ایام محرم 1398
1397/07/02 13:58:15
سرویس فرهنگی
مسعودی در تشریح جلسه کمیته ارشاد کمیسیون فرهنگی مطرح کرد:

پیشنهاد ثبت دخل و خرج مساجد در سامانه جامع سازمان اوقاف

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "طرح احیای مساجد" در کمیته ارشاد کمیسیون متبوعش به تصویب نهایی رسید، گفت: براین اساس بنیاد مسکن موظف به نظارت بر ساخت و ساز مطابق با معماری ایرانی و اسلامی مساجد شد.
پیشنهاد ثبت دخل و خرج مساجد در سامانه جامع سازمان اوقاف نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "طرح احیای مساجد" در کمیته ارشاد کمیسیون متبوعش به تصویب نهایی رسید، گفت: براین اساس بنیاد مسکن موظف به نظارت بر ساخت و ساز مطابق با معماری ایرانی و اسلامی مساجد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105647218171.jpg پیشنهاد,ثبت,دخل,و,خرج,مساجد,در,سامانه,جامع,سازمان,اوقاف Icana

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح جلسه صبح امروز(دوشنبه 2 مهرماه) کمیته ارشاد، گردشگری و تبلیغات اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه بررسی "طرح مدیریت، احداث، تجهیز، نوسازی و بازسازی مساجد و نمازخانه‌های کشور" اعاده شده ازسوی شورای نگهبان در این کمیته به پایان رسید، گفت: این طرح امروز با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و بنیاد مسکن پیشنهادهای کمیته و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها بررسی و به تصویب نهایی رسید.

خلاف اصل 57 قانون اساسی بودن دلیل ایراد شورای نگهبان به این طرح

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی خلاف اصل 57 قانون اساسی بودن را دلیل ایراد شورای نگهبان به این طرح عنوان کرد و ادامه داد: کمیته در راستای رفع این ایراد در تلاش است تا مجددا در صحن رای‌گیری و برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شود.

مساجد زیرنظر بنیاد مسکن ساخته می‌شوند

وی به برخی از مصوبات و بندهای مهم "طرح مدیریت، احداث، تجهیز، نوسازی و بازسازی مساجد و نمازخانه‌های کشور" اشاره کرد و ادامه داد: براساس طرح تصویب شده در کمیته، بنیاد مسکن موظف به نظارت بر ساخت و احادث مساجد خواهد شد تا مساجد بر مبنای معماری ایرانی - اسلامی و با کیفیت و استاندارد ساخته شوند.

اعتبارات ساخت و ساز مساجد زیر نظر بنیاد مسکن می‌رود

مسعودی همچنین با بیان اینکه نحوه هزینه کرد اعتبارات و بودجه‌های ساخت و ساز مساجد زیرنظر بنیاد مسکن صورت می‌پذیرد، افزود: اکنون نظارت خاصی بر ساخت و ساز مساجد نمی‌شود.

ثبت بودجه‌، مصارف و هزینه‌کردهای مساجد در سامانه جامع سازمان اوقاف

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان اضافه کرد: طبق این طرح به منظور شفاف‌سازیِ بودجه‌، مصارف و هزینه‌کردهای مساجد ازسوی هیات امنای آن‌ها در سامانه جامع اوقاف ثبت می‌شود، چراکه اکنون مشخص نیست بودجه و کمک‌هایی که به مساجد تعلق می‌گیرد چطور هزینه می‌شوند.

آمایش سرزمینی برای مساجد و نمازخانه‌ها

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: تشکیل هیات امنا و تعریف وظایف آن‌ها، اعمال معافیت‌های عوارضی، اعمال آمایش سرزمینی برای مساجد و نمازخانه‌ها، مشخص شدن حمایت وزارتخانه‌های شهرسازی، صنعت و معدن، شهرداری، اداره اوقاف و... در زمینه تجهیز و نوسازی مساجد از جمله مفاد این طرح به شمار می‌آید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet