خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1397/07/09 17:15:27
سرویس فرهنگی
درازهی مطرح کرد:

رونق تولید و اشتغال با استفاده دائمی از لباس‌های محلی در اماکن رسمی

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استفاده دائمی از لباس‌های محلی منجر به رونق تولید و اشتغال در مناطق مختلف خواهد شد، گفت: پوشیدن لباس‌های محلی موجب جذب بیشتر گردشگر به داخل کشور نیز می‌شود.
رونق تولید و اشتغال با استفاده دائمی از لباس‌های محلی در اماکن رسمی عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استفاده دائمی از لباس‌های محلی منجر به رونق تولید و اشتغال در مناطق مختلف خواهد شد، گفت: پوشیدن لباس‌های محلی موجب جذب بیشتر گردشگر به داخل کشور نیز می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201808100416611779.jpg رونق,تولید,و,اشتغال,با,استفاده,دائمی,از,لباس‌های,محلی,در,اماکن,رسمی Icana

محمدباسط درازهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به استقبال مسئولان و اقشار مختلف جامعه از پوشیدن لباس محلی در محل کار و تحصیل، گفت: از آنجا که صرفا ساکنان محلی هر منطقه از عهده دوخت، طراحی، انتخاب پارچه و رنگ لباس‌های محلی خود بر می‌آیند استفاده بیشتر و دائمی از این لباس‌ها منجر به رونق تولید و ایجاد اشتغال در مناطق مختلف خواهد شد و این موضوع درآمدزایی مناسبی برای آن‌ها به همراه دارد.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و زابلی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کت و شلوارهای مردانه و بخش قابل‌ملاحظه‌ای از لباس‌های زنانه از ترکیه و کشورهای دیگر وارد ایران شده و صنعت نساجی و دوخت ایران رو به افول است و ترکیه بخش عظمی از این صنعت را برای خود کرده است.

اجازه دادن به اقوام مختلف برای پوشیدن لباس‌های محلی در مراکز رسمی، نشان از دموکراسی در ایران است

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری چند فرهنگی است که باید در حفظ این فرهنگ‌ها ممارست ورزید، افزود: اجازه دادن به اقوام مختلف برای پوشیدن لباس‌های محلی خود در مراکز رسمی، نشان از دموکراسی در ایران و نبود اجبار برای داشتن پوششی مشخص است.

پوشیدن لباس‌های محلی موجب جذب بیشتر گردشگر به داخل کشور می‌شود

درازهی با اشاره به اینکه مردم استان‌های مختلف لباس‌های محلی خاص خود را دارند که بر گرفته از تاریخ، آداب، رسوم و سنن آن‌ها است، اضافه کرد: بیشتر این لباس‌ها شاد، رنگی، جذاب و البته کاملا پوشیده و اسلامی است بنابراین زنده نگه داشتن آن‌ها و ممانعت از به فراموشی سپردن‌شان بسیار مهم و ضروری است ضمن آنکه این لباس‌ها برای گردشگران خارجی بسیار چشم‌نواز بوده و موجب جذب بیشتر آن‌ها به داخل کشور خواهد شد.

وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم اختیار انتخاب نوع لباس را بر عهده مدرسه یا دانشگاه هر منطقه بگذارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بهتراست وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم نیز اختیار انتخاب نوع لباس را بر عهده مدرسه یا دانشگاه هر منطقه بگذارد تا در صورت تمایل دانش‌آموزان، دانشجویان و مدرسان با لباس محلی بر سر کلاس‌ها حاضر شده و با فرهنگ و سنن خود انس بگیرند.

نماینده مردم سراوان ادامه داد: علاوه بر اینجانب برخی از نمایندگان مجلس از جمله علی کرد؛ نماینده مردم خاش، میرجاوه، بخش‌های کورین و نصرت‌آباد زاهدان، شهاب نادری؛ نماینده مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس دهم، علیم یارمحمدی؛ نماینده مردم زاهدان نیز همیشه و در مکانی رسمی مانند مجلس شورای اسلامی لباس محلی بر تن دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet