هدر موبایل
1386/08/09 12:03:00
سرویس صحن
برای تامین نظر شورای نگهبان

نمایندگان ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مبارزه با پولشویی را برطرف کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مبارزه با جرم پولشویی را برطرف کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، براساس اصلاحیه‌ای که در جلسه علنی امروز مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت،

به منظور هماهنگ کردن دستگاه‌های ذی ربط در امر جمع آوری، پردازش و تحلیل اختبار، اسناد و مدارک، اطلاعات و گزارش‌های واصله، تهیه سیستم‌های اطلاعاتی هوشمند، شناسایی معاملات مشکوک و به منظور مقابله با جرم پولشویی، شورایی با نام "شورای عالی مبارزه با پولشویی" تشکیل می‌گردد.

ریاست این شورا به عهده وزیر امور اقتصادی و دارایی بوده و وزرای بازرگانی، اطلاعات، کشور، دادگستری، رئیس بانک مرکزی و دادستان کل کشور دیگر اعضاء آن خواهند بود.

بنابر این مصوبه، جمع آوری و کسب اخبار و اطلاعات مرتبط و تجزیه و تحلیل و طبقه‌بندی فنی و تخصصی آن، تهیه و پیشنهاد آیین‌نامه‌های لازم در خصوص اجرای قانون به هیات وزیران، هماهنگ کردن دستگاه‌های ذی ربط و پیگیری اجرای کامل قانون در کشور، ارزیابی گزارش‌های دریافتی و ارسال به قوه قضاییه در مواردی که به احتمال قوی صحت دارد، تبادل تجارب و اطلاعات با سازمان‌های مشابه در سایر کشورها، وظایف این شورا را تشکیل می‌دهد.

ساختار و تشکیلات اجرایی شورا متناسب با وظایف قانونی آن با پیشنهاد شورا به تصویب هیات وزیران خواهد رسید و محل دبیرخانه آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی خواهد بود.

در این ارتباط کلیه آیین نامه های اجرایی شورای فوق الذکر پس از تصویب هیات وزیران برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ذی ربط لازم الاجرا خواهد بود و متخلف از این امر به تشخیص مراجع اداری و قضایی حسب مورد به دو تا پنج سال انفصال از خدمت مربوط محکوم خواهد شد.

کلیه اشخاص حقوقی از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، بیمه‌ها، بیمه مرکزی، صندوق‌های قرض الحسنه، بنیادها و موسسات خیریه و شهرداری‌ها مکلفند آیین‌نامه‌های مصوب هیات وزیران در اجرای این قانون را به مورد اجرا گذارند.

در اصلاحیه دیگری اشخاص، نهادها و دستگاه‌ةای مشمول این قانون مکلف به احراز هویت ارباب رجوع و در صورت اقدام توسط نماینده یا وکیل، احراز سمت و هویت نماینده و وکیل و اصیل واقعی و همچنین ارائه اطلاعات، گزارش ها، اسناد و مدارک حسب درخواست مرجع ذی صلاحی که شورای عالی مبارزه با پولشویی تعیین می‌کند و نگهداری سوابق مربوط به شناسایی ارباب رجوع، سوابق حساب‌ها، عملیات و معاملات به مدتی که در آیین نامه اجرایی تعیین می‌شود، می‌باشند.

ارائه اطلاعات، گزارش ها، اسناد  و مدارک به شورای عالی مبارزه با پولشویی نیز در چهارچوب آیین‌نامه مصوب هیات وزیران صورت می‌گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet