هدر موبایل
1397/06/12 08:27:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

قدرت و ثروت اقتصادی در انحصار خصولتی‎ها !

مردم به سفره خود و وضعیت زندگی خود نگاه می‎کنند،افراد و شخصیت‎ها نیستند که تعیین‎کننده موفقیت یا عدم موفقیت دولت هستند. اگرچه نقش افراد مهم است اما نقش سیاست‎ها مهم‎تر است.
قدرت و ثروت اقتصادی در انحصار خصولتی‎ها ! مردم به سفره خود و وضعیت زندگی خود نگاه می‎کنند،افراد و شخصیت‎ها نیستند که تعیین‎کننده موفقیت یا عدم موفقیت دولت هستند. اگرچه نقش افراد مهم است اما نقش سیاست‎ها مهم‎تر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201802100549805905.jpg قدرت,و,ثروت,اقتصادی,در,انحصار,خصولتی‎ها,! Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حسین راغفر کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه نوشت:

در ماه‎های اخیر شاهد مشکلاتی در بخش اقتصادی کشور بودیم که به دنبال آن تغییراتی در کابینه اقتصادی دولت رخ داد. این تغییرات نه تنها در بهبود اوضاع اقتصادی مردم و جامعه کمکی نکرد بلکه باعث شد که تیم اقتصادی دولت و برنامه‎های آن بیش از پیش زیر سؤال برود و کارایی لازم را نداشته باشد. مردم نیز نشانه‎هایی از بهبود وضعیت را مشاهده نمی‎کنند.

مردم به سفره خود و وضعیت زندگی خود نگاه می‎کنند. به عبارتی افراد و شخصیت‎ها نیستند که تعیین‎کننده موفقیت یا عدم موفقیت دولت هستند. اگرچه نقش افراد مهم است اما نقش سیاست‎ها مهم‎تر است. در سه دهه گذشته بعد از انقلاب اسلامی، سیاست‎های حاکم باعث شده است که آنچه امروز شاهدیم، اتفاق بیفتد و این وضعیت نامناسب نتیجه طبیعی این‎گونه عملکرد‎ها بوده است. کماکان نیز این سیاست‎ها در اقتصاد ایران در حال اجراست. به همین دلیل مادامی که این سیاست‎ها تغییر نکند هیچ تغییری با جابجایی افراد به وجود نخواهد آمد. همچنین نوع نگاه رئیس دولت به اقتصاد که باید مسئولان عالیه دولت و همچنین نمایندگان مجلس به این نتیجه برسند که این سیاست‎ها مشکل‎زا بوده‎اند. بنابراین تا زمانی که سیاست‎ها اصلاح نشوند، افراد در مسئولیت‎ها به تنهایی نمی‎توانند مسائل و مشکلات را حل کنند. اگر سیاست‎ها به نحوی باشد که منافع مردم و نه منافع انسان‎های صاحب قدرت و ثروت، محور سیاست‎های بخش عمومی باشد و به تعبیری منافع مردم محور این سیاست‎ها باشد، آن زمان می‎توان گفت که به تناسب این سیاست‎های عمومی، افراد متناسب با آن نیز وجود دارند که می‎توانند به اصلاح وضع موجود کمک کنند. اما متاسفانه در شرایط کنونی این تغییرات چندان کارساز نخواهد بود مگر اینکه تغییری اساسی در نوع نگاه سیاست‎های بخش عمومی به طور کلی و دولت به طور خاص به وجود بیاید.

باید توجه داشت که حل تمام مسائل در گرو سیاست‎های دولت نیست و سیاست‎ها و عملکرد بخش‎های دیگر هم در این رابطه تعیین‎کننده است. از جمله این بخش‎ها مجلس و قوه قضائیه است. افرادی که به عنوان وزیر وارد کابینه می‎شوند قطعا نقش مهمی در شکل‎بخشیدن به سیاست‎ها دارند. منتهی از وزیر انتظار می‎رود که در قالب سیاست خاصی کار کند و اگر بخواهد خارج از چارچوب تعیین شده عمل کند قطعا با مشکلات بسیار جدی روبه‎رو خواهد شد.

قطعا نقش وزیر و یا مسئولان عالی اقتصادی که دیدگاه روشنی از اقتصاد داشته باشند بهتر می‎توانند دولت و مجلس را متقاعد کنند که با توجه به شرایط اقتصادی موجود، تصمیمات درستی اتخاذ کنند و در نهایت اقدامات درستی انجام دهند. ولی باید توجه داشت که چنین وزیری با محدودیت‎ها و مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد بود. بخش قابل توجهی از اقتصادکشور در سلطه و انحصار بخش‌هایی قرار گرفته که از آنها به عنوان «خصولتی»‌ها نام برده می‎شود که نه خصوصی هستند و نه دولتی‎اند.

اینها هم از مزایای خصوصی‎ها و هم از مزایای دولتی‎ها استفاده می‎کنند در عین حال هم معایب خصوصی‎ها ‎و هم معایب دولتی‎ها را دارند. همچنین اینها به هیچ‎کس پاسخگو نیستند. اینها نقش تعیین‎کننده‎ای در سیاست‎ها و سیاستگذاری‎ها دارند و همچنین نقش مخرب و تخریب‎کننده در اقتصاد دارند اما از آنجایی که پاسخگو نیستند در نهایت وزیر مربوطه یا وزرای مربوطه اقتصادی مسئول شناخته می‎شوند. مهم این است که به این مساله پاسخ داده شود و اینکه به نقش نهادهای قدرت در شکل دهی به سیاست‎های بخش عمومی چه در دولت و چه در مجلس خاتمه داده شود. باید وزرا از زیر فشار این بخش از فعالان حوزه‎های اقتصادی درکشور خارج شوند و به طور مستقل بتوانند تصمیم بگیرند که متاسفانه تاکنون این‎گونه نبوده است./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet