پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/07/07 17:25:22
سرویس فرهنگی
صباغیان در تشریح سوالات خود از وزیر علوم:

قانون مقابله با تقلب علمی تصویب شد اما خرید و فروش پایان‌نامه‌ها ادامه دارد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه هیچ نظارتی بر کیفیت تحصیلی دانشجویان نمی‌شود، از ادامه خرید و فروش پایان‌نامه‌ها با وجود تصویب قانون "پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" انتقاد کرد.
قانون مقابله با تقلب علمی تصویب شد اما خرید و فروش پایان‌نامه‌ها ادامه دارد عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه هیچ نظارتی بر کیفیت تحصیلی دانشجویان نمی‌شود، از ادامه خرید و فروش پایان‌نامه‌ها با وجود تصویب قانون "پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" انتقاد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606100842583113.jpg قانون,مقابله,با,تقلب,علمی,تصویب,شد,اما,خرید,و,فروش,پایان‌نامه‌ها,ادامه,دارد Icana

محمدرضا صباغیان بافقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توضیح دو فقره سوال خود از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که قرار است غلامی هفته جاری در صحن علنی پاسخ دهد، گفت: "دلایل ادامه توسعه و گسترش مراکز آموزشی و به دنبال آن افت کیفیت علمی دانشگاه‌ها" و "دلایل رواج پایان‌نامه‌های تقلبی و اجاره‌ای در میان دانشجویان" با وجود ابلاغ "قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" به دولت، دو فقره سوالی است که غلامی باید در صحن علنی پاسخگوی آن‌ها باشد و البته توضیح دهد وزارت علوم چه اقدام و برنامه‌ریزی برای حل مشکلات داشته است.

هیچ نظارتی بر کیفیت تحصیلی دانشجویان نمی‌شود

نماینده مردم یزد ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رواج مدرک‌گرایی از حد خود در کشور گذشته است و عملا هیچ نظارتی بر کیفیت تحصیلی دانشجویان نمی‌شود، ادامه داد: متاسفانه برخی از دانشجویان به دلیل پایه تحصیلی بسیار ضعیف و عدم داشتن توانایی علمی مناسب، در خواندن و نوشتن سلیس نیز ناتوان هستند.

بی‌سوادی دانشجویان فارغ‌التحصیل باعث گره خوردن مشکلات کشور به یکدیگر بیش از گذشته می‌شود

وی با تاکید بر اینکه بی‌سوادی دانشجویان فارغ‌التحصیل و کم توانایی آن‌ها بر تمام اجزای جامعه تاثیر منفی خواهد گذاشت و باعث گره خوردن مشکلات کشور به یکدیگر بیش از گذشته می‌شود، افزود: تذکرات لازم دراین خصوص به وزیر علوم داده شده است اما پاسخ‌های وی قانع‌کننده نبود به همین دلیل این سوال‌ها در صحن علنی مجلس دوباره پرسیده خواهد شد تا نمایندگان ضمن شنیدن برنامه‌های وزیر درخصوص قانع شدن یا نشدن‌شان از پاسخ‌ها رای دهند.

خرید و فروش پایان‌نامه‌ها با وجود تصویب قانون "پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" ادامه دارد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه قانون "پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی" در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده است اما هنوز شاهد خرید و فروش پایان‌نامه‌ها هستیم، گفت: همچنین کوچک‌سازی ساختار دانشگاه‌ها و ادغام و انحلال واحدهای بی‌کیفیت ضرورتی است که باید در این خصوص عدم توجه به آن توضیح داده شود.

متأسفانه همچنان شاهد فروش غیرمجاز مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی آن هم به صورت علنی در خیابان انقلاب هستیم.

صباغیان بافقی با انتقاد از اینکه امروز پس از گذشت حدود یک سال از تصویب این طرح مهم هنوز آیین‌نامه اجرایی طرح ازسوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت تدوین نشده است، ادامه داد: متأسفانه همچنان شاهد فروش غیرمجاز مقالات و پایان‌نامه‌های دانشجویی آن هم به صورت علنی در خیابان انقلاب هستیم.

باید از حق مالکیت معنوی پژوهش و پژوهشگر دفاع کنیم

این نماینده مجلس با بیان اینکه قانون مذکور، قانونی در جهت حمایت از پژوهش و پژهشگر است، افزود: باید از حق مالکیت معنوی پژوهش و پژوهشگر دفاع کنیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حال حاضر عده‌ای با پلاکارد و اتیکت پایان‌نامه‌های دانشجویی، مقالات علمی و پژوهشی و مقالات ( (ISIرا در ازای اخذ وجه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و هیچ نهاد نظارتی با این آن‌ها برخورد نمی‌کند./

بیشتر بخوانید: آثار اجرای قانون مقابله با تقلب علمی مشاهده نشده است

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet