ایام محرم 1398
1388/06/17 10:49:00
سرویس صحن

تصویب یک فوریت طرح مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی

**یک فوریت طرح مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزار ش خبرنگار خانه ملت، با درخواست بررسی مجدد 80 نفر از نمایندگان، یک فوریت طرح مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، یک فوریت طرح مذکور که روز یکشنبه جاری در دستور کار قرار گرفته بود و به تصویب نرسید، مجدداً با درخواست 80 نفر از نمایندگان در دستور کار قرار گرفت و در جلسه امروز با 126 رای موافق، 66 رای مخالف و 11 رای ممتنع به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

در صورت تصویب نهایی این طرح، استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند این‌ها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌گردد توسط هر فرد مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تایید رسمی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

مرتکبین استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات‌های ماده 556 فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

بر اساس تبصره یک این طرح هرگونه استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور علاوه بر مجازات‌های مندرج درماده 556 فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مشمول مجازات‌های زیر نیز می‌باشد: درج در یکی از جراید کثیرالانتشار با هزینه مرتکب، در صورت امتناع وی از پرداخت هزینه‌ به دستور دادگاه حکم یا هزینه دادگستری اجراء و معادل آن از مال محکوم علیه به نفع صندوق دادگستری توقیف خواهد شد.

در تبصره2‌ آن نیز آمده است: چنانچه مرتکب از کارکنان یا مقامات قوای سه‌گانه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان یا نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری باشد، مراتب در پرونده پرسنلی وی درج می‌گردد.

بر اساس تبصره 3‌ طرح مذکور، چنانچه شخص دیگری از عناوین مذکور برای فردی که فاقد آن است عالماً و عامداً  استفاده نماید به جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

در تبصره4‌ آن نیز آمده است: استفاده غیرمجاز اعم است از این که در مکاتبات اداری و غیراداری، نشریات و کتب، پوستر و امثال آن انجام شود یا ضمن سخنرانی تبلیغ و معارفه و نظیر این موارد مورد استفاده قرار گیرد.

80تن از نمایندگان مجلس درخواست بررسی مجدد طرح مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی را مطرح کردند که تذکرات پی در پی برخی نمایندگان را به دنبال داشت.

لاریجانی در پاسخ به تذکر نمایندگان حیاتی مقدم و امیرخامکانی که نسبت به فوریت این طرح تذکر دادند و نیز محمدرضا میرتاج‌الدینی که مطرح کردن مجدداً این طرح را نوعی زیر سئوال بردن شان مجلس دانست گفت: براساس آیین‌نامه‌داخلی مجلس اگر 50 تن از نمایندگان درخواست طرح مجدد را نمایند هیچ منافاتی با شان مجلس ندارد.

وی گفت: مجلس می‌تواند با مطالعه نگرانی‌ها را رفع نماید.

همچنین لاریجانی در پاسخ به دو نماینده دیگر که عدم فوریت طرح مذکور را مطرح کرده بودند گفت: درخواست کتبی در دستور کار قرار گرفتن طرح مذکور به هیات رییسه داده شد و در اولویت قرار گرفت.

اسدا.. عباسی به نمایندگی از طراحان طرح گفت: هدف این طرح در جلسه گذشته آن گونه که باید مطرح نشد و متاسفانه همکاران در هنگام قرائت سخنان مخالفین و موافقین به بحث‌ها عنایت نداشتند.

وی افزود: سوء استفاده از عناوین علمی دکتر  و مهندس باعث می‌شود که مخاطب در تصمیمات خود دچار شک و تردید شود و ما به عنوان قانون‌گذار باید قانون شفاف و روشنی را مصوب کنیم که ضمانت اجرایی داشته باشد.

سپس محبی‌نیا عضو هیات رییسه در مخالفت با فوریت طرح مذکور اظهار داشت: مجلس عمداً به این طرح رای نداد و دلایل مستحکمی پشت این رای ندادن واقع شده بود.

وی گسترش اخلاق  و فرهنگ مناسب را در جامعه جوابگوی نیازهای جامعه دانست.

همچنین پس از سخنان مخالف محبی‌نیا، حاج‌بابایی عضو دیگر هیات رییسه در موافقت با فوریت طرح گفت: مجلس که مدارک وزراء را با دقت و کار کارشناسی بررسی می‌کند آیا مخالف این امر است که درجامعه قانونی وضع شود که جلوی تخلف را بگیرد؟

پس از سخنان مخالف و موافق که هر دو عضو هیات رییسه مجلس بودند علی لاریجانی رییس مجلس به مزاح گفت: هیات رییسه خیلی دموکراتیک شده است جای آقای قربانی خالی که ایشان هم صحبت کند.

براساس این گزارش فوریت طرح مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی به رای گذاشته شد که با 126 رای موافق به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet