خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/06/15 13:04:00
سرویس صحن
زارعی

از ابتدا می دانستیم 18 وزیر رای اعتماد می گیرند

**نماینده مردم تهران گفت: از ابتدای اعلام اسامی وزراء پیشنهادی فراکسیون انقلاب اسلامی به این جمع بندی رسیده بود که از ۲۱ وزیر پیشنهادی ۱۸ نفر از آنان مقبولیت لازم را دارند و سه نفر دیگر نیازمند معرفی بیشتر خود به مجلس هستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی اصغر زارعی" در حاشیه جلسه‌علنی روز یکشنبه باحضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه باهنر تلاش کرد 6 تا 7 وزیر پیشنهادی رای نیاورند اظهار داشت: اما وقتی احساس کرد که فضای مجلس از دستش خارج شده است متمسک به نظر رهبری شد.

وی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه نمایندگان به خاطر نظرات مقام معظم رهبری وزراء رای دادند گفت: از ابتدای اعلام اسامی وزراء پیشنهادی فراکسیون انقلاب اسلامی به این جمع بندی رسیده بود که از 21 وزیر پیشنهادی 18 نفر از آنان مقبولیت لازم را دارند و سه نفر دیگر نیازمند معرفی بیشتر خود به مجلس هستند.

زارعی خاطر نشان کرد: از همان ابتدا از دفتر رهبر معظم انقلاب این مسئله به مجلس منعکس شد که نظر رهبری در مورد کابینه این است که برتعهد و دین مداری وزراء پیشنهادی پافشاری شود و مجلس در موضوع کارآمدی به نظر رییس جمهور اعتماد نکند.

نماینده تهران اظهار داشت: پس از اعلام این نقطه نظر فضای خوبی بر مجلس حاکم شد زیرا شرایط سیاسی و اجتماعی کشور ایجاب می‌کرد که دولت با قوت و قدرت تشکیل شود و به همین خاطر این فضا در مجلس شکل گرفت که اکثریت وزراء توان رای آوردن را دارند.

زارعی در ادامه افزود: با این حال برخی نمایندگان در مجلس این ایده را مطرح نمودند که بر موضوع دین مداری و ولایت‌پذیری وزرای پیشنهادی اصرار و پافشاری در مورد وزارت زنان نیز از نظر مراجع و علما پیروی شد.

وی در ادامه گفت: این عده اصل را بر این مسئله گذاشتند که 12 نفر از وزرای پیشنهادی که حد نصاب تشکیل کابینه است از مجلس رای اعتماد ‌آورند و لذا در جلسات مختلف فراکسیون اصول‌گرایان سعی کردند به این ایده‌ دامن بزنند.

نایب رییس فراکسیون انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اظهارات احمد توکلی و محمد رضا باهنر، علی مطهری نمایندگان تهران در مخالفت با کلیات برنامه‌های دولت دهم در روز اول بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس گفت: این مواضع موج شدیدی از مخالفت از دولت را در مجلس ایجاد نمود و به یکباره این نگاه ایجاد گشت که در مجلس مقاومتی در برابر دولت در حال شکل‌گیری است.

وی اظهار داشت: هر چند که این آقایان مخالفت‌های خود را تحت عناوین قرمز و خاکستری مطرح کردند اما موجب شد نظر برخی نمایندگان به مقاومت با وزرای پیشنهادی متمایل شود.

زارعی در ادامه افزود: احتمالاً وقتی فضای مجلس به رهبری معظم انقلاب گزارش ایشان با موضع گیری  این آقایان مخالفت کردند و  این  نمایندگان وادار شدند که اعلام نمایند از نظر رهبری تمکین می‌کنند .

عضو فراکسیون انقلاب تصریح کرد: مجلس هشتم مجلس مدار است و از ابتدای معرفی وزراء نمایندگان اظهار تمایل رهبر انقلاب را ناگفته درک کرده بودند و به همین خاطر در مسیر رای به وزرا حرکت کردند.

زارعی اظهار داشت: حال این سئوال مطرح است که کسانی که ادعای ولایت مداری و تدین می‌کنند چرا به دولت کمک نکردند تا  تعداد وزرایی که از مجلس رای اعتماد گرفتند از 18 به 19 وزیر تغییر نماید.

وی افزود: جای سئوال است که موضع این دوستان موجب از بین رفتن فرصت فراکسیون اصول‌گرایان برای وحدت رویه بود و این فراکسیون توانست از فرصت مدیریت قوی و منسجم بهره‌مند شود.

زارعی در پایان اظهار داشت: امیدواریم این فراکسیون در آینده تاکید بیشتری بر وحدت و انسجام درون خود را داشته و از کوبیدن بر طبل مخالفت‌های فردی جلوگیری کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet