ایام محرم 1398
1397/06/10 18:00:00
سرویس اجتماعی
هاشمی در تشریح بازدید اعضای فراکسیون غذا و دارو از مرکز اصلی تولید شیرخشک:

کشور سالانه به تولید 20 میلیون قوطی شیرخشک نیاز دارد/1/5 میلیون کودک شیرخوار از شیرخشک تغذیه می‌کنند

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، بابیان‌اینکه کشور سالانه به تولید ۲۰ میلیون قوطی شیرخشک نیاز دارد چراکه۱/۵ میلیون کودک شیرخوار از شیرخشک تغذیه می‌کنند، اطمینان داد که هیچ اختلال یا بازار سیاهی در روند تولید شیرخشک ایجاد نخواهد شد.
کشور سالانه به تولید 20 میلیون قوطی شیرخشک نیاز دارد/1/5 میلیون کودک شیرخوار از شیرخشک تغذیه می‌کنند رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، بابیان‌اینکه کشور سالانه به تولید 20 میلیون قوطی شیرخشک نیاز دارد چراکه1/5 میلیون کودک شیرخوار از شیرخشک تغذیه می‌کنند، اطمینان داد که هیچ اختلال یا بازار سیاهی در روند تولید شیرخشک ایجاد نخواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201712105343069328.jpg کشور,سالانه,به,تولید,20,میلیون,قوطی,شیرخشک,نیاز,دارد/1/5,میلیون,کودک,شیرخوار,از,شیرخشک,تغذیه,می‌کنند Icana

همایون هاشمی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح جزییات بازدید امروز شنبه (10 شهریورماه) اعضای فراکسیون غذا و دارو از مرکز اصلی تولید شیرخشک گفت: پیرو گزارش‌هایی که به کمیسیون بهداشت و فراکسیون غذا و دارو ارائه شده بود مبنی بر اینکه مردم نگران کمبود شیرخشک در بازار هستند، از محل اصلی توزیع شیرخشک‌های متابولیک برای بیماران خاص بازدید کردیم.

تامین 60 نوع شیر خشک برای بیماران خاص

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این بازدید مشخص شد که در حوزه تامین 60 نوع شیر خشک برای بیماران خاص هیچ کمبودی وجود ندارد و به این دلیل که دولت منابع لازم برای این بخش را تامین می‌کند، بنابراین هیچ افزایش قیمتی هم وجود نخواهد داشت.

شیرخشک‌های عرضه شده در بازار نشانه‌دار شده‌اند

وی خاطرنشان کرد: بی‌تردید برای عرضه شیرخشک برای بیماران خاص هم بازار سیاه ایجاد نخواهد شد، چرا که این شیرها نشانه‌دار شده‌اند واز طریق شبکه پستی به منزل بیماران ارسال خواهند شد و این اقدام درخوری بود که برای پیشگیری از بروز هر گونه اختلال در روند توزیع شیرخشک برای این بیماران صورت گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما در کشور سالانه به 20 میلیون قوطی شیرخشک نیاز داریم و یک و نیم میلیون کودک شیرخوار از این نوع شیر تغذیه می‌شوند، ضمن اینکه از سال 90 تاکنون افزایش نرخ معناداری و محسوسی در این زمینه وجود داشته است که باید این موضوع را پیگیری کنیم.

هاشمی اظهار کرد: شیرخشک‌های خاص برای بیماران آلرژیک، PKO و فنیل کتنوری به صورت لاکتوزفری و هایپر سنستیو یا شیرخشک‌هایی که از شیر سویا تهیه می‌شوند که برای تامین آنها نیاز به تجویز پزشک وجود دارد.

دو سوم شیرخشک مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود

وی تاکید کرد: هم‌اکنون دو سوم شیرخشک مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و یک سوم شیرهای مورد نیاز هم وارداتی هستند و حجم کل تعاملات ریالی این صنعت نیز حدود 400 میلیارد تومان است.

چرا آموکسی سیلین در زمره داروهای فوریتی قرار گرفته است؟

هاشمی با یادآوری اینکه امروز از یکی از شرکت‌های توزیع دارو هم بازدید کرده‌اند که حدود 2 هزار قلم دارو در انبار دارد، افزود: در شرایط کنونی نگرانی‌هایی در حوزه دارو وجود دارد مبنی بر اینکه بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو در دو ماه گذشته تعداد اقلام فوریتی دارو که باید به سرعت وارد شوند، افزایش یافته است، کما اینکه به 60 قلم داروی فوریتی نیاز داریم که این مفهوم را می‌رساند که ذخایر دارویی کاهش یافته است و بدتر اینکه برخی اقلام دارویی که در گذشته مواد اولیه آنها را صادر می‌کردیم همچون آموکسی سیلین در زمره داروهای فوریتی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: بنده قطعا در این مورد از وزارت بهداشت سوال خواهم کرد که چرا باید برخی داروهای ساده از جمله آموکسی سیلین را داروی فوریتی اعلام کنند، چرا که این موضوع نشان‌دهنده سوء مدیریت است، هرچند این وزارتخانه و سازمان غذا و دارو به شدت برای تامین ارز مورد نیاز حوزه واردات دارو تلاش می‌کنند.

میزان گلایه از کمبود دارو روز به روز در حال افزایش است

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: آنچه از اهمیت بسزایی برخوردار است، این بوده که تعداد مراجعین و افرادی که از کمبود دارو گلایه دارند روز به روز افزایش پیدا می‌کند و با وجود اینکه صنعت دارو عملا تحریم نیست، اما چون مبادلات بانکی تحریم شده است، می‌تواند در آینده  حوزه تامین دارو نیز محل نگرانی باشد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: البته جلسات مکرری در مجلس برای رفع مشکلات حوزه دارو برگزار شده و پیش‌بینی‌هایی هم از سوی مجلس و هم وزارت بهداشت صورت گرفته است، اما باید تدابیری اندیشیده شود که بیماران خاص با مشکلی مواجه نشوند به ویژه افرادی که شیمی درمانی می‌شوند که قطعا با اتخاذ تدابیری می‌توان بر این مشکلات هم فائق آمد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet