خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/06/09 13:49:40
سرویس سیاسی
شوشتری:

تنظیم دادخواست ایران در دیوان لاهه مبتنی بر ادله متقن حقوق بین‌المللی است

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: در عهدنامه مودت پیش‌بینی شده که اگر طرفین از طرق مذاکره به نتیجه نرسیدند، می‌توانند نزد دیوان لاهه طرح دعوا کنند.
تنظیم دادخواست ایران در دیوان لاهه مبتنی بر ادله متقن حقوق بین‌المللی است رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: در عهدنامه مودت پیش‌بینی شده که اگر طرفین از طرق مذاکره به نتیجه نرسیدند، می‌توانند نزد دیوان لاهه طرح دعوا کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/59596.jpg تنظیم,دادخواست,ایران,در,دیوان,لاهه,مبتنی,بر,ادله,متقن,حقوق,بین‌المللی,است Icana

 

هادی شوشتری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص دادخواست ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری، گفت: ایالات متحده آمریکا یک بار در مقام خواهان علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان خوانده نزد دیوان بین‌المللی لاهه طرح دعوا کرد و مستند تنظیم دادخواست آن هم عهدنامه مودت 1955 بود با اینکه اختلاف موخر بر این عهدنامه بود.

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در واقع به موجب اتفاق مربوط به سفارت آمریکا در تهران و به تعبیر آنها بازداشت تعدادی از کارکنان سیاسی وزارت آمریکا، دادخواست مذکور ارایه شد، هرچند موخر بر عهدنامه مودت بود.

وی با اشاره به ادله وکلای آمریکایی مبنی بر اینکه ایران نمی‌تواند به موجب عهدنامه 1955 در مورد تحریم‌ها علیه آمریکا شکایت کند، تاکید کرد: به صورت کلی در عهدنامه مودت پیش‌بینی شده که در موارد این چنینی اگر طرفین از طرق مذاکره به نتیجه نرسیدند، می‌توانند نزد دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن قضای سازمان ملل طرح دعوا کنند.

شوشتری افزود: جمهوری اسلامی ایران هم به استناد عهدنامه مودت روابط حقوقی و کنسولی 1955 و با این ادله در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه طرح دعوا کرده است.

رئیس فراکسیون حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نتیجه رسیدگی به پرونده مشخص نیست،  اما تنظیم دادخواست مبتنی بر ادله متقن بین‌المللی است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet