هدر موبایل
1397/07/08 15:11:00
سرویس سیاسی
همتی:

رفتارهای ترامپ تجارت جهانی و همپیمانانش را به هم می ریزد/ اوپک به یک همگرایی نسبی رسیده است

عضو فراکسیون امید مجلس گفت:دنیا باید در مقابل ایده ای که می خواهد جهان را به صورت یکجانبه گرایی و تک قطبی پیش ببرد و می‌تواند فاجعه‌ای ایجاد کند،بایستد.
رفتارهای ترامپ تجارت جهانی و همپیمانانش را به هم می ریزد/ اوپک به یک همگرایی نسبی رسیده است عضو فراکسیون امید مجلس گفت:دنیا باید در مقابل ایده ای که می خواهد جهان را به صورت یکجانبه گرایی و تک قطبی پیش ببرد و می‌تواند فاجعه‌ای ایجاد کند،بایستد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606101286275868.jpg رفتارهای,ترامپ,تجارت,جهانی,و,همپیمانانش,را,به,هم,می,ریزد/,اوپک,به,یک,همگرایی,نسبی,رسیده,است Icana

احمد همتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به  تلاش ترامپ به اخلال در بازار نفت گفت:دنیا در وضعیتی است که اگر منافع کشوری در خطر بیفتد،حتی در همان چارچوب‌های قانونی حق دارد به فشاری که به آن اعمال شده واکنش نشان دهد.

وی افزود :تجارت جهانی کاملاً به هم وابسته است؛نمی‌توان آن را از هم جدا کرد و بگوییم هر کشوری دلش خواست هر جوری با دیگران رفتار کند.

عضوفراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رفتارهای ترامپ تجارت جهانی را به هم می ریزد،تاکید کرد: رفتارهای آمریکا در زمینه تهدید ایران،تحریم ایران از جمله تحریم نفتی،ایجاد تعرفه های خارجی خارج از قاعده برای کشورهای اروپایی روسیه،چین همچنین تهدید به خروج از WTOهمه آنها می توانند اثرات منفی را در کل اقتصاد جهان،همچنیناقتصاد خود آمریکا داشته باشد.

همتی افزود:بنابراین رفتارهای ترامپ؛رفتارهای غیرقانونی، غیرمنطقی و غیرعقلانی است که تبعات آن را همه دچار می شوند.

وی با اشاره به درآمدن صدای اروپایی ها از جمله فرانسه درباره اقدامات منفی ترامپ گفت:همه دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند از جمله همپیمانان خود آمریکا و خود مردم آمریکا،بنابراین باید یک همگرایی جهانی وجود داشته باشد.

نماینده مردم سمنان سرخه و مهدیشهر در مجلس با اشاره به اینکه  خوشبختانه به طور نسبی همگرایی در اوپک وجود دارد ولی باید تقویت شود،ادامه داد:  جلوی توسعه طلبی و قلدری های ترامپ باید گرفته شود.دنیا باید در مقابل ایده ای که می خواهد جهان را به صورت یکجانبه گرایی و تک قطبی پیش ببرد و می‌تواند فاجعه‌ای ایجاد کند،بایستد.

همتی با اشاره به نقش اوپک و همگرایی جهانی ،تاکید کرد:یک بخشی از همگرایی جهانی هم این است که خوشبختانه تا الان اوپک خوب عمل کرده و اعضای اوپک همصدا بوده و تصمیم خوبی گرفته اند. 

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اخیراً هم اوپک تولید نفت را افزایش نداده که این خودش تاثیر مثبتی در بازار نفت داشته است؛ این نوعی همگرایی است که بیایند منافع جمعی و بین المللی را به جای منافع فردی و منافع کشور خاصی را در نظر بگیرد؛این نکته مثبتی است که الان کشورهای دنیا  و همچنن اوپککم و بیش با آن رسیده اند.

گفتنی است؛"بیژن نامدار زنگنه" در جمع خبرنگاران گفت: رئیس جمهوری آمریکا که خود عامل اصلی بالا رفتن قیمت نفت و بی ثباتی در بازار است، انگشت اتهام خود را به سمت اوپک گرفته، در حالی که اوپک همه ظرفیت و توان خود را برای تولید به کار گرفته است.

به گفته این عضو کابینه دولت دوازدهم،ترامپ کوشش می کند که هم صادرات نفت ایران را کاهش دهد و هم می خواهد قیمت ها بالا نرود، در حالی که اگر می خواهد بازار با ثبات باشد باید دست از منطقه خاورمیانه و دخالت های بی جا و تنش زایش بردارد و مانع تولید و صادرات ایران نشود.

مکرون رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی اش در سازمان ملل نیز به صراحت به این موضوع اشاره کرد وگفت: اگر آمریکا تهران را هدف تحریم قرار نمی‌داد قیمت‌ها تا حد این افزایش پیدا نمی‌کرد.رییس جمهور فرانسه گفت: این برای صلح و برای قیمتهای نفت جهانی خوب خواهد بود./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet