هدر موبایل
1388/06/18 16:21:00
سرویس فرهنگی
دکتر رسول جعفریان تشریح کرد

عملکرد یک سال گذشته کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس

**رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی عملکرد یک سال گذشته کتابخانه مجلس را تشریح کرد.

"رسول جعفریان" اظهار داشت: اولین دغدغه مسوولان این کتابخانه خرید کتاب‌های چاپی است، زیرا نمی‌خواهیم هیچ مراجعه ‌کننده‌ای دست خالی و ناامید از این مرکز بازگردند یا برای انجام یک پژوهش، ناگزیر به مراجعات مکرر به مراکز متعدد شود.

ویافزود: کتابخانه‌ای با قدمت 100 سال دست‌کم باید یک میلیون کتاب داشته باشد. در حالی که این کتابخانه سال گذشته 240 هزار کتاب داشت، اکنون این رقم به 320 هزار عنوان افزایش یافته که در نوع خود فعالیت مثبتی است که باید در حجم وسیع‌تری انجام شود.وی ادامه داد: طی این مدت با کمک دانشجویان کارشناسی ارشد که از بهترین دانشگاه‌ها برگزیده شده‌اند، تحول بزرگی در مرکز اسناد کتابخانه مجلس صورت گرفت. بیش از 30 دانشجوی کارشناسی ارشد طی 9 ماه گذشته نزدیک به 700 هزار سند را فهرست کردند.

وی ایجاد تغییراتی در سیستم فراهم‌آوری در راستای تسریع فرایند تهیه و ارایه کتاب را از فعالیت‌های مهم یک سال گذشته خواند و تصریح کرد: هدف اصلی ما خرید کتاب است. توصیه من به دوستان بخش فراهم‌آوری، جست‌وجوی آثار گوناگون و تکمیل منابع این مرکز از طریق رفتن به کهنه فروشی‌هاست. چون در زمینه آثار تازه چاپ بازار را کنترل می‌کنیم.

رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که «تا چه حد این خریدها را منطبق با نیازهای یک کتابخانه پارلمانی می‌داند» اظهار داشت: عنوان کتابخانه مجلس، پارلمانی است اما حقیقت این است که مردم این مرکز را به عنوان یک کتابخانه پارلمانی نمی‌شناسند. مراجعان به عنوان یک محل مراجعه جدی و عمومی به این کتابخانه می‌نگرند. در حقیقت، تهیه کتاب برای نمایندگان مجلس هدف درجه دوم این مرکز است.

وی افزود:‌ با این نگاه باید دایره فعالیت‌ها‌ را وسعت بخشیم، یعنی علاوه بر کتاب‌های زبان فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی که مخاطبان زیادی دارند، در زمینه گردآوری و ارایه کتاب‌های زبان کردی نیز فعال‌تر شویم.

جعفریان اظهار داشت: کتابخانه مجلس با توجه به میراث مهمی که در دل خود دارد، از اهمیت بالایی برای مخاطبان اصلی خود که عامه مردم‌اند و دیگر مراجعان یعنی نمایندگان مجلس برخوردار است. وی تجربه ریاست یک ساله خود بر مجموعه کتابخانه مجلس را تجربه‌ای مثبت ارزیابی کرد و بیان داشت: رسالت اصلی هر کتابخانه به ویژه کتابخانه‌ای در این وسعت، تهیه و ارایه کتاب‌ها و منابع گوناگون، تسریع در ثبت اطلاعات و ارایه آثار به مخاطبان است.

وی مهمترین مشکل هر کتابخانه‌ای را عدم دسترسی به منابع خواند و در پاسخ به این سوال که «طی یک سال گذشته تا چه حد توانسته است به اهداف خود دست ‌یابد» گفت: در این زمان بیش از 70 درصد برنامه‌های این مرکز محقق شدند اما برای روشن‌تر شدن فعالیت‌های کتابخانه مجلس بهتر است هریک از بخش‌ها به تفکیک و در مقایسه با وضعیتی که در گذشته داشتند، ارزیابی شوند.

رییس کتابخانه مجلس با تأکید بر این که «تا پنج ماه آینده تمامی اسناد مجلس شورای ملی این کتابخانه فهرست می‌شوند» خبر داد: به‌تازگی متوجه شدیم اسناد مجلس شورای اسلامی به سازمان اسناد ملی ارسال می‌شوند و به دلیل این که این کار خلاف قوانین بود، با پیگیری‌های مداوم، اسناد پس از دوره ششم را به این کتابخانه منتقل کردیم. اکنون مطمئنیم دیگر اسناد نیز به این مرکز باز گردانده می‌شوند. اسناد مجلس از لحاط قانونی متعلق به مجلس است و به دلیل این که مجلس سوابق خود را می‌خواهد، اسناد باید در این مرکز نگهداری شوند.

وی درباره فعالیت‌ها و تحولات اسناد کتابخانه مجلس خاطرنشان کرد: انعقاد قراردادهای پژوهشی گوناگون درباره استخراج اطلاعات اسناد حوزه‌های مختلف که نتایج آنها در قالب کتاب منتشر می‌شوند و تهیه و خرید اسناد مرتبط با مجلس، از فعالیت‌های این کتابخانه در یک سال گذشته به شمار می‌روند. با گسترش فعالیت‌های دانشجویی، علاوه بر توسعه فعالیت‌های بخش اسناد و تسریع در استخراج و فهرست‌بندی سندها، به آموزش متخصصان این حوزه و تربیت نویسندگان مقالات می‌پردازیم. با این کار برای عده زیادی از دانشجویان نیز اشتغال‌زایی کرده‌ایم.

نویسنده و مدرس حوزه تاریخ اسلام درباره بخش خطی کتابخانه مجلس بیان داشت: تمام افرادی که با فهرست‌های مخطوطات آشنایی دارند، می‌دانند با ارزش‌ترین نسخه‌های خطی کشورمان در دو یا سه کتابخانه قرار دارند که یکی از این مراکز کتابخانه مجلس است. مجموعه‌ای از آثار کتابخانه شخصی سیدجمال‌الدین اسدآبادی،  قسمتی از کتاب‌های این بخش‌اند که در شمار مجموعه آثار صندوقی از آنها نگهداری می‌شود.

وی افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش می‌توان به ارایه یک نسخه از اسکن نسخه‌ها بر حافظه‌های نرم‌افزاری به صندوق کارپردازی مجلس اشاره کرد. این اطلاعات شامل یک دوره کامل تصویر نسخه‌های خطی‌ کتابخانه مجلس‌اند و با هدف حفظ شدن در مکانی دور از کتابخانه برای پیشگیری از صدمات احتمالی، طراحی شده‌اند.

به گفته جعفریان، دوره دوم این نسخه‌ها برای ارایه صندوق به امانات بانک مرکزی در دست تهیه و تدوین است. مجموعه نسخه‌های خطی این کتابخانه حدود بیست و سه هزار نسخه و حجم اسکن این مجموعه بالغ بر هشت میلیون فریم است.

رییس کتابخانه مجلس، گردآوری افراد با تجربه و متبحر برای فهرست‌کردن نسخه‌های خطی، فراهم‌آوری امکانات برای آنها و استقرارشان در این مرکز را از دشوارترین مراحل کار خواند و گفت: اکنون حدود 4000 نسخه خطی فهرست شده که طی یک سال گذشته دو جلد آن چاپ شده و چهار جلد دیگر زیر چاپ است.

وی با اشاره به گذشت 10 سال از انتشار آخرین فهرست منتشر شده مجلس گفت: یکی از برنامه‌های این مرکز، ارایه تمامی فهارست نسخ خطی‌ کتابخانه مجلس در مجموعه‌ای واحد بود. اکنون 80 درصد کار این مجموعه به پایان رسیده است و پیش‌بینی می‌شود انتشار این مجموعه 15 تا 20 جلدی تا چهار ماه آینده به اتمام می‌رسد.

پژوهشگر حوزه تاریخ اسلام درباره تغییرات فضای فعلی کتابخانه و اهداف این مرکز اعلام کرد: اکنون عملیات خرید اسناد مجلس آغاز شده است. اگرچه این فعالیت پیش از این نیز انجام می‌شد، اما اکنون شورایی ایجاد کرده‌ایم که وظیفه آن خرید و تهیه اسناد است. طبق آخرین آمار، سال گذشته حدود 450 نسخه خطی خریدیم.

وی با اشاره به این که یکی از وظایف بخش پژوهشی این مرکز، چاپ و انتشار متون است، از انتشار بیش از 60 اثر با همکاری موسسه دارالحدیث قم خبر داد و گفت: انتشار نشریات «پیام بهارستان» و «نامه بهارستان» نیز از دیگر اقدامات تاسیسی این مرکزند که به معرفی مجموعه اسناد، نسخ خطی و منابع موجود این کتابخانه می‌پردازند و با توجه به این که در قالب جنگ و کشکول منتشر می‌شوند، دربردارنده مجموعه مقالاتی از نویسندگان و پژوهشگران این کتابخانه‌اند. این آثار با فراهم‌آوردن زمینه‌های تحقیق و پژوهش، این امر را برای محققان حوزه مجلس و تاریخ مشروطه تسهیل می‌کند.

نویسنده کتاب «سیره رسول خدا(ص)» درباره ساختمان کتابخانه مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه زیباسازی ساختمان مجلس تلاش‌های فراوانی اعم از رنگ‌آمیزی ساختمان کتابخانه، تغییر بخش مرجع، خرید قفسه‌های کتابخانه، تغییر سیستم تقسیم‌بندی اتاق‌ها، به‌روز رسانی امکانات و فضای کتابخانه‌ای طی این مدت انجام شده است. اکنون نیز درصدد ساختن یک نمازخانه و ناهارخوری مناسب هستیم.

وی بخش آرشیو نشریات کتابخانه مجلس را از حوزه‌های مغفولی دانست که شایسته توجه بیشتری از لحاظ اختصاص فضای کافی و کارهای پژوهشی است و گفت: شاید در این بخش کمترین فعالیت را داشتیم. یکی از دلایل این موضوع کمبود فضای این بخش است که موجب تراکم بیش از حد نشریات کشور و آسیب‌پذیری این آثار شده است. این بخش دست‌کم به فضایی 10 برابر مکان کنونی نیاز دارد تا چینش صحیح نشریات امکان‌پذیر شود. تاکنون تنها فهرست مجلات تا حرف «سین» آماده شده‌اند.

نویسنده مجموعه «مقالات تاریخی» و «جریان‌ها و سازمان‌های مذهبی ـ سیاسی ایران» ارزش نشریات کتابخانه مجلس را هم‌طراز نسخه‌های خطی خواند و اعلام داشت: به‌تازگی در راستای توسعه اطلاع‌رسانی این بخش با همکاری شورای ساماندهی مطبوعات فارسی، لوح مطبوعات فارسی را در 14 «دی.وی.دی» منتشر کردیم. همچنین برنامه‌های گسترده‌ای را درباره بخش نشریات و انتشار دیگر منابع و کتاب‌های موجود در این مرکز در دست اقدام داریم تا از این طریق زمینه‌های تحقیقات و پژوهش‌های این حوزه را فراهم سازیم تا محققان سراسر کشور حتی در صورت عدم مراجعه به این مرکز بتوانند از تصاویر نسخ خطی و اسناد کتابخانه مجلس در کنار اطلاعاتی که به شکل pdf و نسخه‌های تایپی در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس قابل دسترسی‌اند، استفاده کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet