هدر موبایل
1397/06/12 10:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
حسن رسولی مطرح کرد:

شورای عالی و پارلمان اصلاحات مکمل یکدیگر/اصولگرایان اصلاحات را نقد کنند

عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت:جریان اصلاحات طی ماه‌های اخیر با انجام پروژه مطالعاتی ارزیابی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری در سال ۹۶ به دنبال شناسایی نقاط قوت و ضعف و اصلاح ساختارش با هدف کارآمد کردن نظام اجماع‌ساز سیاسی خود است.
شورای عالی و پارلمان اصلاحات مکمل یکدیگر/اصولگرایان اصلاحات را نقد کنند عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت:جریان اصلاحات طی ماه‌های اخیر با انجام پروژه مطالعاتی ارزیابی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری در سال 96 به دنبال شناسایی نقاط قوت و ضعف و اصلاح ساختارش با هدف کارآمد کردن نظام اجماع‌ساز سیاسی خود است. https://cdn.icana.ir/d/019/201801107395678052.jpg شورای,عالی,و,پارلمان,اصلاحات,مکمل,یکدیگر/اصولگرایان,اصلاحات,را,نقد,کنند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ چندی است خبرها حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان برای از دست ندادن انتخابات آینده مجلس موضوع پارلمان اصلاحات را مطرح کرده‌اند. این در حالی است که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم در این موضوع نقش بسزایی دارد، اما طبق برخی گفته‌ها با آغاز فعالیت پارلمان اصلاحات کم‌کم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان کنار رفته و جای خود را به این پارلمان خواهد داد. اینکه اعضای آن متشکل از افراد و تشکلات جریان اصلاح‌طلبان است کار خود را با انتخابات در اسفند ۱۳۹۲ آغاز کرد و در ادامه محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است. برخی معتقدند شورای عالی سیاستگذاری به دلیل انتقادهای بسیاری که عملکردش تاکنون وارد شده، نتوانسته اهدافش را به خوبی به سرانجام برساند و به همین دلیل از رده خارج خواهد شد و جای خود را به پارلمان اصلاحات خواهد داد. در کنار این بحث‌ها در روز شنبه 10 شهریور ماه خبری مبنی بر دعوت چهار شخصیت شاخص اصلاح‌طلب از جمله محسن هاشمی، محسن صفایی‌فراهانی، مصطفی معین و عبدا... نوری به شورای عالی اصلاح‌طلبان در فضاهای رسانه‌ای پیچید که پس از مدتی هر چهار شخص مذکور این خبر را تکذیب کردند.

برای شفاف‌سازی این موضوعات روزنامه «آرمان» گفت‌وگویی با حسن رسولی عضو شورای شهر تهران و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان داشته است که در ادامه متن این گفت‌وگو می‌آید.

نظرتان درباره پخش شایعاتی مانند افزوده شدن 4 عضو به شورای عالی سیاستگذاری چیست؟

جلسات شورای عالی سیاسی اصلاح‌طلبان مدتی است که برگزار نشده، اما پیش‌بینی می‌شود طی دو هفته آینده مجددا این جلسات تشکیل و شورای عالی سیاستگذاری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. در رابطه با افراد مذکور باید گفت که حدس می‌زدم که آقای نوری آمادگی حضور در شورای عالی سیاستگذاری را ندارند و شخصیت‌هایی مانند وی که دوره‌ای نماینده حضرت امام در سپاه پاسداران، جهاد و همچنین وزیر کشور بودند با توجه به سوابق و تجارب به عنوان یکی از شخصیت‌های مرجع جریان فکری اصلاح‌طلبان می‌توانند به جوان‌ترها مشورت دهند. حضور و عدم حضور آقای نوری در مجامعی از جنس شورای عالی سیاستگذاری از نقش سیاسی آقای نوری نمی‌کاهد، اما در رابطه با آقای هاشمی رئیس شورای شهر هم هستند. تا کنون هیچ صحبتی از آنها نشنیده بودم و همچنین در جریان موضوع آقای صفایی فراهانی هم نبودم که اسمشان نیست.

 

برخی معتقدند با آغاز به کار پارلمان اصلاحات فعالیت‌های شورای عالی سیاستگذاری کمرنگ خواهد شد.

 

ایده راه‌اندازی پارلمان اصلاحات از گذشته مطرح بود و در حال حاضر هم مطرح است اما هنوز درمجامع فکری و نظریه اصلاحات به تصمیم قطعی نرسیده است. دررابطه با این موضوع که آمدن پارلمان اصلاحات چه نتایجی در بر خواهد داشت باید گفت که شورای عالی و پارلمان اصلاحات مکمل یکدیگر بوده و هیچ تداخلی برای یکدیگر نخواهند داشت.

 

اصلاح‌طلبان برای انتخابات آینده مجلس برنامه‌ای دارند؟‌

 

با توجه به این موضوع که دوره جدید شورای عالی سیاستگذاری در حال تشکیل است باید گفت که به محض تشکیل به طور یقین یکی از پروژه‌هایی که باید به آن پرداخته شود برنامه اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات آینده مجلس است.

 

برخی معتقدند که اصلاح‌طلبان از هدفشان دوره شده یا حتی به آن هدفی که مد نظر خود داشته‌اند نرسیده‌اند و انتخابات مجلس آینده را از دست خواهند داد نظر شما در این باره چیست؟

 

یک جریان سیاسی به وسعت حوزه اصلاح‌طلبی در مواجه با حوزه سیاست داخلی ایران و رویدادهای مهم و تاثیرگذار این حوزه مانند پروژه‌های انتخاباتی مجلس یا ریاست جمهوری، شوراها انتظاری که طرفداران این عده سیاسی دارند نمی‌تواند بی‌عمل باشد و اینکه کارشناسان و صاحب‌نظرانی در مقاطع مختلف مانند امروز چه از موضع رقیب جریان اصلاحات چه از موضع عضوی از جامعه اصلاح‌طلب مواضع و رویکردهای متفاوتی با یکدیگر دارند. با توجه به این موضوع که انتخابات همیشه پیش‌بینی نشده است، نمی‌توان گفت که در انتخابات ریاست جمهوری در 1400 و انتخابات مجلس شورای اسلامی در 1398 چه اتفاقی خواهد افتاد. اصلاح‌طلبان با توجه به کارنامه‌ای که در انتخابات متعدد دارند، مانند کارنامه غیرقابل دفاع در سال 84 و در انتخابات ریاست جمهوری آن سال و یا کارنامه قابل دفاع در انتخابات 92، 94 و 96 باید همواره مورد نقد و ارزیابی قرار گیرند تا بتوانند با تشخیص نقاط قدرت و ضعف،تداوم حرکت در مسیر آن نقاط قوت و شناسایی تهدیدها و نقاط ضعف، از تجربه خود استفاده کنند و با حضور فعال در حوزه سیاسی به عنوان بخش تاثیرگذار نیروهای درون منظومه انقلاب اسلامی انجام وظیفه کنند.

 

‌اصلاح‌طلبان در مقابل هجمه‌هایی که به آنها وارد می‌شود باید چه واکنش‌هایی نشان دهند؟

 

با نوع تحلیل‌ها و برخوردهایی که در مورد جریان اصلاحات صورت می‌گیرد باید با گشاده‌رویی و سعه صدر برخورد شود، چرا که هر دو جناح به نقد نیازمندند، چه نقدی که از خاستگاه رقابتی از سوی دوستان اصولگرا صورت می‌گیرد که جریان اصلاحات به آن نقدها نیاز دارد و دوم به آسیب‌شناسان مشتاقانی که از سوی بخش‌های مختلف جریان اصلاحات به خصوص نقد جوان صورت می‌گیرد که نیازمند هستند. یک جریان سیاسی ریشه‌دار و موثر همواره باید بپذیرد که در مواجهه با شرایط باید از پویایی لازم، اثربخشی و پویایی مطلوب برخوردار باشد، چرا که این قابلیت‌ها ایجاد نمی‌شود جز در سایه نقد و ارزیابی دقیق که به نظر من لازم و ضروری است. بسیار زود می‌دانم که از حالا نسبت به آرایش سیاسی و انتخابات مجلس آینده بتوانیم گمانه‌زنی کنیم. جریان اصلاحات طی ماه‌های اخیر با انجام پروژه مطالعاتی ارزیابی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری در سال 96 به دنبال شناسایی نقاط قوت و ضعف و اصلاح ساختارش با هدف کارآمد کردن نظام اجماع‌ساز سیاسی خود است و طبعا این مرحله به انجام برسد سپس ورود به مطالعه و طراحی مجدد نحوه ورود به پروژه انتخابات مجلس را مراجع موثر تعیین راهبرد برای جریان اصلاحات در دستور کار خود قرار خواهند داد.

 

با توجه به اعلام وصول عدم به‌کارگیری بازنشستگان از سوی مجلس، آیا شهردار تهران از شهرداری خواهد رفت یا خیر؟

 

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران ماموریت بررسی کارشناسی این موضوع را به کمیته ساختار و نیروی انسانی شورا با مسئولیت بنده محول کردند. به همین منظور طی روزهای گذشته پس از مشورت با حقوقدانان برجسته و استفاده از مستندات موجود در این رابطه و استماع نظرات سایر اشخاصی که اعلام کردند شهردار باید برود ورود پیدا کرده‌ام. برداشت شورای اسلامی شهر تهران تا کنون آن است که این قانون شامل شهردار تهران نمی‌شود. تفسیر شورای اسلامی شهر تهران از این قانون عدم شمولیت آن در مورد آقای شهردار است و طبیعی است که اگر قانون ابلاغ شد و تفسیر دیگری غیراز تفسیر شورای اسلامی شهر تهران توسط مراجع بالادستی به خصوص مجلس شورای اسلامی ارائه شد، طبعا شورای اسلامی شهر تهران که مشی اصلاح‌طلبانه دارد از آن تبعیت خواهد کرد؛ اما باید گفت که تاکنون برداشت کارشناسی مجمع ما آن است که این موضوع شامل آقای شهردار نخواهد شد و آقای شهردار و همکارانشان با جدیت فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهند. علاوه بر آن ابعاد حقوقی، از منظر رعایت مصالح شهروندان تغییر پی‌درپی شهردار تهران را به عنوان وکلای مردم به نفع حوزه مدیریت شهری پایتخت ندانسته و انتظار می‌رود تا نمایندگان مجلس، رئیس‌جمهور، وزیر کشور و رئیس مجلس شورای اسلامی براساس مستندات حقوقی مورد نظر شورای اسلامی شهر تهران این مجموعه را مورد حمایت خود قرار دهند تا با توجه به این موضوع که محدودیت‌های بسیار جدی برسر راه شهرداری و مدیریت شهر تهران به خصوص بحث بدهی‌های هنگفت مواجه هستیم، مجددا شاهد ورود لطمه به پایداری مدیریت شهری پایتخت نباشیم./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet