ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1397/06/24 19:26:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
حسن بیکی:

18 استان درگیر خشکسالی هستند

نماینده مردم دامغان در مجلس بابیان اینکه ۱۸ استان کشور درگیر مسئله خشکسالی و بحران آب هستند، گفت: برای جبران این چالش نیازمند حداقل ۳۰میلیارد مترمکعب آب از دریاها هستیم.
18 استان درگیر خشکسالی هستند نماینده مردم دامغان در مجلس بابیان اینکه 18 استان کشور درگیر مسئله خشکسالی و بحران آب هستند، گفت: برای جبران این چالش نیازمند حداقل 30میلیارد مترمکعب آب از دریاها هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/201805108841940023.jpg 18,استان,درگیر,خشکسالی,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،  ابوالفضل حسن بیکی ضمن بیان اینکه منابع آبی موجود محدود هستند و برای پیشگیری از آینده خطرناک ناشی از بحران خشکسالی باید همه برای تولید آب دست به دست دهیم، ابراز داشت: 18 استان دچار کمبود منابع آبی هستند که  برای جبران خشکسالی حداقل باید 30 میلیارد متر مکعب آب از دریاها شیرین و به مناطق خشک و کم آب برسانیم.

نماینده مردم دامغان در مجلس در پاسخ به این پرسش که سدسازی امروز در دنیا منسوخ‌شده و چرا اصرار به این کارداریم، افزود: چه طور در آمریکا سه هزار کیلومتر آب را جابه جا می‌کنند اما زمانی به ایران می‌رسد می گویند منسوخ است، چرا عربستان سعودی پنج میلیارد متر مکعب آب از خلیج فارس را شیرین کرده و به مصرف کشاورزی می‌رساند و اکنون نیز طراحی برای هفت میلیارد متر مکعب در دستور کار دارد.

عضو خانه ملت با بیان اینکه مسائل مربوط به آب توطئه بزرگ از سوی موساد و سیا است و برخی مزدوران نیز به این موضوع دامن می زنند، ابراز داشت: شاهدیم که خدای متعال درجاهای مختلف پاسخ این یاوه‌گویان را داده است، چند سالی ان جی اوها و کمپین‌هایی درست‌شده و فضای مجازی همه جا را پرکرده بود که چرا سد می‌سازیم، دنیا کار خودش را انجام داده و اکنون‌که نوبت به ما رسید می گویند که چرا این کار را می‌کنید.

حسن بیکی در ادامه تصریح کرد: اگر موضوع انتقال آب در دنیا منسوخ شده است چرا ترکیه در حال ساخت 150 سد است و چرا آمریکا و چین هنوز بر روی پروژه‌های سدسازی کار می کنند و این یک تبلیغات مسموم و جنگ روانی علیه ملت ایران محسوب می‌شود، سیل دو سال پیش با دبی آب هفت هزار و 500متر مکعب جنوب کشور ایجاد شد و اگر سد دز نبود آیا خوزستانی امروز باقی می‌ماند.

وی با ابراز اینکه بزرگ‌ترین نیاز را امروز به آب شرب، صنعتی و کشاورزی داریم، افزود: اقلیم در حال تغییر است و امروز شاهدیم که 25 درصد جمعیت ایتالیا با کمبود آب مواجه هستند و این در حالی که این کشور جز منابع پر آب قاره سبز محسوب می‌شود و رسانه‌ها اعلام کردند احتمال خشک شدن رودخانه راین وجود دارد و آیا آنها هم مثل ما فکر می‌کنند.

این نماینده مجلس بابیان آنکه در وهله نخست باید برای تامین آب شرب فکری کرد، ابراز داشت: بعد از تامین نیازهای اولیه در مرحله آخر باید به فکر احیای دریاچه‌ها باشیم، در شرایطی که ایران در دوره زمانی 100ساله 650 میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی داشت امروز در دوره 16 ساله به 400میلیارد مترمکعب و طی دو الی سه سال اخیر به 350میلیارد مترمکعب رسیده است.

حسن بیکی در ادامه تصریح کرد: در شرایطی که با کاهش یک دومی بارش نزولات جوی مواجه هستیم طبیعتا حیات انسان بر احیای دریاچه‌ها اولویت دارد کما اینکه معتقدیم در این شرایط نیز باید برای پیشگیری از خشکسالی با اتخاذ برنامه‌های لازم برای حل بحران آب در دریاچه‌های موجود نیز فکری کرد.

به گزارش مهر، وی افزود: حجم آبگیری دریاچه‌ای نظیر ارومیه 32 میلیارد متر مکعب بوده است و این امکان‌پذیر هست که آب از جای دیگر انتقال پیدا کند ولی اگر به فکر صنعت و کشاورزی و آب شرب نباشیم در آینده با مشکلات مهاجرت جبری به سایر کشورها مواجه خواهیم شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet