خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/06/21 15:03:00
سرویس صحن
اولویتهای وزارء در آغاز راه_1

ارتقای سلامت‌بهداشتی درمانی اولویت‌ وزارت بهداشت است

**عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: خانم دستجردی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی باید رسیدگی به پیشگیری از بیماریها و ارتقای سلامت بهداشتی درمانی را به عنوان اولویت‌های کاری خود مورد توجه قرار دهد.

"علیرضا مرندی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: متاسفانه عدم توجه به پیش‌گیری از برخی بیماری‌ها موجب شده تا بیماری‌ها غیر واگیر مانند فشار خون، بیماری‌های قلبی، دیابت، چاقی، سرطان، سکته‌های مغزی در جامعه رواج یابد در صورتی که با ارائه رژیم غذایی و برخی فعالیت‌ها مانع از بروز بیماری‌ها شد.

وی خاطر نشان کرد: دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند با ارائه دادن برخی امکانات ورزش مانند پیاده روی افزایش ارتقای فرهنگی و آموزش مانند آگاهی از مضر بودن روغن‌های جامد و برخی روغن‌های مایع در این خصوص اقدامات لازم را به انجام برساند.

نماینده تهران یادآور شد: بسیاری از بیماری‌ها مانند ناراحتی‌ قلب، فشار خون، دیابت، سرطان و .. به نحوه زندگی مردم و این که چه نوع غذایی را مصرف می‌کنند باز می‌گردد.

وی خاطر نشان کرد: اتخاذ راهکارهای برای ترک سیگار به طور قطع موجب می‌شود تا بسیاری از بیماری‌ها درجامعه به نحو موثری کاهش یابد.

وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص این که آیا اقدامی هم در گذشته در این راستا صورت گرفته یا خیر گفت در اواخر تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سلسه اقداماتی را در این راستا آغاز کردیم ولی متاسفانه با آغاز به کار دولت جدید وآمدن وزیر جدید این اقدامات پی‌گیری و اجرایی نشد.

مرندی اهمیت موضوع پیشگیری و افزایش سطح سلامت و بهبود شاخص‌های بهداشتی را در کاهش بیماری‌ها بسیار مهم و ضروری دانست و افزود: در کنار این موارد دکتر دستجردی باید گسترش شبکه بهداشت و درمان را که در اوایل انقلاب اجرایی شد را ادامه دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: گسترش شبکه بهداشت و درمان باید به نقاط محروم و حاشیه‌ شهرها ادامه یابد، چرا که این کار موجب می‌شود سهم عدالت و سهم الگوی مصرف تامین شود.

این نماینده مجلس گسترش شبکه بهداشتی، درمانی را اقتصادی‌ترین راه برای مقابله با بیماری‌ها ذکر کرد و افزود: اجرایی شدن گسترش شبکه بهداشتی درمانی موجب کاهش هزینه‌ بیماری‌ها و کمتر شدن نارضایتی در میان مردم را رقم می‌زند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در این راستا سازمان جهانی بهداشت اقدامی انجام داده است گفت: سازمان جهانی بهداشت سال گذشته یک مصوبه مهم در این راستا به تصویب رساند از جمله  آنها گسترش شبکه بهداشتی ، مراقبت‌های اولیه و بحث عدالت در سلامت بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از دیگر اقداماتی که دستجردی باید به انجام رساند را اصلاح آموزش پزشکی از سنتی به مدرن براساس تحول و نیازهای جامعه ذکر کرد.

وی در ادامه افزود: امیدواریم در اولین فرصت وزارت رفاه و تامین اجتماعی در وزارت بهداشت و درمان ادغام شود. چرا که ادامه این کار موجب وارد شدن خسارت به بخش بهداشت ، درمان کشور خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet