هدر موبایل
1388/06/09 16:40:00
سرویس صحن

مشروح سخنان محبی نیا در مخالفت با وزیر خارجه

**مشروح سخنان جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب در مخالفت با تصدی منوچهر متکی به عنوان وزیر امور خارجه به شرح زیر می باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، جهانبخش محبی‌نیا در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: دغدغه امروزی ما بیشتر متوجه عملکرد وزیر خارجه است تا رویکرد ایشان و برگرفته از برنامه تنظیمی وزارت امور خارجه و در صفحه اول برنامه که برخی از مخالفین هم نسبت به تئوریک بودن آن اشاره داشتن آمده که بحران‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان متوجه مناسبات حاکم بر روابط بین‌الملل می‌باشد ، بگذریم از این که بخشی از کلام و مفاهیم و جملاتی که در این برنامه آمده جای تعجب دارد از جمله این که برای حل اختلافات برخی کشورها از واژه مرکبی مثل "مساعی جمیله" استفاده شده واقعاً برای من که درس مبانی علم سیاست را در دانشگاه خوانده‌ام هنوز هم جای سئوال است که این مساعی جمیله‌ایی که آقای وزیر خارجه برای حل مناقشات بین کشورها از آن اسم می‌برند چه هست و یا واژه‌ایی تحت عنوان اصول‌گرایی واقع بنیانه و جملاتی که معلوم است کارشناسان محترم در تهیه و تنظیم آن فضای تئوریکی را برخودشان در حالت مسلطی دیده‌اند که نمایندگان مجلس هم شاید دقت مطالعه همه برنامه‌ها را نداشته باشند.

موافق محترم (حسین سبحانی نیا) که بنده خدمت ایشان ارادت دارم به مطالب ایشان اشاره کردند که پس از سی سال از عمر پربرکت و با عزت انقلاب اسلامی باز جای سئوال دارد می‌فرمایند برای سکانداری دیپلماسی خارجی کشور برای راهوری وزارت امور خارجه ایشان چنان ویژگی‌های شخصی را باید داشته باشند مگر قرار است نداشته باشند؟

یا می‌فرمایند ایشان نسبت به مسائل دیپلماسی خارجی و سیاست خارجی آشنایی دارند جناب آقای سبحانی‌نیا عزیز مگر قرار است آشنا نباشند آن وقت برویم یک مامور ساده بیاوریم و به عنوان وزیر خارجه بگوئیم بله این در خدمت دولت و مجلس شورای اسلامی است.

در توجیه برخی از مباحث کمبودها می‌فرمایند که فشار استکبار جهانی است بلکه ما در جبهه وسیعی در تقابل با استکبار جهانی هستیم اما مگر این فرزندان  مرز و بوم نبودند که هشت سال در مقابل هجوم استکبار شرق و غرب جانانه و به تبعیت از مقتدا و مولایشان حضرت روح‌ا.. ایستادگی کردند و آن حماسه‌ها را خلق کردند آیا امروز دشمن آمریکا دشمنی اسرائیل، غفلت ارتجاع عرب، محملی برای کاستی‌های دیپلماتیک ما می‌تواند باشد؟

بعد از سی سال آن هم تجربیاتی که دکتر ولایتی، خرازی داشتند جناب آقای دکتر نادران، دکتر جلالی، دکتر جهانگیرزاده و جناب آقای زمانی در دفاعی که چهار سال قبل از جناب آقای متکی داشتند تضمین‌گری کردند که شما اگر رای بالایی بدهید در موارد مختلفی گفته‌اند که دوران شکوفایی استعداد‌ دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را شاهد خواهید بود به ما وعده‌ دادند، و جناب آقای متکی عزیز که ویژگی‌های شخصیتی ایشان را کاملاً تایید می‌کنم و انصافاً انسانی با شخصیت ، پاکدامن و متدین هستند، شب گذشته مطالعه می‌کردم نسبت به این موارد آمده‌اند وعده کرده‌اند

اما امروز می‌خواهیم در مقابل ملت ایران و نمایندگان شریف نگاهی به هویت دیپلماتیک جمهوری اسلامی داشته باشیم آیا در مقابل مسائلی که مطرح شده راضی هستید؟ آیا به قول برادران یک گفتمان قابل دفاع دیپلماتیک که معلول کار کارشناسی و مدیریت وزارت امورخارجه است را شاهد هستیم یا نه؟

به عزت و اقتداری که امروز ما در دنیا داریم متوجه ساختارهای جمهوری اسلامی است مثل عدالت گری، استکبار ستیزی، و متوجه رهبریت حضرت امام (ره)  و مقام معظم رهبری بوده و اگر از سبد کاری وزارت امور خارجه آن را کنار بگذاریم چیزی برای دفاع نداریم آقای متکی فرمودند که ایشان از امکانات ایرانیانی که خارج از کشور دارند نهایت استفاده را خواهند کرد نه تنها این‌ها در برنامه فعلی هم گفته‌اند نسل سوم آنها را در فضای تمدن ایرانی بارور خواهندکرد، پنج میلیون ایرانی خارج از کشور، الان بفرمایند برای این پنج میلیون کدام برنامه‌ای فرهنگی، سیاسی و دیپلماتیک را انجام دادید. و این‌ها را از سلطه‌ نظامهای نامحرم آمریکا و متخاصمین انقلاب نجات دادید.

جناب آقای متکی عزیز امروز برخوردی که با ایرانیان در عربستان، عراق، امارات و برخی کشورهای همسایه می‌شود و عزت و اقتدار ایرانی توسط برخی از مامورین پایمال می‌شود من به عنوان نماینده مجلس نمی‌توانم سرم را بالانگه دارم چرا در مقابل این هجوم و هجمه ناجوان مردانه برخی از این عوامل کاری نکردید. صرف این که ما مطرح کنیم که دیپلماسی فعال داریم آیا این حلال مشکلات است.

شما در برنامه‌هایتان فرمودید که من در وزارت امور خارجه بین سیاست، اقتصاد ، فرهنگ پیوندی را به وجود خواهم آورد که ظرفیت‌ و پتانسیل جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج شکوفا شود و ما بتوانیم در سایه هینه وهیبت دیپلماتیک ابزارهای سیاست خارجی شکوفایی اقتصاد ایران و اقتصاد ملی خود را ببینیم، جناب آقای سبحانی‌نیا (موافق وزیرپیشنهادی) می‌فرمایند شما با مجلس تعامل خوبی داشتید آیا شما با کمیسیون اقتصادی مجلس یک بار جلسه گذاشتید؟ آیا با کمیسیون‌های صنایع و معادن، جلسه گذاشتید و نسبت به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ جمهوری اسلامی در خارج برنامه‌دارید.

 هر چند من با جناب آقای خرازی به لحاظ سیاسی همسو نبودم اما در زمان ایشان هر 15 روز یکبار وضعیت سیاسی و اقتصادی کشورها را به کمیسیون‌های مجلس می‌فرستادند و ما را به لحاظ اخبار و اطلاعات مورد معاونت قرار می‌دادند اما شما ممکن است با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارتباط داشته باشید.

آقای متکی عزیز من از مدیران شرکت‌هایی که برای خدمات فنی و مهندسی در خارج از کشور بار هجران از وطن را با دل وجان خریدند صحبت کردم که سفرای شما در بسیاری از کشورها این بچه‌ها را تحویل نگرفتند و آنها نگاهشان متاسفانه به اتاق‌های سیاسی کشورهای مجاور دوخته شد، در سفری که با ریاست محترم مجلس در دوره قبل به برخی از کشورها داشتیم شاهد این ماجرا بودیمک. 

این‌ها دردهایی است که شما نتوانستید آن را درمان کنید. شما آقای متکی، به ما وعده دادید که دستگاه دیپلماسی کشور را بازسازی کنید الان پس از چهار سال مجدداً در برنامه‌ شما بحث بازسازی دستگاه دیپلماسی شاهد می‌شود آیا بازسازی دستگاه یعنی انتخاب سفرای ضعیفی که متاسفانه در خود سفارتخانه‌ها کلی بحران به وجود آوردند البته برخی از افسران سیاسی لایق و کاردان شما جای خود را دارند ما دست آنها را می‌بوسیم اما در برخی از سفارتخانه‌ها شما متاسفانه کانون ضعف مدیریت کاملاً به چشم می‌خورد.

بعضی سفیری را فرستاده‌اید برای ماموریت یک سالش تمام نشده وی را برگردانده‌اید برای چه ؟ اگر چنین بود چرا انتخاب کردید؟ و اگر چنین نبود چرا برگردانید.

بحث بعدی اشاره‌ می‌کنم به این که مدیر کل حقوق بشر چه نسبتی به حضرتعالی دارد؟ شمایی که حقیقاً یک سرباز لایقی هستید در رویکرد در عملکرد را نمی‌گویم چرا باید انتخابی را داشته باشید که ما به عنوان دوستان حضرتعالی نتوانیم سرمان را بالا نگه داریم و دست آورد مدیر کل حقوق بشر برای دستگاه وزارت خارجه جمهوری اسلامی بزرگ و عزیز چه بوده است؟ تحصیلات ایشان داروسازی و مامایی است چه نسبتی داشته است؟ آقای متکی ارائه طرح حقوق بشر کانادا متاسفانه یک رای آورد برای نظام و کشوری که یادگار حضرت امام(ره) است در مقابل دنیا قد علم کرده و گفتمان جدید، فکر جدید، راه جدید و عظمت جدید و بنیان جدید ارائه کرده آیا برای ما ضعف نبود، یک رای! چون این مسئله را در بیرون می‌دانند من آن را مطرح می‌کنم.

بحث برخورد غیرحرفه‌ایی با سیاست خارجی ، کارشناسان سفرا و وزیر ما معاونین ما باید ادبیاتی را به کار گیرند که ما حیران و سرگردان باشیم نسبت به این واژگان و اصول و مقدمه و مؤخره و نتیجه‌گیری.

معاون بین‌الملل حضرتعالی یکی از معاونین ضعیف حضرتعالی در وزارت خارجه است که بارها خدمت حضرتعالی این مسئله گفته شده اما اعتنا نفرمودید معاون دیگر شما را من نمی‌خواهم اینجا مورد ارزیابی قرار دهم.

تحمیل بی‌برنامگی به دیپلماسی را گفتم حیفم می‌آید که چون ما در خارج از کشور حقیقتاً به عظمت و اقتدار جمهوری اسلامی به معنای واقعی مشهود است اما معلول و مقروض و بدهکار مردی هستیم به نام حضرت امام خمینی(ره)  مدیون مردی هستیم به نام حضرت آیت ا.. خامنه‌ای ، سفرهای زیاد اما بهره‌های کم حضرتعالی بفرمایید چند تا از وزارتخانه‌های شما بی سرپرست مانده است برای چه؟ آیا ما قحطی رجال سیاسی داریم؟ فرمودید که شورای راهبردی روابط خارجی را تشکیل خواهم داد از نخبگان دعوت می‌کنم این کار را که مقام معظم رهبری انجام دادند و الان هم شما در برنامه به آن اشاره کردید.

بحث میدان نفوذ برخی کشورهای همسایه را با جمهوری اسلامی بزرگ مقایسه کنید متاسفانه اسرائیل متجاوز ، نامشروع و غاصب در حال حاضر در آسیای میانه و قفقاز چه نفوذی را متاسفانه به دست آورده ؟ و رقبای ما عربستان و ترکیه به عنوان کشورهای همسایه نفوذشان را در میدان خاورمیانه با جمهوری اسلامی که عرض کردم که ساختار بسیار بزرگی را در اختیار دارد مقایسه کنید پیش بینی حضرتعالی از تهدیدهای بین‌المللی چه بوده است؟ مجلس فرهنگ سیاسی کشور و مقولانی را که فرمودید به همه ارتباط دارند را در کدام مواقع مورد حمایت و معاضدت قرار دادید خود حضرتعالی در برنامه‌هایتان آوردید که برای آزاد سازی دارایی‌های بلوک شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet