هدر موبایل
1388/06/17 11:59:00
سرویس صحن
5 نماینده در انتقاد از اقدامات جدید دولت در ارتباط با سهمیه بندی و واردات بنزین

دولت به قانون بودجه 88 تمکین کند

**پنج تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اقدامات جدید دولت در ارتباط با سهمیه بندی و واردات بنزین انتقاد کردند و خواستار تمکین دولت به قانون بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور شدند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی مطهری، احمد توکلی، حسین نجابت، حمیدرضا کاتوزیان و الیاس نادران در تذکری کتبی به رئیس جمهور اقدامات دولت در سهمیه بندی و واردات بنزین را نقض آشکار قانون بودجه 1388 دانستند و از دولت خواستند تا به این قانون تمکین کند و از هدر دادن منابع ملی به نفع رفاه دهک‌های ثروتمند و افزایش کسری بودجه بپرهیزد.

نمایندگان مذکور در تذکر خود خاطرنشان کرده‌اند: بند 61 قانون بودجه سال 1388 چنین مقرر می‌دارد:

"دولت مکلف است ... با سهمیه بندی بنزین داخلی به قیمت سال 1387 و فروش مازاد بر آن به قیمت تمام شده، ... به گونه‌ای اقدام کند که نیازی به پرداخت یارانه برای واردات بنزین نباشد. استفاده از هر محل و منابع بودجه کل کشور برای پرداخت یارانه واردات بنزین به هر صورت ممنوع است".

در ادامه تذکر نمایندگان تصریح کرده‌اند: این متن قانونی سه حکم را بر دولت تکلیف می‌کند:

1) تنها تولید داخلی بنزین را می‌باید با سهمیه بندی و به قیمت هر لیتر 1000 ریال بفروشد.

2) هیچ یارانه‌ای برای مصرف بنزین پرداخت نشود.

3) تمام بنزین وارداتی به قیمت تمام شده فروخته شود به طوری که از هیچ محلی و نیز از منابع بودجه کل کشور هزینه‌‌ای پرداخت نشود.

نمایندگان تذکر دهنده یادآور شده‌اند: در حالی که متوسط تولید بنزین (از ابتدای سال تا 9/6/88) روزانه 11/42، مصرف 9/66 و واردات 86/20 و فروش آزاد بنزین کمتر از 3 میلیون لیتر بوده است. یعنی دولت روزانه حدود 18 میلیون لیتر از واردات و نزدیک به 7 میلیون لیتر از ذخایر را برخلاف قانون با سهمیه بندی و به قیمت 1000 ریال در هر لیتر فروخته است و در پنج ماهه اول با صدور نفت خام به مبلغ نزدیک به 7/1 میلیارد دلار، به اندازه 4/1 میلیارد دلار بنزین وارد کشور شده است. پس هر سه حکم نقض گردیده است.

این نمایندگان تاکید کرده‌اند: ادامه این قانون شکنی به معنای اتلاف منابع محدود ملی به نفع دهک‌های ثروتمند است که بیشترین بهره را از یارانه انرژی می‌برند. همچنین تضعیف قانون و مردم سالاری و کاهش سرمایه اجتماعی را در پی دارد و در آخر سال بودجه به کسری بیشتر دچار می‌کند. ضروری است دولت بلافاصله تصمیماتش را با قانون سازگار سازد و نسبت به آنچه انجام شده پاسخگو باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet