ایام محرم 1398
1397/06/20 08:04:00
سرویس سیاسی
در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس؛

محدود کردن قضات دیوان کیفری لاهه خلاف موازین بین‌الملل است/ سازمان ملل مانع تصمیمات غلط ترامپ شود

نمایندگان مردم در مجلس دهم محدود کردن قضات دیوان کیفری لاهه را خلاف موازین بین‌الملل دانستند و معتقدند که سازمان ملل باید مانع تصمیمات غلط ترامپ شود.
محدود کردن قضات دیوان کیفری لاهه خلاف موازین بین‌الملل است/ سازمان ملل مانع تصمیمات غلط ترامپ شود نمایندگان مردم در مجلس دهم محدود کردن قضات دیوان کیفری لاهه را خلاف موازین بین‌الملل دانستند و معتقدند که سازمان ملل باید مانع تصمیمات غلط ترامپ شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201809102777574561.jpg محدود,کردن,قضات,دیوان,کیفری,لاهه,خلاف,موازین,بین‌الملل,است/,سازمان,ملل,مانع,تصمیمات,غلط,ترامپ,شود Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه سیاسی؛ مقامات آمریکایی از تصمیم جدید ترامپ خبر دادند و اذعان دارند که دیوان بین المللی کیفری را در صورت تحقیق درباره جنایت‌های آمریکا در افغانستان و جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان تهدید به تحریم کند. از همین رو قصد دارد قضات و دادستان‌های دیوان بین‌المللی کیفری را تهدید به ممنوعیت ورود به آمریکا، توقیف سرمایه‌های آنان و همچنین تعقیب آنان در نظام قضایی این کشور کند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ نیز تاکید کرده که اگر دادگاه بین المللی کیفری در تعقیب آمریکا، اسرائیل یا دیگر متحدان ایالات متحده باشد، واشنگتن ساکت نمی نشیند. کما اینکه آمریکا باید همین کار را با شرکت‌ها یا کشورهایی که به تحقیقات دیوان بین المللی کیفری علیه آمریکایی‌ها کمک کنند، انجام دهد.

دیوان کیفری بین‌المللی لاهه نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز است که مقر آن در لاهه، هلند قرار دارد.

این دادگاه به جرایمی رسیدگی می‌کند که پس از این تاریخ توسط اتباع یا در قلمرو یکی از کشورهای عضو انجام شده باشد یا اینکه با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد به این دیوان احاله شده باشد.

نمایندگان حقوق‌دان مجلس شورای اسلامی اما این اقدام ترامپ را ناشدنی و خلاف موازین حقوق بین‌الملل می‌دانند و تاکید کردند که در صورت عملیاتی شدن این تصمیم، سازمان ملل باید ورود جدی پیدا کند. البته برخی هم معتقدند که آمریکا با تهدید قضات و دادستان‌های دیوان کیفری بین‌المللی لاهه به حیثیت آمریکا در عرصه بین‌الملل ضربه می‌زنند.

یکی از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم این تصمیم ترامپ را در راستای دیگر اقدامات غیرقانونی آمریکا چون خروج از معاهده پاریس یا برجام می‌دانند و معتقدند که آمریکا به دلیل کمک مالی به سازمان ملل و حق وتو در شورای امنیت به هر تصمیمی دست می‌زند کما اینکه امکان دارد در چنین وضعیتی برخی قضات به سمت آمریکا رفته و منفعت آنها را در تصمیم‌گیری مورد توجه قرار دهند.

محمد کاظمی

کاظمی: تهدید و محدودیت دیوان کیفری لاهه خلاف تمام موازین بین‌المللی است

محمد کاظمی عضو فراکسیون امید و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به تهدید مقامات آمریکایی مبنی بر محدودیت دیوان کیفری بین‌المللی در صورت پیگیری شکایات جنایت در افغانستان و فلسطین، گفت: دیوان کیفری بین‌المللی لاهه یک مرکز قضای بین المللی است که تنها در اختیار آمریکا نیست، لذا ترامپ نمی‌تواند به راحتی آن را تهدید یا محدود کند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا ممکن است اقدام غیر قانونی مرتکب شود اما به هیچ عنوان نمی‌تواند دیوان کیفری بین‌المللی را محدود کند زیرا در این صورت تمام موازین بین المللی زیر سوال می‌رود.

وی افزود: خروج آمریکا از برجام یکی از نقض‌های آشکار است و این نوع تهدید یا محدودیت دیوان کیفری بین‌المللی لاهه هم نقض آشکار محسوب می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در صورتی که آمریکا این تصمیم خود را عملیاتی کند، می‌توان موضوع را در سازمان ملل مطرح کرد زیرا دیوان کیفری بین‌المللی لاهه وابسته به سازمان ملل و سازمان باید از رکن قضایی خود حمایت و صیانت کند.

ابوالفضل حسن بیکی

حسن‌بیکی: سازمان ملل به آمریکا وابسته مالی است/ امکان تاثیرگذاری آمریکا بر عناصر قضایی این سازمان

ابوالفضل حسن بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانهملت، از اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز اذعان دارد که از نظر قوانین بین الملل همه کشورها یکسان هستند و این حق در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه برای همه کشورها یکسان دیده شده است، اما چند سالی است که آمریکایی‌ها می‌پندارند دهکده جهانی تشکیل شده و دهخدای این دهکده هستند لذا از هیچ ظلمی دریغ نمی‌کنند.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشته و به دلیل کمک مالی که به سازمان ملل متحد می‌کند، عناصر سازمان ملل را نمک‌گیر خود می‌داند، از این رو بعید نیست که این عناصر هم به نوعی قلدری‌های ترامپ را نادیده بگیرند و در برابر آن کوتاه بیایند.

وی افزود: خروج آمریکا از معاهده پاریس یا تجاوز یک جانبه به لیبی از جمله اقدامات خلاف موازین بین‌الملل است، به نظر قانون جنگل بر دنیا حاکم شده است.

حسن بیکی یادآور شد: طرح شکایت در مورد جنایت آمریکایی‌ها در افغانستان و فلسطین در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه قطعا منجر به رأی علیه آمریکایی‌ها خواهد شد اما به دلیل سبقه تصمیمات اشتباه ترامپ در سال‌های گذشته و عملیاتی کردن این تصمیمات غلط، بعید نیست که ترامپ این تهدید را هم پیاده کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: البته بعید هم نیست که برخی قضات از اقدامات آمریکا واهمه داشته باشند و در صدور برخی احکام منفعت خود و آمریکا را مورد نظر قرار ‌دهند. به همین جهت در حق فلسطینیان و دیگر کشورهای مظلوم جهان ظلم می‌شود.

حسین رضازاده

رضازاده: تهدید دیوان کیفری لاهه توسط ترامپ برای جلوگیری از صدور حکم علیه جنایات آمریکا

حسین رضازاده عضو فراکسیون مستقلین ولایی و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت با یادآوری روحیه استکباری آمریکا، گفت: با توجه به این موضوع در همه زمینه ها سعی می‌کند مسائل را با قلدری و غیرمنطقی مطرح کند، حال آنکه در تمام دنیا و به ویژه در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه قضات مستقل بوده و به صورت مستقل هم به مسائل رسیدگی می‌کنند.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: آمریکا با تهدید قضات و دادستان‌های دیوان کیفری بین‌المللی لاهه به حیثیت آمریکا در عرصه بین‌الملل ضربه می‌زند کما اینکه آمریکا طبق مقررات بین‌المللی نمی‌تواند نسبت به تهدید قضات دیوان اقدام کند یا محدودیت‌هایی برای آنها ایجاد کند.

وی افزود: قضات با توجه به قانون و مقررات بین‌المللی به صورت مستقل به مسائل و شکایات رسیدگی می‌کنند و آمریکا هیچ اقدام عملی در این زمینه نمی‌تواند انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ترامپ به خوبی به جنایات خود و رژیم صهیونیستی در افغانستان و فلسطیتن واقف است و می‌داند هر کشوری که علیه آنها در دیوان بین‌المللی کیفری طرح شکایت کند، به ضرر آنها حکم صادی می‌شود، بنابراین از بیان هر تهدیدی برای جلوگیری کشورها از طرح شکایت در دیوان استفاده می‌کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet