شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1397/07/17 17:00:20
سرویس حوزه ریاست
دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس پارلمان عراق:

آمریکا به دنبال تسلط اسرائیل بر منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا به دنبال اجرای طرحی در جهت تسلط اسرائیل بر منطقه است، بر ضرورت تحکیم روابط بین ایران و عراق تاکید کرد.
آمریکا به دنبال تسلط اسرائیل بر منطقه است رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا به دنبال اجرای طرحی در جهت تسلط اسرائیل بر منطقه است، بر ضرورت تحکیم روابط بین ایران و عراق تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201810100218334455.jpg آمریکا,به,دنبال,تسلط,اسرائیل,بر,منطقه,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در دیدار با رئیس پارلمان عراق ضمن یادآوری اینکه ایران و عراق دو متحد قدیمی هستند، گفت: عده ای به دنبال ایجاد مسئله بین ایران و عراق هستند اما هرگز موفق نمی شوند چرا که عراق بعد از سقوط صدام پیوسته از ایران حمایت کرده است بنابراین روابط بین این دو کشور باید مستحکم تر شود.

وی افزود: امروز شرایط عراق تغییر کرده است و داعش نمی تواند در آن جا حضور پیدا کند اما آمریکایی ها در این مورد شیطنت می کنند چون دوست شما نیستند اما موفق نمی شوند.

دکتر لاریجانی یادآور شد: هرچند عراق از مرحله سختی عبور کرده و در این زمینه مشکل پیدا نخواهد کرد اما ایران این آمادگی را دارد که در هر زمان که نیاز باشد در این زمینه به عراق کمک کند از سوی دیگر همکاری های بین دو کشور باید گسترش یابد کما اینکه شرکت های بسیاری در ایران وجود دارند که می توانند در زمینه صنعت و کشاورزی با عراق همکاری داشته باشند.

وی اظهار کرد: هم اکنون در منطقه پیچیدگی هایی ایجاد شده است و به نظر می رسد آمریکایی ها به دنبال اجرای طرحی هستند که اسرائیل را کاملا بر کشورهای منطقه برتری دهند و این معامله بزرگی که از آن یاد می کنند یک سر آن به فلسطین و سر دیگر آن در منطقه وجود دارد چرا که آن ها به دنبال سوءاستفاده از کشورهای منطقه هستند اما در این شرایط هم موفق نخواهند شد.

دکتر لاریجانی در پایان از مسئولان پارلمان عراق خواست که در جهت رفع مشکل غبار و مشکلات زیست محیطی خوزستان که به هر دو کشور خسارت وارد کرده است کمک کنند و تاکید کرد که در این مورد باید کار فنی صورت بگیرد . رئیس مجلس همچنین بر ضرورت لایروبی اروند نیز تاکید کرد.

ایران نقش کلیدی در نابودی داعش داشت/عراق تحریم ها علیه ایران را محکوم می کند

در ادامه رئیس مجلس عراق ضمن تشکر از ایران به دلیل مشارکت در جهت مبارزه با تروریسم و نابودی داعش در این کشور بر ضرورت تحکیم روابط بین ایران و عراق تاکید کرد.

وی با اشاره به پیچیدگی های موجود در شرایط کنونی منطقه یادآور شد: ما علاقه مند به گسترش ارتباطات خود با ایران هستیم به ویژه در حفظ حاکمیت کشورهای منطقه و جلوگیری از دیکته سیاست ها و تحریم هایی که متوجه کشورها شده است ضمن اینکه مخالف تحریم ها علیه ایران هستیم و آن را محکوم می کنیم چرا که ثبات ایران و همسایگان ما تاثیر مستقیم بر ثبات عراق دارد.

رئیس پارلمان عراق تاکید کرد: ما در کنار مسئولان و مردم ایران هستیم و این همکاری می تواند از طریق توسعه ارتباطات اقتصادی به نمایش گذاشته شود چرا که از این طریق می توان از فشار ناشی از  تحریم ها بر ایران کاست، همچنین این نوع روابط می تواند مبتنی بر تامین منافع مشترک دو کشور باشد.

وی در ادامه ضمن یادآوری اینکه سفری به ایران خواهد داشت بر ضرورت تحکیم روابط پیوسته بین ایران و عراق تاکید کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از دکتر لاریجانی برای تلاش ایران در جهت حفظ تمامیت ارضی عراق، اظهار کرد: دشمنان نمی توانند برای ایجاد مشکلات در منطقه موفق شوند چرا که ما ایمان داریم که با اراده و اتحاد می توان از این مشکلات نیز عبور کرد.

وی در پایان با اشاره به تلاش برخی کشورها برای ایجاد تفرقه افکنی در منطقه که به دنبال تامین منافع مالی خود هستند، تصریح کرد: هم اکنون باید دیپلماسی پارلمانی بین ایران و عراق تقویت شود، همچنین باید اقدامات گسترده ای در جهت رفع مسائل موجود در منطقه صورت گیرد./

پایان پیام    

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet