هدر موبایل
1388/06/11 12:32:00
سرویس صحن

مشروح سخنان رجایی در مخلفت با وزیر فرهنگ

**عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: اساسا دوست ندارم به عنون مخالف برنامه‌های رئیس جمهور صحبت نمایم به این دلیل یکی از کسانی بودم که در ارتباط با این دولت تلاش کرده‌ام و قائلم که باید با قوت و قدرت دولت کار خود را به پیش ببرد.

 

اما حوزه فرهنگ حوزه‌‌ای است که با توجه به اینکه به تمام مسایل جهان اسلام و جامعه ایرانی برمی‌گردد از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و به این راحتی نمی‌توان از این حوزه عبور کرد بدون آنکه به مسایل آن پرداخت شود.

اساس تمدن در هر جامعه‌ای فرهنگ آن جامعه است که اگر به آن توجه نشود قطعا مشکلات زیادی را به وجود خواهد کرد.

ما قرار است در سال 1404 احیای تمدن اسلامی را داشته باشیم و مقام معظم رهبری نیز تاکید  زیادی داشته‌اند؟

سوال من این است که آقای حسینی برنامه‌های شما به عنوان بخشی از سند چشم انداز بیست ساله کشور چقدر به احیای تمدن اسلامی کمک خواهد کرد؟

فرهنگ این گونه نیست که مانند پروژها عمرانی امروز کار انجام دهیم و دو سال بعد خود را نشان دهد.

حرکت‌های فرهنگی بعد از انقلاب و جنگ و در ایام انحرافات فکری در حوزه فرهنگ آثار آن امروز در جامعه هویدا شده است.

ما چگونه می‌توانیم این اطمینان را داشته باشیم که برنامه‌های ارائه شده شما این التزام را ایجاد نماید که وزارتخانه شما در تمدن اسلامی در سال 1404 احیا شود؟گسترده فرهنگ به اندازه تمام کسانی است که از بین فرهنگ و این برنامه‌ها متاثر می‌شوند سلایق و هویت‌های مختلف که در کشور ما وجود دارد.

سوال این است که آیا برنامه‌های شما 70 میلیون ملت ایران و جمله کسانی که قرار است از انقلاب اسلامی الهام بگیرند را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ آنچه که ما مطالعه کرده‌ایم چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

مقام معظم رهبری می‌فرماید: فرهنگ را دست کم نگیرید خیلی مهم است و بخش فرهنگ بخش مظلوم است از بخش فرهنگ رفع مظلومیت کنید.این اولویت نباید فدای اولویت‌های دیگر شود و سوال ما این است که آیا در دولت دهم با معرفی حسینی رفع مظلومیت صورت گرفته است آیا ایشان با توجه به مجموعه قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی که دارد می‌تواند این حوزه را اداره کند؟ حوزه‌ای این همه مساله و موضوع دارد.

آیا ایشان قادر است 4 درصد بودجه فرهنگ را که برای تمام حوزه‌های فرهنگی مطرح شده را ارتقا دهد؟ آنچه که ما در برنامه‌های حسینی مشاهده می‌کنیم حدود 20 هزار میلیارد تومان پول نیاز دارد که در هر سال سرمایه گذاری شود. اما در امسال حداکثر پولی که برای حوزه صدا و سیما فرهنگ و ارشاد تربیت بدنی و دستگاه‌های فرهنگی مطرح شده چیزی حدود 4 هزار میلیارد تومان است این فاصله را چگونه می‌خواهند پر کنند و مساله را حل نمایند.

اساسا آقای حسینی با توجه به پیشینه‌ای که دارد و ما مطالعه کردیم چقدر در جمع اصحاب هنر و فرهنگ و رسانه مقبولیت دارد؟ به خصوص در شرایط امروز که گسستی در اصحاب رسانه و فرهنگ و هنر به وجود آمده است نیاز است که وحدت فرهنگی در کشور ایجاد شود.

نیاز است که تمامی کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند مجموعه موضوعات فرهنگی کشور را ائتلاف بخشند.

آیاایشان شخصیت کاریزماتیک دارند وقتی سوال می‌شود از هنرمندان که چقدر ایشان را می‌شناسید خواهند گفت شناختی ندارند.در برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی اساسا هیچ شاخصی وجود ندارد .

دکتر حسینی در برنامه خود یک سری موضوعات آرمانی و کلی را بیان کرده‌اند که شاید مثنوی 70 من باشد اما شاخصی که حرکت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 4 سال آینده را تدوین کند و برنامه‌های عملیاتی را ارائه کند وجود ندارد.

به عنوان نمونه در بند 31 برنامه‌ها اعلام کرده‌اند که اجرای عدالت فرهنگی و هنری برای تمام ایرانیان،اجرای عدالت فرهنگی و هنری برای همه ایرانیان یعنی چه؟ چه کاری می‌خواهد انجام دهد؟

در برنامه اساسا به دستور مقام معظم رهبری در برنامه های کلی سیاست‌های برنامه پنجم اشاره‌ای نشده است ما نمی‌دانیم ایشان چه می‌خواهد بکند در برنامه بیان نشده است که طرح مهندسی فرهنگی کشور را برای تکمیل و اجرا می‌خواهد چکار بکند. پیوست فرهنگی که مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند در برنامه‌های ایشان چه جایگاهی دارد؟

موضوع خرافه گرایی و زدودن این مسایل از جامعه ما در برنامه‌های شما کجاست؟

این مسایلی که دشمنان بر روی آن فعال هستند و برای آن کار می‌کنند شما کجای برنامه خود می‌توانید یک عدل اجرایی و برنام عملیاتی برای آن ارائه دهید؟

برای جلوگیری از رکود روز افزون صنعت سینما چکار می‌خواهید انجام بدهید؟ 20 میلیون تومان برای صنعت سینما سرمایه گذاری شده است واقعا 20 میلیارد تومان باید باشد.

ایشان چقدر سینمایی هستند؟ چقدر موضوعات فیلم‌های سینمایی را دقت کرده‌اند؟

سینمایی که امروز سبغه کوچه و بازاری پیدا کرده است و جامعه ما را از یک جامعه ارزشی والا به یک جامعه ارزشی پیش از انقلاب تبدیل می‌کند. شما می‌خواهید برای این موضوع چکار کنید؟چقدر می‌خواهید مشکل سینماها را از نظر زیرساختی حل کنید؟ باید اعداد و رقم و شاخص تعریف شود.

اساسا در رابطه با صنعت تئاتر می‌خواهید چه کنید،البته جملاتی در این رابطه‌ها گفته شده اما انشاءا... است و برنامه عملیاتی و اجرایی نیست.

امروز در دنیا بحث اینترنت میلیون‌ها داده در اختیار جوانان قرار می‌دهد و این داده‌ها همه در بخش فرهنگ ضد فرهنگی هستند فرصت تفکر و اجرای برنامه‌ها را از کشورها می‌گیرد و معمولا مسئولین کشورها را به انفعال می‌کشانند این مسایل بخشی از مسایل فرهنگی جامعه ما است چه مدلی می‌خواهید دنبال کنید که بتواند جوانان کشور ما را از فضای اینترنتی به فضای شفاف دینی و هنری دینی و ائتلای ارزش‌های دینی رهنمون نماید. چه برنامه‌ای در این ارتباط دارید؟

در ارتباط با ایرانیان خارج از کشور چه می‌خواهید بکنید؟ ایرانیانی که در دنیا به عنوان ایرانی مطرح هستند و به نوعی فعالیت آنها به نام ایران تمام می‌شود نسل دوم و سوم آنها را چگونه می‌خواهید حفظ کنید که بتوانند نماد درستی از فرهنگ ایران باشند.

رایزنی‌های فرهنگی شما چه برنامه‌ای دارند؟ من می‌خواهم از مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از رایزنی‌های فرهنگی در خارج از کشور را دنبال کنید ببینید چه کار می‌کنند؟ اصلا چه بازدهی در امور فرهنگی کشور دارند.

آنچه که ما در برنامه‌های دیدارها از سفارتخانه‌ها و رایزنی‌ها داشتیم چیزی ندیدیم شما یک زمانی رایزن بودید برنامه شما چیست؟ چه کار می‌خواهید انجام دهید؟

برای احیای تمدن ایران اسلامی در سال 1404 نحوه ایجاد پل بین فرهنگ کهن ایرانی و فرهنگ اسلامی و مسایل امروز چگونه می‌تواند به وجود بیاید؟

حوزه فرهنگ بسیار وسیع است. در بخش تدبیر موسیقی ماهواره و از این دست چه می‌خواهید بکنید؟ مسایل ماهوازه در کشور ما یکی از بلیه‌های شده است مسایل مربوط به امنیت اجتماعی در برنامه‌های شما چیست؟ امنیت اجتماعی یکی از مسایل فرهنگی جامعه است و چگونه می‌خواهید با آن روبرو شوید؟

با مجموعه این مباحث احساس من این است که با توجه شناخت من از ایشان سوای از شخصیت دینی و انقلابی، ایشان توان اجرای برنامه‌ها ندارند ولازمست در این رابطه تجدیدنظر صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet