خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/06/20 12:48:00
سرویس اقتصادی
مرکز پژوهشهای مجلس ارائه کرد

راهکارهای رفع چالش بازار کار رشته پزشکی درکشور

**مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی چالش‌های موجود در بازار کار و آموزش رشته‌پزشکی در کشور، راهکارهایی برای رفع این چالشها ارائه داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشها،‌ دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز با بیان این مطلب که آهنگ رو به رشد تربیت نیروی انسانی در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی که بخش قابل توجهی از آنها از دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه‌های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی فارغ التحصیل می‌شوند از یک سو و تحدید فرصت‌های شغلی موجود برای پزشکان در دستگاه‌های دولتی از سوی دیگر ، رسیدن به تعادل در عرضه و تقاضای نیروی انسانی گروه پزشکی را که در سالهای اخیر حدود 9 درصد بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را به خود اختصاص ‌داده، با مشکل جدی مواجه ساخته است، افزود: شکی نیست که برای هرگونه برنامه‌ریزی صحیح نیاز به منابع اطلاعاتی دقیق است در حالی که بررسی اجمالی نشان می‌دهد هیچ‌ یک از مراکز مسئول و مرتبط با پزشکان بانک اطلاعاتی منسجم و یکپارچه‌ای جهت بررسی وضعیت اشتغال پزشکان ، محل اشتغال ، نحوه اشتغال و... ندارند و به همین دلیل تشکیل بانک اطلاعات پزشکان ایران در مرحله نخست بسیار ضروری است.

از سوی دیگر با توجه به وضعیت متغیر نیاز به پزشک و تعداد دانش‌آموختگان پزشکی به نظر می‌رسد باید یک متولی واحد نسبت به جذب دانشجوی پزشکی نیازسنجی و اقدام کند که در ساختار فعلی دولت، این وظیفه بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. از سوی دیگر قوانینی نظیر قانون تثبیت ظرفیت‌های پذیرش دانشجویان گروه پزشکی مصوب 1374 و ... عملا اجازه این کار را به وزارت بهداشت نمی‌دهد. برای رفع این مشکل شاید بتوان با مصوبه‌ای اختیار تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی در سطح کشور را (شامل مراکز دولتی و غیردولتی) بر اساس نیازسنجی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محول کرد.

این گزارش با اشاره به این که قوانین خدمت خارج از مرکز پزشکان اگر چه تا به حال منشاء خدمات بسیاری برای کشور بوده است می‌افزاید: از سویی تداوم این روند، جذب و اشتغال پزشکان را با مشکلاتی مواجه می‌سازد. البته نمی‌توان این قانون را یک شبه لغو کرد، اما با تعدیل آن و فراهم آوردن زمینه‌های لازم ، می‌توان پزشکان با انگیزه را جایگزین نیروهای طرحی کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: آغاز اجرای نظام ارجاع از سال 1384 نویدبخش آغاز اصلاحاتی بنیادین در نظام بهداشت و درمان کشور بود. اجرای کامل این طرح می‌تواند موجب برطرف شدن نیاز مناطق محروم و حضور پزشکان در این مناطق باشد. البته برای نیل به این منظور نیاز به اعمال اصلاحاتی در شیوه اجرای طرح و ایجاد مشوق‌های پایدار برای پزشکان در مناطق محروم است. با اجرای کامل این طرح امکان ارزیابی و تعیین تعداد دقیق پزشک مورد نیاز کشور با سهولت و دقت بیشتری قابل انجام خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet