هدر موبایل
1388/06/16 20:23:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم ضیافت افطاری نمایندگان

مجلس جایگاه تحکیم اراده ملت است

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس جایگاه تحکیم اراده ملت است و عامل تعدیل کننده شرایط، قانون گذاری، نگهبانی از قانون و مخالفت با دیکتاتوری است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی در مراسم افطاری با نمایندگان مجلس و خانواده هایشان، با تبریک میلاد مسعود امام حسن (ع) و فرارسیدن لیالی قدر با بیان اینکه در روایات متعدد آمده است که هر کس خود را بشناسد می تواند، خدا، امام و پیشوا و دین خود را بشناسد، اظهار داشت: ماه مبارک رمضان این فرصت را برای انسان فراهم می کند تا کمی از اشتغالات روزمره رهایی یابد و بتواند بیشتر به خود بپردازند و نسبت به خود معرفت کسب کند.

وی با استناد روایتی که می فرماید، تمام کتب آسمانی در ماه مبارک رمضان نازل شده اند، تاکید کرد: این روایت گویای این مطلب است که در این ماه پرعظمت آمادگی انسان ها برای دریافت پیام الهی بیشتر است.

لاریجانی افزود: ماه مبارک رمضان، فرصت عجیبی است که انسان می تواند در طی آن از فرش به عرش اعلی ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه در روایات آمده است که هر کس در این ماه برای کسب معرفت تلاش نکند از رحمت الهی مغفول می ماند و خداوند او را از خود می راند، تصریح کرد: این معرفت باید نسبت به خود و زمانه ای باشد که در آن به سر می بریم.

درشرایطی هستیم که حق و باطل مخلوط شده اند

لاریجانی تاکید کرد: در شرایط کنونی کشور از جهات مختلف با پیچیدگی هایی مواجه شده است که همه حقایق به صورت آراسته رخ نمی نمایند و حق و باطل بایکدیگر مخلوط شده اند.

وی با بیان اینکه شرایط به گونه ای شده است که افراد همه حقیقت را در سخنان خود بیان نمی کنند، افزود: البته دین مبین اسلام همواره راهکارهایی را برای یافتن راه راست ارائه داده است.

هنوز راهکارهایی برای یافتن حقیقت وجود دارد

رییس مجلس به بیان برخی از مواردی که می تواند در شرایط کنونی هم به یافتن راه صحیح منجر شود پرداخت و گفت: اولین راه رجوع به سنت های اصیل فکری است که در تاریخ تفکر اسلامی این میراث گرانبها از طریق حوزه های علمیه، روحانیون و مراجع به ما رسیده است.

وی به اصرار شهید مطهری و حضرت امام (ره) در قبل و بعد از انقلاب در حفظ و صیانت از این راه اشاره کرد و تاکید کرد: اگر به این سنت های فکر تمسک جوییم از انحرافات مصون خواهیم ماند.
لاریجانی دومین راه را توجه به بیانات رهبری خواند و افزود: در شرایطی که نسبت به برخی مسائل مردد هستیم باید به دیدگاه ها و راهنمایی های مقام معظم رهبری پناه ببریم.

رییس مجلس نکته سوم را حرکت در طریق کاهش اختلافات دانست و تصریح کرد:در همه حکومت ها و جوامع اختلافات فکری، تاکتیکی و یا استراتژیکی وجود دارد و ممکن است حتی ریشه نفسانی داشته باشد.
وی با بیان اینکه آن چیزی که در شرایط حساس به ما کمک می کند این است که به سمت کم شدن اختلافات برویم نه اینکه به سمت کشف اختلافات و برجسته سازی آنها برویم، گفت: اگر بخواهیم کشور با هزینه کمی از شرایط حساس عبور کند و مردم دچار اختلاف نشوند نباید خود مبدع اختلافات شویم و یا پدیده هایی را بوجود بیاوریم که اختلافات جامعه را چند جانبه کند .
لاریجانی ادامه داد: در شرایط حساس همه باید تلاش کنند که به سمت کاهش اختلافات برویم و وحدت ملی را بوجود آورده و اختلافات سلیقه ای را کاهش دهیم؛ بنابراین باید از تنوع گرایی پرهیز کرد.
رئیس مجلس راهکار چهارم را پرهیز از قضاوت های عجولانه نام برد و خاطر نشان کرد: همه ما در معرض اطلاعات هستیم. از خانواده های ما که از طریق رسانه و مطبوعات به این اطلاعات دسترسی دارند تا ما که به اطلاعات پنهانی دست می یابیم اما باید توجه کنیم که ما نیز به همه اطلاعات دسترسی نداریم وشناخت ما از پدیده ها کامل نیست.
وی گفت: قضاوت عجولانه همیشه دامی برای افزایش میزان تکثر است که در شرایط حساس باید از آن پرهیز کرد.

لاریجانی تصریح کرد: نکته چهارم قانون گرایی است. اگر بخواهیم  اختلافات در کشور کاهش یابد باید همه به قانون عمل کنیم هرچند که ممکن است قانون نقایصی داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سه رکن سیاست، اقتصاد و فرهنگ در جامعه وجود دارد که همیشه به هم تنیدگی آنها باعث سعادت کشور می شود.
رئیس مجلس ادامه داد: در تاریخ ایران از زمان شروع صفویه دورانی داریم که این سه رکن تقریبا با یک فرمولی به هم مرتبط و تاثیر گذار هستند و بصورت قانونمند نیز حرکت می کنند، به همین دلیل در این دوران شکوفایی بوده و ایستادگی کشور زیاد بود. البته بعد از آن دچار استعمار زدگی شدیم.
وی دوران استعمارزدگی را به ترتیب در بعد سیاسی سپس اقتصادی و بعد از آن فرهنگی دانست و گفت: استعمار زدگی در بعد فرهنگی تحت عنوان باستان گرایی، غرب گرایی و دین زدایی جامعه را دچار چالش کرد. زیرا این بعد بستری برای تسلط های سیاسی و اقتصادی بود که در عهد قاجار زمینه های آن مهیا شد و در دوران پهلوی نیز این تسلط کاملا ایجاد شد.
رئیس مجلس با بیان اینکه از نظر تاریخی دو موضوع کاملا درخشندگی دارند، خاطرنشان کرد: نخست آنکه تا آنجا که نفوذ علما و روحانیت وجود داشت در مقابل استعمار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایستادگی می شد و وقتی این موضوع تزلزل پیدا می کرد، زمینه های تسلط فراهم می شد.
وی با اشاره به گفته ادوارد براون مبنی بر اینکه مردم بی حمایت روحانیت نه می توانستند امتیاز انحصار تنباکو را در هم بشکنند و نه شاه را به مشروطیت وادارد، ادامه داد: آنجا که جریان روحانیت از اصالت برخوردار بود و در صحنه حضور داشت غرب زده ها نمی توانستند مشروطه را منحرف کنند اما با ضعیف شدن روحانیت کسانی چون تقی زاده ها و دیگران شرایط مشروطه را تغییر دادند.
لاریجانی تصریح کرد: در دوران مصدق نیز تا زمانیکه روحانیت در صدر بوده و در مجلس حضور داشتند مشکلی از نظر سلطه بیگانگان نبود اما وقتی مصدق با آیت الله کاشانی دچار اختلافات زیادی شد کودتا در تهران رخ داد.

وی گفت: جریان روحانیت هر وقت بطور دقیق در میدان حضور داشت آفات مختلف چه داخلی و چه خارجی نمی توانست در جامعه نفوذ کند.

مجلس مانع دیکتاتورهاست

وی به نهاد مجلس نیز اشاره کرد و گفت: مجلس یک سابقه تاریخی صدساله در ایران دارد. در آن دوران هر وقت مجلس پایدار بود از یک سکانداری و تعادل برخوردار بود و شرایط دیکتاتوری فراهم نمی شد.

لاریجانی ادامه داد: مجلس جایگاه تحکیم اراده ملت است و عامل تعدیل کننده شرایط و نیز عامل قانون گذاری و نگهبانی از قانون و عامل مخالفت با دیکتاتوری است، یعنی علت اینکه با مجلس در ادوار مختلف مخالفت می شد و آن را تحمل نمی کردند بعلت اهمیت جایگاه مجلس بود.

وی با بیان اینکه مجلس برای کشور لنگرگاه است و موجب ایجاد آرامش در کشور می شود، افزود:هر وقت مجلس قوی حضور داشته باشد کشور آسیب نمی بیند هر چند که با مشکلات سیاسی یا اقتصادی روبرو باشیم اما این لنگری است که می تواند فضا را حفظ کند .

رئیس مجلس به بیانات امام راحل مبنی براینکه مجلس در راس امور است اشاره کرد و گفت: مجلس نقش بسیار کلیدی دارد، هیچ شرایطی در تاریخ نداریم که مجلس قوی وجود داشته باشد ولی عامل خارجی بتواند موفق شود و یا شرایط داخلی نابسامان شود.

وی همچنین به وظایف و مشکلات نمایندگان بویژه نمایندگان شهرستانی اشاره کرد و از زحمات خانواده های آنان تشکر و قدر دانی کرد.   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet