خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/06/09 09:33:36
سرویس سیاسی
کمالی پور پاسخ داد:

ضمانت اجرایی حکم دادگاه بین‌المللی لاهه علیه آمریکا چیست؟

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد نتیجه شکایت کشورمان علیه آمریکا هزینه های سیاسی برای این کشور در پی خواهد داشت.
ضمانت اجرایی حکم دادگاه بین‌المللی لاهه علیه آمریکا چیست؟ نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اعتقاد دارد نتیجه شکایت کشورمان علیه آمریکا هزینه های سیاسی برای این کشور در پی خواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201707106442369947.jpg ضمانت,اجرایی,حکم,دادگاه,بین‌المللی,لاهه,علیه,آمریکا,چیست؟ Icana

یحیی کمالی پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در رابطه با چگونگی مواجه دادگاه بین‌المللی دادگستری (لاهه) با شکایت ایران علیه تحریم‌های واشنگتن، گفت: باید اذعان کرد دادگاه لاهه وقتی به عنوان یک مرجع بین المللی حکمی را صادر می کند، محکوم علیه موظف به اجرای تعهدات است.

شورای امنیت سازمان ملل مسئول پیگیری حکم داداگاه لاهه

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بر این اساس اگر محکوم علیه تمکین به حکم صادر شده نکند، اجرای حکم صادره با شورای امنیت سازمان ملل است.

وی با اشاره به اینکه صدور قطعنامه از سوی شورای امنیت می تواند ضمانت اجرایی حکم صادر شده از سوی دادگاه لاهه محسوب شود، ادامه داد: البته با توجه به اینکه آمریکایی ها در شورای مذکور عضو بوده و حق وتو دارند می توانند با صدور قطعنامه مخالفت و آن را وتو کنند.

شکایت ایران از آمریکا در دادگستری بین المللی دارای ابعاد سیاسی است

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: بنابراین شاید شکایت کشورمان از نظر حقوقی و اجرای حکم با مشکل مواجه شود اما محکوم شدن ایالات متحده از حیث سیاسی دارای ابعاد زیادی است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس شکایت کشورمان در دادگاه لاهه کشورهای دنیا متوجه خواهند شد که ایالات متحده ناقض حقوق بشر است، خاطرنشان کرد: بنابراین می توان پیش بینی کرد که هزینه های سیاسی این شکایت برای آمریکایی ها سنگین خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) روز ۲۶ تیر در بیانیه‌ای صحبت‌های وزیر امورخارجه کشورمان مبنی‌ بر اقامه دعوی ایران علیه آمریکا بنا بر بازگرداندن غیرقانونی تحریم‌های ایران را در دادگاه لاهه تایید کرد.

همچنین جلسات استماع دادگاه لاهه که به درخواست ایران مبنی بر صدور دستور موقت در پرونده نقض تعهدات آمریکا به موجب عهدنامه مودت تشکیل شده، چهار روز (۵ تا ۸ شهریور) به طول خواهد انجامید و رای دادگاه تا یک ماه پس از آن ارائه خواهد شد.

جنیفر نیوستد، وکیل آمریکا در این دادگاه بر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و عدم صلاحیت قضایی دادگاه لاهه برای رسیدگی به این پرونده تاکید کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet