شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/06/21 18:26:22
سرویس سیاسی

بزرگترین گردهمایی شیعیان؛ خاری در چشم دشمنان/بازهم پای انگلستان در میان است

در هفته‌های اخیر خبری در فضای بدون متولی و رهای مجازی منتشر شد و هدفی جز در برابر هم قراردادن دو ملت به‌هم‌پیوسته ایران و عراق به همراه نداشت.
بزرگترین گردهمایی شیعیان؛ خاری در چشم دشمنان/بازهم پای انگلستان در میان است در هفته‌های اخیر خبری در فضای بدون متولی و رهای مجازی منتشر شد و هدفی جز در برابر هم قراردادن دو ملت به‌هم‌پیوسته ایران و عراق به همراه نداشت. https://cdn.icana.ir/d/019/201809105569598258.jpg بزرگترین,گردهمایی,شیعیان؛,خاری,در,چشم,,دشمنان/بازهم,پای,انگلستان,در,میان,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ از ابتدای سال ۹۷ گزارش‌های فراوانی از افزایش توریست‌ و ایرانگرد بویژه توریست های  عراقی در ایران منتشر شده است. این افزایش حضور باعث رونق اقتصادی در برخی شهرهای مرزی و شهرهای مذهبی همچون مشهد شده است. حضور توریست ها به خصوص توریست های عراقی  با وجود اینکه به لحاظ اقتصادی رونق زا است، اما از جهاتی دیگر بحث برانگیز شده است.

 

زائران عراقی مشهد

 

از اردیبهشت ماه سال ۹۴ در روزنامه گاردین اولین بار گزارشی منتشر شد که توریست‌های عراقی که با عنوان توریسم مذهبی و به قصد زیارت وارد ایران می‌شوند هدف دیگری را در شهر مقدس مشهد دنبال می کنند. و پس از آن الشرق الاوسط به این گزارش دامن زد و ادعای دیگری را مطرح کرد.ادعایی که چالش برانگیز شده و از سوی مسوولان و همینطورمقامات رد شده است.

پس از آن گزارش ها رسانه های داخلی نیز این مطلب را انتشار دادند و در شبکه های اجتماعی این موضوع دست به دست چرخید و باعث جریحه دار شدن احساسات مردم مسلمان کشورمان شد.اکنون حضور پرتعداد گردشگران عراقی به ایران جلب توجه می کند. عادات و فرهنگ این گردشگران زیر ذره بین رفته و پس از سه سال از گزارش روزنامه انگلیسی این بحث به یکی از مباحث داغ در افکار عمومی تبدیل شده است.

روح‌الله‌ جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور در توئیت خود نوشت: هشدار! پس از عدم موفقیت دشمنان ملت ایران در بلواسازی، این‌بار دشمنان فتنه‌گر و اختلاف‌افکن، با پخش شایعاتی در صدد تفرقه‌ میان دو ملت برادر و همسان ایران و عراق هستند. باید مراقب شیطنت تفرقه‌افکنان بود.

وزیر کشور خواستار برخورد قاطع قوه قضاییه با عاملین تولید و بازنشر شایعات اختلاف برانگیز که عفت عمومی را هم هدف قرار داده‌اند، شده است و تصریح داشت، استانداران استان‌های مربوطه با هماهنگی مراجع قضایی موضوع انتشار این مطلب نادرست از منابع خبری متخلف را در اسرع وقت پیگیری کنند.

در ادامه علی اصغر مونسان در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه گردشگری مشهد در جمع خبرنگاران اظهارکرد: رونق گرفتن گردشگری خارجی در کشور موجب شده تا دشمنان دست به کار شوند و برای جلوگیری از این فرصت به شایعاتی مانند فساد در مشهد دست بزنند.

وی افزود: دقیقا عکس این موضوع نیز در عراق مطرح شده و آنها تلاش می کنند در آستانه اربعین حسینی بین مردم دو کشور تفرقه ایجاد کنند و از این طریق به اهداف خود دست یابند.

آیت الله علم الهدی

 

انگلیس به دنبال اختلاف افکنی میان مردم ایران و عراق است

اما آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد نیز در خطبه‌های نماز جمعه کل ماجرا را توطئه انگلیس خواند و گفت: مستکبرین آمدند که کاری کنند تا این سه ملت را در مقابل هم قرار دهند و در مقابل هم قرار بدهند؛ حداقل در عرصه بدبینی و سوظن. عامل این توطئه هم انگلیسی‌ها هستند، چون این توطئه از روزنامه گاردین شروع شد. این عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: آن‌ها با خود گفته‌اند اگر الان بیایند و اختلافی بیندازند، سوظنی میان مردم ایرانی و خراسانی نسبت به عزیزان عراقی ایجاد شده و این ارتباط قطع می‌شود.

در ادامه آیت‌الله آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در جلسه مسؤولان عالی قضایی با تاکید بر ضرورت خنثی‌سازی توطئه‌های رسانه‌ای دشمن در حد مقدورات، تصریح کرد در ایام اخیر، با هدف تحریک مردم عزیزمان شایعه کردند زائران عراقی در مشهد مقدس اقدام به برخی اعمال خلاف و دون شأن می‌کنند. از سوی دیگر شاهد راه افتادن فتنه‌هایی در بصره بودیم. آنها به وضوح در پی ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق و بویژه در میان شیعیان هستند. مسؤول حشدالشعبی عراق می‌گوید اسنادی معتبر وجود دارد مبنی بر اینکه کنسولگری آمریکا در بصره، در موضوع حمله به کنسولگری ایران در این شهر دخیل بوده است.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: ما باید در مقابل دشمنی که به آبروی زوار امام رضا(ع) هم رحم نمی‌کند، به هوش باشیم. همین چند هفته پیش که چنین مسائلی مطرح شد، بنده به دادستان محترم تهران گفتم این شروع یک فتنه است و باید با رسانه‌هایی که این موضوع را برجسته می‌کنند و از این طریق به ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق می‌پردازند، برخورد شود. البته ممکن است چند نفری هم در گوشه‌ای تخلف کرده باشند که باید در جای خود رسیدگی شود اما برجسته کردن موضوع و تعمیم آن به زوار عراقی حضرت امام رضا(ع) توسط برخی رسانه‌ها مستلزم اعلام جرم دادستانی است. انسان متاسف می‌شود گویی اینان متوجه نمی‌شوند خط فتنه دشمن چیست.  

نصرالله پژمانفر

 

یک پروژه سیاسی که از خارج از کشور هدایت می‌شود

صبح دوشنبه  19 شهریورجلسه فوق‌العاده کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی حواشی به ‌وجود آمده پیرامون سفر زائران و گردشگران عراقی به مشهد و شایعاتی که برخی رسانه‌های  در این باره دنبال کردند،برگزار شد. در این نشست معاونان وزرای اطلاعات و کشور، فرمانده ناجا، استاندار خراسان رضوی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مسؤولانی از سازمان حج و زیارت حضور داشتند.

نصرالله پژمانفر، رئیس فراکسیون قرآن، عترت و نماز و نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی جزئیات این جلسه را تشریح و در عین حال بر برخورد قضایی با رسانه‌های هتاک به زائران امام هشتم(ع) تاکید کرد.

وی تاکید کرد: آن چیزی که روشن شد و در این جلسه هم تمام دستگاه‌های امنیتی از وزارت اطلاعات تا ناجا و سایر دستگاه‌ها در گزارش خود تاکید کردند، این بود که این جریان‌سازی‌ها از سال 94 و با انتشار یک گزارش کذب درباره مشهد در روزنامه گاردین شروع شد. در این گزارش فضای عمومی و مردم مشهد مورد هجمه قرار گرفت و این شهر بستر یکسری معضلات اخلاقی معرفی شد. سال 95 گزارشی عکس این موضوع اما در همین راستا در شرق‌الاوسط به چاپ رسید که این بار زائران ایرانی را متهم می‌کرد. در این گزارش نوشتند تعداد زیادی از زائران ایرانی که برای اربعین به عراق رفته بودند، متعرض زنان عراقی شده و مشکلاتی را ایجاد کردند!

ما جلسه را تشکیل دادیم و از دستگاه‌ها خواستیم گزارش‌های خود را ارائه دهند. در این گزارش‌ها روشن شد این جریان کذب کاملا از خارج شروع و هدایت شده و همزمان چند هدف را دارد دنبال می‌کند؛ اول، متهم کردن شیعیان به فساد چه در ایران و چه در عراق که لازم است رسانه‌ها در این زمینه هوشیار باشند و ناخواسته خط تبلیغاتی دشمنان تشیع را دنبال نکنند. دوم، هدف از این جوسازی‌ها و شایعات این بود که روابط بین ایران و عراق را به عنوان 2 کشوری که مناسبات‌شان روز به روز در حال توسعه است، مخدوش کنند. در سال‌های اخیر حضور ایرانیان در عراق همواره در مناسبت‌هایی چون اربعین رو به افزایش بود و حضور زائران عراقی در ایران به‌خصوص در دهه آخر صفر گسترده و پررنگ بود. دشمنان می‌خواستند با این شایعات این روابط حسنه و رو به افزایش را تخریب و انسجام جریان تشیع را دچار کدورت کنند.

احد آزادیخواه در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و شفاف سازی

 

همچنین احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در این جلسه پیرامون موانع، مشکلات و راهکارهای بهبود وضعیت گردشگری پیشنهاداتی مطرح شد، به خصوص اینکه در حوزه توریست زیارت می‌توانیم سامان یافته عمل کنیم و در این زمینه پیشنهادات بسیار خوبی نیز مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه به زودی سازمان میراث فرهنگی تبدیل به وزارتخانه می‌شود، کمیسیون فرهنگی قصد دارد که از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببرد و مطابق سند چشم انداز به 20 میلیون توریسم برسیم و از ظرفیت‌های توریستی کشور کشورهای اسلامی همسایه مانند افغانستان، پاکستان و عراق که علاقمند به سفر به ایران هستند، استفاده کنیم.

سیده فاطمه ذوالقدر

 

می خواهند زائران امام رضا علیه السلام را زیر سوال ببرند

 

درادامه سیده فاطمه ذوالقدر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه  فساد سازمان یافته ای وجود ندارد ،اما صورت مسئله را هم نمی توان انکار و پاک کرد،گفت: این ماجرا به این صورت که در فضای مجازی به آن دامن زده شده ،نبوده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه نظارت بر خانه مسافرها باید بیشتر باشد، ادامه داد: آن چیزی که برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی به آن دامن زده شده اند وجود ندارد ؛ می خواهند زائران امام رضا علیه السلام را زیر سوال ببرند و ایجاد اختلاف کنند.

وی ادامه داد: با وجود تحریم ها و همچنین  با توجه به اینکه هم اکنون از طرف عراق، افغانستان، ارمنستان ؛همسایگان در رفت و آمد هستند، می‌خواهند ایران در مرزها هم تحریم شود.

ذوالقدر با بیان اینکه حضور توریست های عراقی به موضوع سیاسی تبدیل شده است ، ادامه داد: مطلب مهم  دیگری که دشمنان به دنبال آن هستند؛ اختلاف ایجاد کردن بین شیعه و سنی است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی  با اشاره به این که موضوع اربعین و پیاده روی گسترده اربعین حسینی (ع) شائبه سیاسی بودن این موضوع را پررنگ تر می کند، تصریح کرد: همچنین زائران از خارج  از مرزهای کشور به عشق امام رضا (ع) و زیارت آن حضرت به ایران می‌آیند و واقعا نمی‌توان چنین مواردی را به همه زائران تعمیم ‌داد؛ البته مسئله کنترل مرزها و اهمیت زیادی دارد.

نماینده مردم تهران، ری ، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مواردی  فساد وجود داشته ، اما به این گستردگی که رسانه‌ها به آن دامن زده اند نبوده است،گفت: طبق آمار مسولان در واقع توریست ها اغلب به صورت خانواده به کشور ما می آیند و زائران امام رضا (ع)به همراه خانواده خود به زیارت می آیند و درصد بسیار پایینی ازافرادی که به کشور و شهر مقدس مشهد سفر کرده اند؛مجرد بوده اند.

این نماینده مجلس در دوره دهم با بیان اینکه قرار است کمیته ای برای بررسی موضوع  تشکیل شود ،افزود: پس از بررسی اگر مسئله وجود داشته باشد،این مهم در شورای عالی امنیت ملی هم در شورای عالی میراث فرهنگی پیگیری خواهد شد.

ذوالقدر با بیان اینکه گردشگری  در کشورمان از اولویت ها است، ادامه داد: در حالی که نیاز به ارزآوری و تقویت صنعت گردشگری در کشور وجود دارد و با وجود اینکه موج گردشگر از مرزهای، عراق، افغانستان، ارمنستان و کشورهای حاشیه خلیج به کشور ما سرازیر است، اما باید احتیاط کنیم.

وی بابیان اینکه کمیسیون فرهنگی به این موضوع و مسائل فرهنگی و اجتماعی آن  ورود می‌کند، تاکید کرد: مسایل فرهنگی و اجتماعی چنین مطالبی بسیار گسترده بوده و دغدغه و اولویت کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی دقیق موضوعات است؛ البته دستگاه‌های امنیتی و نظارتی نیز باید از بُعد نظارتی به این مسائل ورود کنند و جوابگوی جامعه باشند.

محمد اسماعیل سعیدی

 

تلاش دشمن در متهم کردن شیعیان به فساد به جایی نمی رسد

در ادامه محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گفت:تبلیغات و عملیات روانی که در این موضوع مطرح شده دارای یک عقبه مشکوک است.

وی  با بیان اینکه انتشار خبر اهداف سو زائران کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده بوده است،ادامه داد: اینکه اولین بار روزنامه گاردین آن را مطرح می کند و بعد از آن  الشرق الاوسط آن را گسترش می‌دهد و تکرار می‌کند؛ شبکه های اجتماعی نیز آن را  منتشر کرده و بعد از آن پشت سر هم تکرار شد؛ یک مسئله مشکوکی دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دشمن می‌خواهد روابط دو ملت را مشوّش و متزلزل کند، تاکید کرد: می‌خواهند روابط دو ملتی که بعد از سقوط حکومت بعث عراق به هم کاملاً نزدیک شده و دارای اشتراکات اجتماعی و فرهنگی عمیق هستند را به هم بزنند و از طرف دیگر اماکن مذهبی ما را که دارای قداست و اهمیت است، زیر سوال ببرند.

سعیدی با اشاره به اینکه تلاش دشمن در متهم کردن شیعیان به فساد به جایی نمی رسد، افزود : با توجه به عملکرد انقلابی شیعیان که توانستند با جریان های افراطی منطقه و داعش مبارزه کرده  و آن ها را از پا درآورند؛ اینها همه حاکی از این است که دشمن برنامه‌هایی برای شیعیان دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه به دلیل کارکرد و تاثیراتی که راهپیمایی بزرگ اربعین دارد می‌خواهند این مسئله را تحت شعاع قرار دهند افزود به خصوص در آستانه ماه محرم این تبلیغات دشمنان بیشتر خواهد شد.

 سعیدی با بیان اینکه رسانه های غربی می خواهند زائرانی را که از کشورهای عربی همسایه و اطراف کشور به زیارت امام رضا (ع) می آیند را تخطئه کنند، تاکید کرد: همین طور می‌خواهند نشان دهند که در ایران فساد سازمان یافته وجود دارد و حتی گاهی با برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی،کشورمان را مقایسه می‌کنند که البته این موضوع بی انصافی و ظلم  به کشور است.

وی با بیان اینکه برخی از روی ناآگاهی که این موضوعات انحرافی را ترویج ، بسط و گسترش می‌دهند ،ادامه داد:مردم و رسانه ها باید مراقب باشند و در دام آنها نیفتند.

سعیدی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی این موضوعات را بررسی کرده و به نتایجی هم رسیده است،افزود:به دلیل حجم بالا و آمار زائرانی که وارد کشور می‌شوند دشمنان در تلاش هستند که این آمار را کاهش دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۹۷ درصد از زائران با خانواده هایشان به زیارت می‌آیند و این مسائل نمی‌تواند واقعیت داشته باشد تصریح کرد: به دلیل حضور بالای زائران در کشورمان دشمن تلاش می کند جریان توریست مذهبی را از طریق تبلیغات سو و اخبار ناصواب وادار به توقف کند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet