خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1397/07/15 13:56:20
سرویس اقتصادی
خسته بند:

ترانزیت و صادرات کالا باید به عنوان اولویت در فعالیت های مناطق آزاد مطرح باشد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، می گوید: ترانزیت و صادرات کالا باید به عنوان اولویت در فعالیت های مناطق آزاد مطرح باشد ولی در حال حاضر مناطق آزاد در جهت تجارت چمدانی به صورت واردات کالا عمل می کنند که این کار در درازمدت تولید در کشور را دچار اختلال می کند.
ترانزیت و صادرات کالا باید به عنوان اولویت در فعالیت های مناطق آزاد مطرح باشد عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، می گوید: ترانزیت و صادرات کالا باید به عنوان اولویت در فعالیت های مناطق آزاد مطرح باشد ولی در حال حاضر مناطق آزاد در جهت تجارت چمدانی به صورت واردات کالا عمل می کنند که این کار در درازمدت تولید در کشور را دچار اختلال می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201808108907730282.jpg ترانزیت,و,صادرات,کالا,باید,به,عنوان,اولویت,در,فعالیت,های,مناطق,آزاد,مطرح,باشد Icana

حسن خسته بند در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: مناطق آزاد می توانند امکانات خوبی برای صادرات ایجاد کنند اما علیرغم وجود این امکان از آن به خوبی استفاده نشده و در واقع ما در این زمینه موفق نبوده ایم. این موضوع در مورد منطقه آزاد انزلی هم صدق می کند که علیرغم اینکه ما با کشور روسیه همسایه هستیم اما به دلیل عدم امکاناتی که در منطقه وجود دارد از جمله نداشتن کشتی های سردخانه دار و یا کانتینری امکان صادرات به خوبی محقق نمی شود.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت تجارت چمدانی و صادرات به کشور همسایه به این طریق، تصریح کرد: همان طور که در بخش گردشگری به دلیل امکاناتی که منطقه آزاد انزلی فراهم کرده موفقیت هایی در این زمینه حاصل شده؛ اگر کشتیرانی خزر هم به سمت تقویت صادرات چمدانی پیش می رفت، می توانستیم اثر مهمی در توسعه تجارت منطقه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برای ایجاد مناطق آزاد در همه جای دنیا باید پیش از هر چیز زیرساخت های لازم و مورد نیاز تامین شود، افزود: این کار در تمام دنیا به همین صورت اتفاق می افتد اما در ایران به صورت برعکس رخ داده به این صورت که مناطق آزاد در کشور ما خودشان وظیفه تامین زیرساخت ها را به عهده دارند که با این روش خود به خود سرعت کم می شود و تمرکز مناطق بر صادرات کاهش پیدا می کند چراکه مدیران مناطق به دنبال راهی هستند که هزینه هایشان را از طریق واردات تامین کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه چون ضعف زیرساخت  در مناطق آزاد کاملا مشهود است، سرمایه گذاران رغبت زیادی برای سرمایه گذاری نشان نمی دهند، اضافه کرد: وقتی یک دهه از عمر یک منطقه آزاد می گذرد، مدیر آن منطقه باید زمینه را طوری فراهم کند که کسانی که کالا وارد منطقه آزاد می کنند، مجبور شوند خود در داخل مناطق آزاد سرمایه گذاری کنند و بدین ترتیب سهمی در تولید و ایجاد اشتغال داشته باشند و تنها واردکننده صرف نباشند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی، در پایان از کمبود تجربه مدیران مناطق آزاد هم انتقاد کرد و افزود: بسیاری از مدیران در مناطق آزاد پیش از این، تجربه و سابقه مدیریت در مناطق آزاد را نداشته اند و به همین دلیل هم اشراف و توانمندی لازم را برای جهت دهی به فعالیت های مناطق آزاد ندارند که این مساله هم یکی از آسیب های موجود در کار مناطق آزاد تجاری است./

بیشتر بخوانید: مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیازمند مدیریت و رصد هستند

پایان پیام

   

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet