پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/07/01 11:19:23
سرویس اقتصادی
کاظم زاده هشدار داد:

حربه کشورهای همسایه برای تصاحب بازار ترانزیتی ایران/آیا ایران در آستانه حذف از چرخه حمل و نقل منطقه‌ای است؟

رئیس کمیته حمل و نقل مجلس گفت: ایران باید نقش و جایگاه خود در حوزه ترانزیت منطقه ای و بین المللی را تثبیت کند، در غیر این صورت رقبا تمام بازار را تحت سلطه خود قرار می دهند.
حربه کشورهای همسایه برای تصاحب بازار ترانزیتی ایران/آیا ایران در آستانه حذف از چرخه حمل و نقل منطقه‌ای است؟ رئیس کمیته حمل و نقل مجلس گفت: ایران باید نقش و جایگاه خود در حوزه ترانزیت منطقه ای و بین المللی را تثبیت کند، در غیر این صورت رقبا تمام بازار را تحت سلطه خود قرار می دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/66262.jpg حربه,کشورهای,همسایه,برای,تصاحب,بازار,ترانزیتی,ایران/آیا,ایران,در,آستانه,حذف,از,چرخه,حمل,و,نقل,منطقه‌ای,است؟ Icana

شادمهر کاظم زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ورود کمیسیون عمران مجلس به مسئله فعالیت شرکت های چند ملیتی در حوزه حمل و نقل، گفت: مسئله حمل و نقل ترانزیتی یکی از موضوعات بااهمیت و مورد توجه بوده و امروز نیز در تمام کشورها از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است و این مسئله قبل از دور جدید تحریم های آمریکا نیز مطرح بود که باید از ظرفیت های موجود در این حوزه استفاده شود، از این رو کمیته حمل و نقل این کمیسیون، سه شنبه هفته جاری نشستی را با هدف بررسی وضعیت حوزه ترانزیتی کشور، با مسئولان وزارت راه و شهرسازی و دیگر متولیان برگزار خواهد کرد.

کشورهای همسایه در حال جایگزین کردن مسیرهای بین المللی در حوزه ترانزیت هستند

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی کشورهای همسایه و منطقه، در حال جایگزین کردن مسیرهای بین المللی در حوزه ترانزیت هستند، ادامه داد: قطعا باید از موقعیت ژئوپلوتیکی ایران برای توسعه حوزه ترانزیت بهره گرفت، اما متأسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.

وی تصریح کرد: ایران در شرایط کنونی ظرفیت های بسیاری در حوزه ترانزیت هوایی، جاده ای و دریایی دارد و در برنامه ششم توسعه کل کشور نیز بر این مهم تأکید شده است، در شرایط کنونی جمهوری اسلامی در حال برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای بهره گیری از کریدور ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب است.

جمهوری اسلامی در صورت تعلل از چرخه اقتصادی منطقه در حوزه ترانزیت حذف خواهد شد

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: به طور حتم ایران باید نقش و جایگاه خود در حوزه ترانزیت منطقه ای و بین المللی را تثبیت کند، در غیر این صورت رقبا تمام بازار را تحت سلطه خود قرار می دهند و جمهوری اسلامی از چرخه اقتصادی منطقه حذف خواهد شد.

کاظم زاده افزود: در شرایط کنونی کالاها از بنادر چین به کشوری مانند قزاقستان و ترکمنستان منتقل شده و سپس از طریق باکو، به کشورهایی مانند گرجستان صادر می شود، اما ایران با استفاده از ظرفیت ترانزیتی خود و بنادری مانند چابهار به راحتی و با هزینه کمتر می تواند کالاها را منتقل کند.

مسئولان هوشیار باشند؛ باید در عرصه حمل و نقل جاده‌ای رقابت کرد

رئیس کمیته حمل و نقل مجلس ادامه داد: امروز باقی ماندن در عرصه رقابت حمل و نقل جاده ای در عرصه منطقه ای و بین المللی، هوشیاری مسئولان را می طلبد، در غیر این صورت جمهوری اسلامی از دایره رقابت در این عرصه حذف خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet