‌ح‌طلب، الان رابطه‌تان با دولت به چه شکل است؟ 

ما به رئیس‌جمهور کمک کردیم که رأی بیاورد

کمالی: ما به رئیس‌جمهور و این دولت کمک کردیم تا روی کار بیاید و رأی بیاورد. اما اینکه عملکرد دولت تا چه حد می‌تواند رضایت این مجموعه را فراهم آورده باشد یا نه هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم و طی روزها و ماه‌های آینده اظهارنظر خواهد شد. 

فارس: اکنون بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب از اینکه به روحانی رأی داده‌اند، اظهار ندامت یا پشیمانی می‌کنند. 

کمالی: آنها شخص هستند اما من چون در یک مجموعه قرار دارم نمی‌توانم اظهارنظر شخصی کنم. 

فارس: یکسال از عمر دولت دوازدهم گذشته است به نظر شما آنچه که دولت باید فراروی خود قرار دهد و در باقی‌مانده‌ عمرش آن را دنبال کند، چیست؟

کمالی: اصلاح روش‌هایی که ناکارآمد بوده و تاکنون جواب نداده است در همه زمینه‌ها. 

تغییر اشخاصی که ناکارآمد هستند جزو وظایف یک مدیر موفق است

فارس: شما تغییر اشخاص در کابینه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

کمالی: اصلاح سیاست‌ها، ساختارها و تغییر اشخاصی که ناکارآمد هستند جزو وظایف یک مدیر موفق است و اگر دولت تشخیص دهد تعدادی از مدیران هماهنگی کافی و توانایی برای انجام کار ندارند تغییر آنها به نفع مملکت است و باید انجام شود اینکه آن را یک پدیده زشت یا دلیل ضعف دولت بدانیم اشتباه است. بلکه قدرت دولت در این است که کاستی‌های خود را به سرعت جبران و برطرف کند. 

فارس: در حال حاضر سطح ارتباط ما با کشورهای منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با توجه به تحریم‌هایی که آمریکا علیه ما اعمال کرده است. 

کمالی: ارتباط ما با سایر کشورها چه در منطقه و چه در سطح بین‌الملل بسیار اهمیت دارد و ما باید رابطه خود را حفظ کنیم؛ تحریمی که امروز در رابطه با ایران اعمال می‌شود با گذشته تفاوت دارد قبلا شورای امنیت سازمان ملل متحد بود  و امروز امریکا است و برخی کشورهای دیگر با او همراهی نکردند و در حقیقت شرایط قدری برای ایران متفاوت خواهد شد. اما اینگونه نیست که ایران نتواند در برابر تحریم‌ها دوام بیاورد و این اشتباه است که آمریکا اینگونه فکر می‌کند. هزینه‌های برای کشور ما خواهد داشت و حتی برای خود آمریکا هم هزینه خواهد داشت اما مردم مقاومت خواهند کرد. 

فارس: بحث حذف دلار را چگونه ارزیابی می‌کنید که کشورهایی مثل ترکیه هم آن را دنبال می‌کنند، این اقدام چقدر میتواند موثر باشد؟ 

کمالی: باید دید که برای سایر کشورها چقدر جدی است. 

فارس: به نظر می‌رسد در بحث نظارتی هم با مشکلاتی مواجه هستیم برای مثال در بحث ارائه دلار یا سکه ناهماهنگی‌هایی را شاهد بودیم این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 

کمالی: این به همان سیستم اقتصادی غلط بازمی‌گردد.

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet