هدر موبایل
1388/06/21 17:30:00
سرویس صحن
مصباحی مقدم هشدار داد

دولت در اجرای اصل 44 توازن را رعایت کند

**رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: در اجرای اصل ۴۴ توازن میان واگذاری بخش دولتی و غیردولتی رعایت نشده است.

غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: دولت به طور عمده‌ در واگذاری‌ سهام عدالت و واگذاری شرکت‌ها به بخش‌های غیر دولتی همگام پیش نرفته است و این یک اشکال جدی است.

 وی با بیان اینکه هدف از اجرای سیاست‌های اصل 44 واگذاری بخش‌های دولتی به بخش غیردولتی است، گفت: به موازات این واگذاری‌ها باید میدان برای فعالیت‌ بخش‌های غیردولتی در عرصه‌های اقتصادی به وجود آید.

وی در ادامه افزود: طبق پیش بینی در اجرای سیاست‌های اصل 44 واگذاری‌های شرکت‌های دولتی به بخش‌های غیر دولتی تا سقف 40 درصد سهام شرکت‌های واگذاری به صورت سهام عدالت و تا سقف 5 درصد نیز به مدیریت و کارکنان و مابقی آن به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار شود.

مصباحی مقدم اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر توازن میان واگذاری بخش دولتی و غیردولتی رعایت نشده است.

نماینده تهران با اشاره به اینکه دولت در واگذاری‌ها تنها مالکیت‌ها را واگذار کرده است اما باید مدیریت‌ها را نیز واگذار می‌کرد گفت: دولت باید مالکیت‌ها و مدیریت‌ها را همزمان واگذار می‌کرد.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی گفت: به عنوان مثال در واگذاری سهام عدالت، دولت سهام‌ها را واگذار نموده است اما مدیریت سهام آن بر عهده دولت است و در بورس نیز همین اتفاق افتاده است.

مصباحی مقدم اظهار داشت: دولت باید بخش خصوصی را تقویت نماید تا قدرت ورود به این عرصه‌ها را پیدا کنند. 

 رئیس کمیسیون ویژه با تاکید بر اینکه دولت باید تدابیری را در توانمندسازی بخش‌های غیردولتی لحاظ نماید خاطرنشان کرد: دولت دهم با تشویق و تدابیر ویژه می‌تواند بخش خصوصی را فعال سازد اما ما شاهد آن تدابیر و تشویق‌ها نیستیم.

مصباحق مقدم در خصوص سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از کارشناسان در تصمیمات اقتصادی دولت گفت: دولت می‌تواند در مباحث اقتصادی از گروه‌های مستقل و دانشگاهیان و نخبگان استفاده نماید.

وی خاطرنشان کرد: در مجلس نیز صاحبنظران و کارشناسان فراوانی را در زمینه مباحث اقتصادی داریم که می‌تواند به دولت مشورت بدهند و مجلس این آمادگی را دارد و اگر دولت استقبال نماید این امکان وجود دارد که دولت در حوزه‌های وزارتخانه و دستگاه اتاق فکری را تشکیل دهد و دیدگاه‌های کارشناسان را در حاشیه کار اجرا مورد بررسی قرار دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet