خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/06/14 08:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ارجمندی:

امسال 11 هزار کودک خیابانی تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند

معاون مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده پیش بینی می شود امسال ۱۱ هزار کودک کار و خیابانی تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گیرند.
امسال 11 هزار کودک خیابانی تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند معاون مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده پیش بینی می شود امسال 11 هزار کودک کار و خیابانی تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/201602104016483870.jpg امسال,11,هزار,کودک,خیابانی,تحت,پوشش,بهزیستی,قرار,می,گیرند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مجید ارجمندی افزود: هم اکنون 50 مرکز روزانه نگهداری از کودکان کار و خیابانی در کشور وجود دارد که با توجه به آمار مراجعه کنندگان، شش هزار و 600 کودک را تحت پوشش قرار داده اند.

وی اظهار کرد: بروز مساله کودک خیابانی در کشور به خانواده های آنان باز می گردد و وجود مشکلات درونی از قبیل اعتیاد پدر و مادر، فقر و مهاجرت از علل تشدید آن به شمار می رود.

این مسؤول ادامه داد: فعالیت کودک خیابانی به نوعی کودک آزاری محسوب می شود که در سال های گذشته روند آن در کشور افزایش یافته است.

ارجمندی بیان کرد: دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور اجرای برنامه های حمایت از کودکان خیابانی را از سال 84 آغاز کرد و فعالیت های این بخش تا سال 92 به نوعی بر مبنای مرکز محوری قرار داشت که این کودکان در هر استان توسط نیروی انتظامی دستگیر و سپس در مراکز تحت پوشش بهزیستی نگهداری می شدند.

وی ابراز کرد: بر این اساس سازمان بهزیستی از ابتدا و حتی به لحاظ حرفه ای نیز نسبت به جمع آوری کودکان به این شیوه اعتقادی نداشت؛ چرا که تداوم این کار احتمال بروز تبعات ناخوشایندی را به دنبال داشت.

معاون مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: با توجه به تحلیل آماری انجام گرفته از سال 92، به صورت آزمایشی و از سال 95 به طور کلی مراکز روزانه حمایتی برای کودکان کار و خیابانی با هدف ارائه خدمات بهینه تدوین و راه اندازی شد.

ارجمندی ادامه داد: هم اکنون کودک خیابانی توسط کارشناسان این سازمان شناسایی، جذب و سپس ارتباطات لازم با هدف حمایت، قبل از ورود خانواده به این مساله انجام می شود.

وی ابراز کرد: بر این اساس و با انجام مداخلات لازم، کودک خیابانی زمانی به کانون خانواده باز می گردد که امکان تحصیل برای او فراهم شده و به عبارتی دیگر مورد حمایت خانواده قرار گیرد.

این مسؤول ادامه داد: به واسطه تکلیف در قانون ششم توسعه، امسال طرحی برای غربالگری کودکان خیابانی در سطح کشور اجرا می شود که به طور ویژه به آن توجه شده است.

** حمایت از کودکان و نوجوانان خواسته مردم و مسؤولان است
این مسؤول ادامه داد: لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و در حال نهایی شدن است که در مقایسه با لایحه قبلی، مزایای متعددی دارد و وظایف سازمان های متولی امر را در این خصوص مشخص کرده است.

ارجمندی افزود: در این لایحه بدقت آسیب ها احصا شده و علاوه بر آن، وظایف صدا و سیما در آگاهی بخشی این موضوع بیش از گذشته پررنگ تر لحاظ شده است.

معاون مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: مفاد این لایحه از خواسته های مردم و مسؤولان بوده و در صورت تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی می تواند فرصت های بسیار خوبی را برای تصمیم گیری کارشناسان و قضات در مسایل مربوط به این قشر فراهم کند.

وی ابراز کرد: بررسی انجام گرفته در موارد کودک آزاری ها نشان می دهد خانواده ها هیچ آشنایی با حقوق و تربیت کودک خود نداشته اند و با اجرای این قانون نحوه تربیت و آموزش کودکان بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

وی اظهار کرد: با اجرای این قانون، علاوه ایجاد فضای امن برای کودکان، اشد مجازات برای افرادی که ناامنی برای کودکان ایجاد می کنند اعمال خواهد شد.

** راه اندازی سامانه کاهش طلاق، منجر به افزایش سازش شده است
این مسؤول همچنین ادامه داد: نخستین سامانه الکترونیکی کاهش طلاق (تصمیم) سال 95 در خراسان راه اندازی شد که تاکنون 30 هزار پرونده طلاق داشته که با این سامانه 17 درصد طلاق ها به سازش منجر شده است. 

به گزارش ایرنا، وی بیان کرد: بر این اساس، قانون حمایت از خانواده طلاق را به دادگستری واگذار کرده و این سامانه به نوعی همگرایی و هماهنگی در مسؤولان را ایجاد می کند تا متقاضیان طلاق به مراکز تخصصی مانند بهزیستی ارجاع داده شوند./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet