ایام محرم 1398
1388/06/21 10:37:00
سرویس سیاسی
بنایی:

وزیردر‌قبال مجلس‌ورییس‌جمهور به‌یک‌میزان پاسخگوست

**نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق اصول قانون اساسی وزیر از مجلس رای می‌گیرد لذا در قبال مجلس و رییس جمهور به یک میزان پاسخگو است.

"علی بنایی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: بحث استفاده از نظریات خبرگان به صورت اعم یا تخصصی موضوعی است که مورد توجه همه عقلاء است و شخصی که می‌خواهد امور اجرایی کشور را مدیریت کند باید بیش از سایرین این نکته را سرلوحه کار خود قرار دهد.

نماینده قم خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است این که هیچ فردی نداریم  که به همه امور وقوف کامل داشته باشد و در چنین شرایطی طبق روایات لازم است فرد در مسائلی را که مطلع نیست از مشاور کمک بگیرد.

بنایی تاکید کرد: به میزانی که فرد، صاحب‌نظران را در تصمیم گیری‌های خود مشارکت دهد می‌تواند توانمندتر و قدرتمندتر در صحنه‌عمل حاضر شود.

وی افزود: اصل مشورت یک امر ضروری است و برهمین اساس گفته می‌شود که آگاه‌ترین مردم کسی است که علم دیگران را به خودش بیفزاید.

بنایی با تاکید بر این که بهره‌گیری از نظرات نخبگان و علماء یک موضوع قرانی عقلی و روایی است اظهار داشت: گستردگی تصمیم‌گیری در سطح کلان این ضرورت را ایجاد می‌کند که رییس جمهور و اعضای هیات دولت با اهل فن و متخصصین هر رشته به بحث و تبادل نظر بپردازند.

وی در خصوص نحوه بکارگیری سازوکار لازم برای استفاده از کارشناسان اظهار داشت: طبیعی است هر دولتی باید حساب چالش‌های پیش روی خود را  داشته باشد و براین اساس با برپایی جلسات کارگروه، میزگرد، با استفاده از نظرات وآ کادمیک و دانشگاهی استفاده از مطبوعات به این امر مهم اهتمام ورزد.

نماینده قم در ادامه اظهار داشت: مجلس در سه مورد در آزمون رهبری سربلند بیرون آمده است و نظرات رهبری تامین شده است که یکی از آنها رای اعتماد به کابینه دهم بود.

وی خاطرنشان کرد: هر چند رهبری به مجلس دستور ندادند اما باتوجه به تمایلی که برای استقرار دولت دهم داشتند مجلس نیز به این تمایل پاسخ مثبت داد.

عضو کمیسیون اصل نود خاطر نشان کرد: مجلس احساس کرد با تمام ظرفیت برای صلاحیت وزرای کابینه دهم وارد شود اما به محض دریافت نظر مقام معظم رهبری هر چند یک عده بخواهند این موضوع را ندیده‌ بگیرند که یک جوری بی‌انصافی است اما نظر رهبری در رای اعتماد به 18 وزیر کابینه دهم صد در صد موثر بود، حال ممکن است برخی بخواهند این موضوع را به روی خودشان نیاورند.

بنایی گفت: طبق اصول قانون اساسی وزیر از مجلس رای می‌گیرد لذا در قبال مجلس و رییس جمهور به یک میزان پاسخگو است.

وی افزود: تجربه دولت قبل هم نشان داد که هر وزیری که در تعامل با مجلس بهتر کار کرد در رای اعتماد نیز مجلس نظر مساعدی به وی داشته است.

نماینده قم گفت: یکسری بی‌توجهی از ناحیه وزرا را در آغاز به کار دولت نهم شاهد بودیم اما با اصلاحی که در آیین‌نامه مجلس مبنی بر این که چنانچه وزیر پس از سه بار نتواند نمایندگان را در پاسخ به سوالات قانع کند کارت زرد دریافت و در نهایت مجلس امکان استیضاح وی را دارد  لذا به نظر می‌رسد راهکارهای لازم در این خصوص اندیشده شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet