پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/07/04 11:05:00
سرویس صحن

یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر 13 سال تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت ممنوعیت عقد و نکاح دختران زیر ۱۳ سال موافقت کردند.
یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر 13 سال تصویب شد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت ممنوعیت عقد و نکاح دختران زیر 13 سال موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201809104947534450.jpg یک,فوریت,ممنوعیت,عقد,دختران,زیر,13,سال,تصویب,شد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 4 مهرماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی اصلاحی مصوب اول تیرماه 1381 با 151 رأی موافق، 34 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر موافقت کردند.

طیبه سیاوشی در دفاع از فوریت این طرح اصلاحی عنوان کرد: آمار ازدواج زیر 9 سال بیش از 300 نفر و آمار ازدواج زیر 13 یا 14 سال در دختران 30 هزار تا 40 هزار نفر اعلام شده است که یکی از تبعات منفی این گونه ازدواج ها شکل نگرفتن فیزیولوژی زن هنگام بارداری است.

نماینده مردم تهران با اشاره به جلسات متعدد فراکسیون زنان در این زمینه گفت: همین امر باعث افزایش آمار سقط جنین و یا مرگ مادران کم سن و سال شده است. از سوی دیگر از آنجایی که دختران و پسران کودکی و نوجوانی را به پایان نرسانده اند دچار اختلال روحی و روانی می شوند و دست به خودکشی می زنند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر آنها از ادامه تحصیل محروم می شوند و از سیکل مهارت آموزشی خارج خواهند شد و البته توانایی مدیریت خانواده و ویژگی والدین خوب را نخواهند داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش آمار طلاق در اینگونه ازدواج ها بیان داشت: ازدواج در سن کودکی یا نوجوانی در واقع آسیب به حریم خانواده هاست و از آنجا که اکثر این ازدواج ها با اتباع خارجی اتفاق می افتد فرزند این خانواده بی هویت محسوب می شود.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: این موضوع در اولویت مشکلات جامعه نیست، در حال حاضر مردم کوچه و بازار با مشکلات اقتصادی و ارز مواجهند، اکثر مراجعات مردم به ما در زمینه معیشت است و درست نیست اکنون وقت مجلس را برای چنین کارهایی بگیریم.

این عضو هیات رئیسه مجلس بیان داشت: در گذشته نیز ازدواج دختران و پسران زیر 13 سال و 16 سال ممنوع شده بود و لذا نباید به خاطر یک مورد ازدواج دختر 9 ساله که آن هم با ورود دادستان مشهد انجام نشده است، موضوع با فوریت در مجلس عنوان شود.

نماینده مردم قم در نهاد قانونگذاری ادامه داد: در ضمن قانون مدنی از مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام است که مجلس نمی تواند به مصوبات این مجمع ورود کند.

همایون هاشمی در موافقت با یک فوریت طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی نیز با انتقاد از صحبت های امیرآبادی بیان داشت: در مباحث اجتماعی و نظام اجتماعی هر فرد مساوی با کل ملت است، چرا مخالف به گونه ای صحبت می کند که قضیه به این مهمی را کوچک جلوه می دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: باید مجلس به کمک دخترانی که اختیار موضوع ازدواج را در سنین پایین ندارند، بشتابد.

وی ادامه داد: در 20 سال فعالیتی که در سازمان بهزیستی داشتم بیشترین مشکلات مربوط به  ازدواج های زودهنگام بود که آثار روانی، اقتصادی و جنایی به دنبال دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی پرسید: کدام یکی از دستور کارهای امروز مجلس در اولویت مشکلات کشور بود که طرح یک فوریت کودک همسری مورد مخالفت برخی نمایندگان قرار می گیرد.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت ممنوعیت عقد و نکاح دختران زیر 13 سال موافقت کردند.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet