خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/06/09 18:33:00
سرویس صحن

متن سخنان بهمن محمدیاری در مخالفت با وزیر پیشنهادی بازرگانی

**بهمن محمدیاری در مخالفت با غضنفری وزیر پیشنهادی بازرگانی سخن گفت.

متن سخنان محمدیاری به این شرح است:

هدف اینکه بخش بازرگانی در تحقق برنامه‌های اقتصادی و تامین رفاه عموم آحاد جامعه نقش محوری داشته و به تعبیری بخش‌های مهم صنعتی، کشاورزی و خدماتی و صادرات و واردات را در تعامل با یکدیگر تنظیم می‌نماید و به خصوص حوزه‌های هدفمند نمودن یارانه‌ها ، توسعه تجارت خارجی و بازرگانی داخلی و اتخاذ تدابیرلازم جهت تامین وتوزیع کالاهای اساسی و تنظیم ضوابط و مقررات مربوط را در زنجیره حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان به عهده دارد و از اهمیت ویژه‌ای در ارتقا معیشت و به طور کلی اقتصادجامعه برخوردار بوده و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و عملیاتی می‌باشد، اینجانب به دلیل عدم شفافیت و پیش‌بینی‌های لازم در برنامه، ناکافی بودن و غیر عملیاتی بودن آن و در بخش‌هایی نیز به دلیل عدم تطابق با واقعیت‌های موجود به بررسی نقاط ضعف برنامه اعلام شده آقای دکتر غضنفری می‌پردازم .

بخش عمده برنامه اعلام شده بر محور گسترش هم پیوندی با بازار جهانی، دستیابی به رشد پایدار تولیدات صادرات محور، برخورداری از زیرساخت‌های تسهیل کننده صادرات غیرنفتی، استمرار حضور در بازارهای منطقه‌ای و تداوم عضویت در سازمان‌های بین‌المللی و نهایتاً تلاش در جهت عضویت دائم در سازمان تجارت جهانی می‌باشد که متاسفانه بخش‌های مهمی از محورهای مذکور فاقد برنامه عملیاتی و اجرایی بوده و از طرفی نیز فاقد اولویت‌ بندی و مخصوصاً زمان بندی مشخص می‌باشد.

در این رابطه لازم می‌دانم موضوع عضویت در سازمان تجارت جهانی را که در برنامه به صورت نارسا و کم اهمیت مطرح گردید، مورد کنکاش قرار داده  ونظرات صریح وزیر پیشنهادی را جویا شدم درحال حاضر ایران به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی بود، و جهت عضویت دائم راه طولانی در پیش داشته و متاسفانه مراحل عضویت اعم از ارائه گزارش رژیم اقتصادی جهت آغاز مذاکره در گروه کاری کشورهای علاقمند به تعامل اقتصادی با ایران را آغاز ننموده است.

نظر به این که به قضاوت کارشناسان اقتصادی و مجامع مهم اقتصادی کشور عضویت در این سازمان که حدود 97 درصد مبادلات اقتصادی جهان در درون آن انجام می‌شود نه تنها یک ضرورت بلکه التزام می‌باشد که تمام شالوده‌ها و بنیان‌های اقتصادی ، صنعتی خدمات اشتغال گردگشری و غیره را متحول نموده و بسیاری از مزیت‌های عضویت را در اختیار دولت و مردم قرار داد . و کشور را در مسیر جدیدی از تحول و پیوند با اقتصاد جهانی قرار می‌دهد در برنامه‌ آقای دکتر غضنفری به صورت شعاری و کمرنگ به آن پرداخته شده و به نظر می‌رسد همچون گذشته معقول باقی مانده و انتظار دارم به دلیل اهمیت موضوع آقای دکتر غضنفری در این رابطه با صراحت بیشتر و منطبق بر برنامه عملیاتی واجرایی اعلام نظر نمایند و نمایندگان محترم ضمن اطمینان از پی‌گیری جدی مطابق برنامه اعلام شده بر اجرای قانون نظارت نمایند.

لازم به توضیح است این سازمان 153 عضو اصلی داشته و صرفاً 6 کشور عضو این سازمان نبوده و کشورهای عراق و افغانستان و روسیه نیز مذاکرات تجاری جهت عضویت را آغاز نموده‌اند.بهبود فضای کسب و کار و گسترش هم پیوندی با اقتصاد جهانی دو موضوع مهم برنامه می‌باشد که باتوجه به بحران اقتصادی جهان و گزارش سازمان بین‌المللی کار در صورت تداوم بحران تا پایان سال 2009 حدود 230 میلیون نفر بیکار شده که از این تعداد 20 میلیون نفر زیر خط فقر قرار می‌گیرند که باتوجه به تجارب بحران‌های گذشته بهبود بازار کار 4 تا 5 سال پس از بهبود وضعیت اقتصادی اتفاق خواهد افتاد. باتوجه به این پیش‌بینی‌هانه می‌توان در میان مدت نیز چشم انداز مثبتی برای بهبود بازار کار انتظار داشت که دراین بین زنان و کودکان در رویا رویی با شرایط حاد اقتصادی با دشواری بیشتری مواجه می‌باشند.

به نظر می‌رسد برنامه اعلام شده فاقد مطالعه و محاسبه کافی و تمهید مکانیزم لازم جهت مواجهه با اثرات بحران بوده و  به تعبیری برنامه عملی منطبق با واقعیت‌های موجود نمی‌باشد.

در بند 6 مقدمه برنامه، تنظیم منطقی بازار کالاوخدمات و نیز در برنامه توسعه بازرگانی داخلی حفظ تعادل تولیدات داخلی و کالاهای وارداتی از طریق بررسی و نظارت دائم و اتخاذ تدابیر مقتضی مورد توجه قرار گرفته است که لازم بود در برنامه به حجم زیادی واردات بی‌رویه کالاهای غیر ضروری و بی‌کیفیت خارجی که منجربه سلب امکان رقابت تولیدات داخلی و تعطیلی برخی کارخانجات گردیده است اشاره نمود ، و راه حل برون رفت را اعلام می‌نمودند.

در این رابطه تعرفه برای واردات یکی از مهمترین اهرم‌های کنترل جهت تنظیم بازار و صیانت از صنایع و تولیدات داخلی  در اختیار وزارت بازرگانی بوده و درهمه کشورها متناسب با شرایط اقتصادی اعمال می‌گردد. متاسفانه این محبث مهم در برنامه جایی نداشته و مغفول مانده است.

عدم توجه به بحث تعرفه موجب سرازیر شدن کالاهای مختلف به داخل کشور شده وصنعت و تولید داخلی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

نمونه‌ این موضوع صنعت فولاد به عنوان صنعت مادر می‌باشد که در بحران اقتصادی اخیر جهان آسیب جدی متحمل شده و متاسفانه علیرغم تشکیل جلسات مختلف در این رابطه در کمیسیون صنایع و معادن حتی تصمیمات متخذه نیز اجرایی نگردیده که موجب نوعی بلاتکلیفی در این بحث شده که یکی از اثرات آن عدم بهره‌برداری از حدود 70 درصد ظرفیت ایجاد شده در بخش خصوصی و تعطیلی بخشی از اشتغال موجود گردید.

این موضوع در بخش کشاورزی نمود محسوس‌تری داشته و اظهرمن الشمس می‌باشد. واردات برنج، مرکبات و غیره آسیب جدی و جبران ناپذیری به کشاورزی وارد  کرده و کشاورزان را زمین‌گیر نموده است.

امروز در حالی که انبارهای کشاورزان مملو از برنج داخلی بوده و برداشت محصول جدید نیز در حال انجام می‌باشد، برنج خارجی هندی و پاکستانی و غیره، ذائقه ایرانی را از عطر طعم برنج ایرانی بیگانه نموده و صداوسیما نیز از خان برکت تبلیغات برنج بیگانه به منافع ناچیز خود فکر می‌کند.

قمیت تمام شده گوشت و شیر نیز عایدی برای تولید گران نداشته، مرکبات رنگارنگ گران قیمت خارجی امکان رقابت را از مرکبات داخلی گرفته و برگ سبز چای در انبارها انباشته شده و راهی به بازار نمی‌یابند. موارد فوق نشان دهنده عدم اشراف وزارتخانه بر هزینه‌های ضابطه تولیدات دامی، زراعی و باغی بود، و عدم حضور وزیر گیلانی در کابینه که می‌توانست به عنوان مدافع حقوق کشاورزان عمل نماید مسئولیت وزرای مرتبط با حوزه کشاورزی و بازرگانی را صد چندان می‌کند.

متاسفانه آقای دکتر غضنفری  باتوجه به مسئولیت مستقیم سازمان توسعه تجارت ایران هیچ تلاشی را برای صادرات برنج کیفی ایران که حدود 25 درصد از برنج تولیدی را تشکیل می‌دهد نشان نداده و در برنامه نیز توجهی به آن ننموده است و همین بحث در رابطه با چای نیز مصداق دارد.

در بخش‌هایی از برنامه کاهش قیمت تمام شده ، ایجاد ارزشی افزوده و اشتغال و ارتقا بهره‌وری عوامل تولید مورد اشاره قرار گرفته است که با کمال تاسف باید گفت در حالی که کشور در برخی صنایع مادر به دانش فنی لازم دست یافته است بخش کشاورزی در ابتدای راه قراردارد. یادآور می‌شوم که با استفاده از تکنولوژی جدید فرآوری می‌توان بهره‌وری ارقام پرمحصول برنج را از 50 درصد به 75 درصد ارتقاء داده و ارزش ریالی آن را نیز 60 درصد افزایش داد که به نظر می‌رسد سهولت و سود آوری واردات برنج خارجی تفکر استفاده از این تکنولوژی را  از ذهن مسئولین دور داشته است.

سئوال اساسی این است که تا چه زمانی به جای حمایت از کشاورزان مسلمان زحمتکش از ارز کشور جهت واردات که به نوعی حمایت از تولید گران خارجی و اقتصاد بیگانگان است استفاده خواهد شد و چه زمانی نوبت به کشاورزان عزیز ما خواهد رسید که در سطح اقتصاد  و مشیعت آنان ارتقاء یابد.

سال‌هاست که این سئوال تکراری نمایندگان از وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی بی‌جواب مانده و متاسفانه در برنامه وزیر محترم پیشنهادی نیز مطلبی در این خصوص مشاهده نمی‌گردد. دررابطه با میزان مصرف سرانه برنج در کشور متاسفانه بین وزارت جهاد کشاورزی و بازرگانی اختلاف نظر وجود دارد و از بابت همین اختلاف نظر سالانه حدود 700هزار تن برنج مازاد برنیاز کشور وارد کشور می‌شود و این تقریباً معادل برنجی است که روی دست کشاورزان باقی می‌ماند و به اقتصاد کشاورزی لطمه وارد می‌کند لذا ما این انتظار را داریم که دولت به صورت همگون و همانگ عمل کند و اختلاف نظر و دوگانگی در دولت باعث وارد شدن خسارت به کشاورزان نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet