حلول ماه ربیع الاول
1388/06/10 19:06:00
سرویس صحن

متن کامل سخنان تجری در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزیر صنایع

**نماینده قصر شیرین در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنایع و معادن گفت: رای ما نمانیدگان زایده و محصول قانع شدن و پاسخ کافی یافتن برای پرسش‌ها و دغدغه‌های ما است.

مسائل ملی اعم از فرهنگ، کشاورزی، اقتصاد، صنعت و غیره را باید در فرآیند جهانی شدن به آن پرداخت و برای آن چاره‌ اندیشی کرد واین موضوعات خصوصاً صنعت ایران را جزیره‌ای مستقل فرض نکنیم که هیچ آسیبی به آن نمی‌رسد پیش از طرح پرسش‌ها یادآور می‌شوم در طول دوسال وزارت مهندس محرابیان موضوعی مورد ایراد و نقد می‌باشد از جمله:

 اول: عدم سابقه در صنعت و معدن و عدم استفاده از افراد متخصص باتوجه به نداشتن تخصص خود ایشان در بخش صنعت و معدن .

دوم: عدم آسایش صنعت براساس اولویت‌های منطقه‌ای و استانی.

سوم: توجه به صنایع بزرگ و عدم توجه به صنایع پایه‌ای و میانی و کوچک.  

چهارم: عدم توجه به سقف و کف تولیدات باتوجه به نیاز‌های منطقه‌ای و جهانی.

پنجم: عدم ارتباط منطقی نخبگان، مخترعین با حوزه مدیریت وی.

ششم: فاصله داشتن صنایع پایین دستی مانند پتروشیمی از صنایع پایه‌ای.

هفتم: عدم شناخت و مطالعه تطبیقی صنایع کشور ما با کشورهای پیشرفته در قیب منطقه هشتم: عدم توجه به استانداردهای لازم و تولید بدون لحاظ وضعیت آلایندگی صنایع و آثار آن بر محیط زیست.

نهم: اخذ مالیات و عوارض بر تولید کننده‌ به جای مصرف کننده.

دهم: عدم تعیین هیات مدیره بررسی شرکت‌ها و مدیرعامل برای شهرک‌های صنعتی مانند مس سرچشمه و عدم تحقق طرح‌های صنعتی که در سفرهای استانی به تصویب رسیده است.

اما در معنای علمی و طرح برنامه پاسخ‌های منسجم و مستند به پرسش‌هایی است که پیرامون تحقق یک هدف مطرح می‌شود از جمله اینکه آقای محرابیان برنامه شما برای تعامل موثرتر با وزارت بازرگانی در جهت توسعه صادرات صنعتی و کاهش وابستگی بودجه کشور به پول نفت چیست؟ و با چه روشی می‌خواهید با واردات بی‌رویه به ویژه فولادگر به خطر انداخته است کنترل کنید؟ سرنوشت صنعت استراتژی توسعه صنعتی کشور که در دولت قبلی تهیه شده به کجا کشیده و دراین مرحله از وزارت جدید از چه استراتژی برای توسعه صنعتی استفاده خواهید کرد؟

استراتژی شما چه تفاوتی با هزینه‌گزافی تهیه شده دارد و رابطه این استراتژی با صنعت چشم‌انداز بیست ساله کشور چگونه دیده شده است؟

باتوجه به بحران جهانی صنعتی خودرو و بحران بزرگترین صنعت خودروسازی کشور که یک سال رقم حیرت انگیز زیان انباشته‌اش را شنیده‌ایم چه تدبیر ویژه‌ای برای آن دارید؟

چه راهبردی برای توسعه سهم صنعت توسط بخش خصوصی دارید و وقتی سرنوشت صنایع و بنگاه‌های زودبازده بنابراین آمارهای مختلف نگران کننده است؟

برای صنایعی که به بانک‌ها و موسسات مالی بدهکارند و توان پرداخت وام‌های خود را ندارند چه تدبیری دارید و برنامه آتی شما چیست؟

برای اشاعه فرهنگ صنعتی در کشور وقتی که شاخص و دانایی در کل جهان 82/4 و برای ایران 94/2 محاسبه شده است چه راهکاری در نظر دارد؟ این شاخص بیانگر انگیزه نوآوری، آموزش و اطلاعات است.

تدبیر شما برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام کشور که بیش از صد هزار واحد است و پیشرفت فیزیکی کمی داشته‌اند چیست؟

آیا شما موضع خاصی برای قانون کار به منظور توسعه صنعت کشور دارید و یا موضع شما پذیرش وضع موجود است.

بنده معتقدم که عامل بیکاری در کشور ما قانون کار ناکارآمدی است که امروز در بسته کارگری و رابطه کارفرما و کارگر حاکم است.

در پایان جا دارد به مطلب رسانه‌ها در خصوص نقد محرابیان اشاره کنم که بسیاری خواهان نقد آن توسط بنده شده‌اند و به همین اکتفا می‌کنم که موضوع مذکور حقیقی است و باید منتظر تعیین تکلیف توسط دستگاه قضایی باشیم.

اکنون صنعت گران با زلزله اقتصاد جهانی نیاز به خانه امنی دارند که امیدواریم ایشان خانه امن را برای صنعتگران فراهم آوردند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet