هدر موبایل
1397/07/11 11:10:30
سرویس فرهنگی
نقوی حسینی:

اجرا نکردن قانون مبارزه با سرقت علمی برای برخی افراد منافعی به دنبال دارد

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس با اعتقاد به اینکه منافعی به دنبال اجرا نکردن قانون مبارزه با سرقت علمی وجود دارد، گفت: حیثیت علمی ایران با تخلف و تقلب علمی و پایان‌نامه فروشی به خطر افتاده است.
اجرا نکردن قانون مبارزه با سرقت علمی برای برخی افراد منافعی به دنبال دارد عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس با اعتقاد به اینکه منافعی به دنبال اجرا نکردن قانون مبارزه با سرقت علمی وجود دارد، گفت: حیثیت علمی ایران با تخلف و تقلب علمی و پایان‌نامه فروشی به خطر افتاده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712104795461697.jpg اجرا,نکردن,قانون,مبارزه,با,سرقت,علمی,برای,برخی,افراد,منافعی,به,دنبال,دارد Icana

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عدم اجرای "قانون مبارزه با سرقت علمی" در حالی که نزدیک به یک سال از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ به دولت می‌گذرد، گفت: دولت موظف به اجرای قانون ابلاغ شده است و عدول از این مهم به معنای تخطی و تخلف دولت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه از قانون است البته به نظر می‌رسد منافعی در کار است که اجرای آن مدام به تعویق می‌افتد. 

حیثیت علمی ایران با تخلف و تقلب علمی و پایان‌نامه فروشی به خطر افتاده

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وظیفه ذاتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نظارت بر عملکرد وزارت علوم و به تبع آن دانشگاه‌ها است به همین دلیل باوجود گستردگی کار این کمیسیون، باید به مسئله فوق نیز ورود کنند چراکه حیثیت علمی ایران با دزدی، تخلف و تقلب علمی و پایان‌نامه فروشی به شدت به خطر افتاده است.

نقیصه عدم نظارت بر پایان‌نامه‌ها از چند سال پیش آغاز شده و همچنان باوجود رفع خلاء قانونی وجود دارد و متاسفانه  رساله‌ها خروجی  کارسازی برای حل مشکلات کشور ندارند.

پایان‌نامه‌ها خروجی کارساز و مفید برای حل مشکلات کشور ندارند

وی با تاکید بر اینکه نقیصه عدم نظارت بر پایان‌نامه‌ها از چند سال قبل آغاز و همچنان باوجود رفع خلاء قانونی وجود دارد، اضافه کرد: متاسفانه پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها خروجی علمی و پژوهشی کارساز و مفید برای حل مشکلات کشور ندارند.

اهمیت توجه به مسئله آمایش سرزمینی در آموزش عالی برای مقابله با تخلف علمی

نقوی حسینی با بیان اینکه اجرای این قانون نیازمند پیگیری‌هایی از جنبه‌های مختلف ایجابی و سلبی است، توضیح داد: به‌عنوان مثال در بخش ایجابی باید زیرساخت‌ها، تمهیدات و ضوابطی برای پذیرش دانشجو در مقاطع تکمیلی ایجاد کرد؛ درواقع توجه به مسئله آمایش سرزمینی در آموزش عالی برای مقابله با این تخلف علمی و افزایش کیفیت علمی بسیار مهم است.

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم افزایش سرعت رشد علمی کشور، اضافه کرد: ایشان فرموده‌اند؛ نباید در این تردیدی داشت که تقویت یک نظام به پویایی علمی آن بستگی دارد و راهی جز این نمی‌توان متصور بود.

اگر به پایان‌نامه‌ها به‌عنوان سرمایه بنگریم صیانت از آن ارزش پیدا می‌کند

وی با یادآوری اینکه بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته جریمه‌های سنگینی برای کپی‌برداری یا داده‌سازی اعمال می‌کنند، بیان کرد: در صورتی که به پایان‌نامه‌ها به عنوان سرمایه بنگریم صیانت از آن ارزش پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه متولی اجرای این قانون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است باید نظارت دقیقی بر این حوزه داشته باشد تا بتواند از تقلب و کپی‌برداری پایان‌نامه‌ها جلوگیری کند./

بیشتر بخوانید: برخورد قانونی و قضایی با سارقان ادبی و علمی لازم است

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet