پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/06/18 13:55:00
سرویس اقتصادی
در اجرای سیاست‌های اصل 44

نورا: تصدی‌گری‌های دولت به‌جای کاهش، افزایش داشته است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصدی‌گری دولت با توجه به آمارهای اعلامی افزایش یافته و نشاندهنده این است که سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی به شکل صحیح انجام نشده است.

"عباسعلی نورا" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت،  گفت: یکی از مباحث مهم در اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، کاهش تصدی‌گری و افزایش رقابت‌پذیری است.

وی افزود: با توجه به آمار و ارقام مشخص می‌شود که سیاست‌های کلی اصل 44 به شکل صحیح انجام نشده و همچنان تصدی گری دولت افزایش یافته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان این که اجرای سیاست‌های اصل 44 به شکل‌های نابجایی صورت گرفته به واگذاری سهام عدالت به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: با اینگونه واگذاری‌ها نمی‌توان سیاست‌های 44 قانون اساسی را اجرایی کرد.

وی با بیان اینکه اجرای سیاست‌های اصل 44 دارای نواقصی است اظهار داشت: ‌بیشتر سیاست‌‌ها برای مناطق برخوردار از امکانات دیده شده و مناطق کمتر برخوردار در این سیاست‌ها کمتر دیده شده است.

نورا تصریح کرد: هیچ اقدام مثبتی در تعادل سازی در این مناطق انجام نشده است.

وی ادامه داد: به دلیل نواقص سیاست‌ها، بخش خصوصی حاضر به سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته نیست و بخش دولتی هم که از این سرمایه‌گذاری منع شده که این مساله نقص قانون را می‌رساند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه با اشاره به سند چشم انداز توسعه گفت: در اجرایی کردن سند چشم انداز توسعه، کشور ما می‌خواهد به افق 1404 برسد در این افق ما می‌خواهیم جایگاه خود را در تمام مولفه‌ها به رتبه اول در منطقه برسانیم.

وی افزود: اما آمارها نشان می‌دهد که رقبای ما در منطقه حاشیه خلیج فارس از ما سبقت گرفته‌اند؛ چه در سرمایه‌گذاری‌های خارجی و چه در تولیدات صنعتی و آموزش عالی گوی سبقت را از ما ربوده‌اند و ما از این کشورها فاصله گرفته‌ایم.

نورا گفت: دغدغه‌های مقام معظم رهبری هم این است که سند چشم انداز توسعه باید اجرایی شود.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در مورد عقلانیت و معنویت، ‌استفاده از آرای نخبگان و صاحبنظران، پرهیز از رفتار غرور آمیز، عدم شتابزدگی در تدبیر امور اجرایی، دغدغه‌هایی را مطرح فرمودند و این مساله نشاندهنده این است که ایشان هم تاکید دارند که از آرای نخبگان به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود.

وی گفت: دولت 70 میلیونی باید تمام آحاد جامعه را در بربگیرد و نخبگان باید در آرای صاحبنظران حضور داشته باشند.

نماینده زابل و زهک با بیان این مطلب که مقام معظم رهبری در بیانات خود به نکات ظریفی که دولت تعلل داشته اشارات به حقی داشته‌اند گفت: تمسک به قانون، عقلانیت و آرای نخبگان می تواند کشور را نجات دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet