هدر موبایل
1397/06/31 07:01:00
سرویس اجتماعی
ساری:

ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، راهکار ماندگاری جمعیت در روستا‌ها

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: برای کنترل مهاجرت روستائیان به شهر‌ها ابتدا باید به موضوع کار و کشاورزی توجه شود، سیاست‌های غلط انتقال آب در گذشته کشاورزی بسیاری از استان‌ها را با مشکل اساسی مواجه کرده است.
ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، راهکار ماندگاری جمعیت در روستا‌ها نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: برای کنترل مهاجرت روستائیان به شهر‌ها ابتدا باید به موضوع کار و کشاورزی توجه شود، سیاست‌های غلط انتقال آب در گذشته کشاورزی بسیاری از استان‌ها را با مشکل اساسی مواجه کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201808108188305417.jpg ایجاد,اشتغال,پایدار,در,مناطق,روستایی،,راهکار,ماندگاری,جمعیت,در,روستا‌ها Icana

علی ساری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص افزایش مهاجرت از جنوب به شمال کشور گفت: افزایش مهاجرت از روستاهای جنوبی کشور همچون اهواز را در دو بعد کشاورزی و نفتی می‌توان ارزیابی کرد، معمولا مردم این روستا‌ها برای فرار از آلودگی هوا، کار و کسب درآمد به اطراف شهر‌ها بزرگ مهاجرت می‌کنند، سکونت در اطراف شهر‌ها و  حاشیه نشینی تبعات اجتماعی، امنیتی بسیاری را به همراه دارد.

تخریب کشاورزی با سیاست‌های غلط انتقال آب

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: برای کنترل مهاجرت از روستاها ابتدا باید به موضوع کار و کشاورزی توجه شود، سالیان گذشته با اجرای سیاست‌های غلط انتقال آب، عدم رسیدگی به حق آبه رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کشاورزی در این روستاها را تقریبا نابود کرده است. خشکی تالاب شادگان، تالاب منصوره نمونه ای از سیاست‌های غلط انتقال آب در کشور است.

وی ادامه داد: مشکلات فراوانی که در روستاهای جنوبی کشور اتفاق می‌افتد به دلیل وجود تاسیسات نفتی و درآمد زیاد غیر قابل توجیه است، مردم استان‌های جنوبی بخصوص استان خوزستان و اهواز با مشکلات و آلودگی‌های ناشی از حضور تاسیسات نفتی مواجه هستند اما از درآمدهای آن هیچ سهمی ندارند.

ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، راهکار ماندگاری جمعیت در روستا‌ها

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به تاثیر شغل پایدار در روستاها بر کنترل مهاجرت روستائیان گفت: اشتغال‌زایی باید توسط مدیریت‌های کلان هر استان اتفاق بی‌افتد، برای ایجاد شغل در استان خوزستان یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شد که برای چنین استانی بسیار ناچیز است، برای بهبودی اوضاع و شرایط کار در روستا‌ها باید با برنامه ریزی و اعتبار بیشتر اقدام کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خاطر نشان کرد: مولفه‌های مهاجرت در هر روستا بنا به شرایط خودش متغیر است، اما شرایط کلی روستا‌های استان سیستان بلوچستان با استان خوزستان مشابه است، چرا که مردم هر دو استان با آلودگی هوا، ریزگردها و کمبود آب و مشکلات کشاورزی دسته پنجه نرم  می‌کنند، معمولا مهاجرت از این استان‌ها بیشتر اتفاق می افتد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet