ایام محرم 1398
1397/07/09 06:42:00
سرویس اجتماعی
سیدمرتضی خاتمی ؛

کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است گفت: ۳۰ سال بعد ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد بود.
کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است گفت: ۳۰ سال بعد ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201709105203924199.jpg کیفیت,زندگی,سالمندان,چندان,مورد,توجه,قرار,نگرفته,است Icana

سیدمرتضی خاتمی به مناسبت روز جهانی سالمند در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت؛ افزایش امید به زندگی دستاورد مثبت توسعه بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی در دنیا است، پیامد طبیعی افزایش امید به زندگی، سالخوردگی جمعیت است. تمام کشورهای جهان نیز با این پدیده روبرو هستند و با توجه به این که هر سال امید به زندگی افزایش و مرگ و میر کاهش می‌یابد، روند سالخوردگی جمعیت برگشت پذیر نیست و پیری جمعیت چالشی دائمی در جهان می باشد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود؛ مقام معظم رهبری نیز در سیاستهای ابلاغی در دو بند بر این امر مهم تاکید و صحه گذاشتند، بند ۷ سیاست‌های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری درباره فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان و ایجاد شرایط لازم برای تأمین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش‌بینی ساز و کار لازم برای بهره‌مندی از تجارب و توانمندی‌های سالمندان در عرصه‌های مناسب است. همچنین بند ۱۵ سیاست‌های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری نیز مربوط به اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی، روحی و عاطفی از آنان است.

خاتمی در ادامه بیان داشت؛ کشورهای دارای جمعیت سالخورده، کشورهایی هستند که نسبت سالمندان آن 7% یا بیشتر باشد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ از جمعیت ۷۹ میلیونی کشور، ۷۴۱۴۰۹۱ نفر یعنی ۹.۲۸ درصد سالمند بودند. پیش بینی می‌شود درصد سالمندان ایران تا سال 1404 شمسی، به ۱۰ و تا سال 1429 به بیش از ۳۰ درصد برسد. بر اساس این پیش بینی در سال 1429 درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر و از هر سه نفر، یک نفر سالمند خواهد بود.

نایب رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی گفت ؛ افزایش بار تکفل و یا نرخ سرباری جامعه ، افزایش بار مالی صندوق های بیمه بازنشستگی، کاهش میزان نیروی کار و افزایش نیاز به خدمات درمانی و نگهداری از جمله مسائل مربوط به افزایش سالمندان است. البته افسردگی، کم خوابی، کاهش قدرت شنوایی، انزوا، کم توانی جسمی،کاهش قدرت حافظه، فراموشی، پوکی استخوان، پارکینسون، انواع سرطانها، دیابت، بیماریهای ریوی و افزایش میزان اختلالات عروقی در مغز و قلب و نهایتا انواع سکته ها از جمله مشکلات سالمندان عزیز است.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در پایان اظهار داشت؛ بررسی ها در کشور ایران نشان می دهد که تقریبا حدود 1% از قوانین تصویب شده مملکتی، مربوط به سالمندان می شود دقت در همین سهم ناچیز نشان می دهد که کیفیت زندگی سالمندان چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

بر همه نهادهای ذی مدخل است که با تدوین برنامه جامع سالمندی زمینه های اجرای آنرا از طریق تقسیم وظایف بین نهادهای مرتبط فراهم آورده و چنانچه در راستای اجرائی شدن،  نیاز به تصویب قوانین برای فرآیندهای مرتبط دارد پیگیری لازم را داشته باشند.

پایان پیام/

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet