هدر موبایل
1397/06/23 12:04:00
سرویس فرهنگی
صادقی مطرح کرد:

تاثیر نوسانات ارزی بر آموزش عالی؛ از کمبود اعتبارت برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی تا مشکلات خوابگاه‌ها

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره تاثیرات نوسانات ارزی بر آموزش عالی توضیحاتی ارائه داد.
تاثیر نوسانات ارزی بر آموزش عالی؛ از کمبود اعتبارت برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی تا مشکلات خوابگاه‌ها عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره تاثیرات نوسانات ارزی بر آموزش عالی توضیحاتی ارائه داد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711106275708292.jpg تاثیر,نوسانات,ارزی,بر,آموزش,عالی؛,از,کمبود,اعتبارت,برای,خرید,تجهیزات,آزمایشگاهی,تا,مشکلات,خوابگاه‌ها Icana

محمود صادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افزایش مداوم نرخ ارز در بازار ایران و تاثیرات آن بر آموزش عالی گفت: بودجه‌های ارزی دانشگاه‌ها به شدت محدود شده به همین دلیل آموزش عالی برای خرید وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی و پرداخت آبونمان سایت‌های علمی با سختی‌هایی رو به رو شده‌اند و در اثر پرداخت نشدن این آبونمان ها دسترسی دانشگاه‌ها به این سایت‌ها غیر ممکن شده است.

تخصیص تنها 40 درصد اعتبارات برای نوسازی و تجهیز خوابگاه‌ها

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حضور روسای 12 دانشگاه برتر کشور، یادآور شد: در این جلسه روسای دانشگاه‌ها گلایه‌هایی مبنی بر مشکلات بودجه‌ای در حوزه ریال و ارز مطرح کردند، براساس آمارهای ارائه شده هر ساله درفصل تابستان بیش از 80 درصد اعتبارت برای نوسازی و آماده کردن خوابگاه‌های دانشجویی تخصیص پیدا می‌کرد در حالی که در سال جاری فقط 40 درصد این اعتبارات پرداخت شده است.

نوسانات ارزی باعث شده دانشگاه‌ها برای خرید کتاب به سختی بیفتند

وی بیان کرد: نوسانات ارزی باعث شده دانشگاه‌ها برای خرید کتاب به سختی بیفتند و فرصت‌های مطالعاتی اساتید و زمینه حضور دانشجویان در خارج از کشور به منظور شرکت در دوره های کوتاه مدت از بین رود.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه دانشجویانی که با هزینه شخصی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند برای تامین ارز با محدودیت‌ها و مشکلات بسیاری رو به رو هستند، اظهار کرد: وزارت علوم در صدد است با اعمال سیاست‌ها و تسهیلات دغدغه این دانشجویان را تا حدودی برطرف کند.  

از آنجایی که دانشگاه‌های کشور دولتی بوده و به بودجه عمومی وصل هستند معمولا راهکاری برای معضلات کشور ارائه نمی‌دهند و این امر می تواند به حلقه گمشده ارتباط میان دانشگاه و صنعت اشاره کند.

محافل علمی به تعاملات بین‌المللی نیاز دارند

صادقی در پاسخ به اینکه کاهش ارزش پول ملی را می‌توان فرصتی برای جذب دانشجوی خارجی دانست، توضیح داد: اگرچه می‌تواند تاثیراتی داشته باشد، اما فراگیری چندانی ندارد محافل علمی نیاز به تعاملات بین‌المللی دارند زیرا علم در انزوا رشد نمی کند و علم پدیده ای جهانی است.

وی تاکید کرد: نمی توان جذب دانشجو خارجی به واسطه کاهش ارزش پول ملی را به عنوان جایگزین مشکلاتی که نوسات ارزی برای آموزش عالی ایجاد کرده در نظر گرفت.

حلقه گمشده ارتباط دانشگاه و صنعت مانعی برای کارآیی دانشگاه‌ها در حل معضلات اقتصادی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به اینکه آیا دانشگاه‌ها می‌توانند راهکارهای لازم برای خروج از بحران‌های اقتصادی را ارائه دهند، عنوان کرد: از آنجایی که دانشگاه‌های کشور دولتی بوده و به بودجه عمومی وصل هستند معمولا راهکاری برای معضلات کشور ارائه نمی‌دهند و این امر می تواند به حلقه گمشده ارتباط میان دانشگاه و صنعت اشاره کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet