انتخابات ریاست جمهوری
1397/07/18 12:08:59
سرویس اجتماعی
ذوالقدر:

ساماندهی دستفروشان با ایجاد اتحادیه رسمی امکان پذیر است

نایب رییس کمیسیون فرهنگی،گفت: شکل گیری اتحادیه رسمی تحت نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دست فروشان، امکان مدیریت نظامند و هدفمند بر  شاغلین  در این بخش را  که نقش مهمی در اقتصاد خانوار دارد امکان پذیر است.
ساماندهی دستفروشان با ایجاد اتحادیه رسمی امکان پذیر است نایب رییس کمیسیون فرهنگی،گفت: شکل گیری اتحادیه رسمی تحت نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دست فروشان، امکان مدیریت نظامند و هدفمند بر  شاغلین  در این بخش را  که نقش مهمی در اقتصاد خانوار دارد امکان پذیر است. https://cdn.icana.ir/d/019/201712100208362775.jpg ساماندهی,دستفروشان,با,ایجاد,اتحادیه,رسمی,امکان,پذیر,است Icana

فاطمه ذوالقدردرگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره  وضعیت ساماندهی دستفروشان در پایتخت،گفت:درطول4 دهه گذشته علی رغم اجرای برنامه‌های توسعه و شعارهای متعدد مبنی بر افزایش مشارکت مردم در اقتصاد و واگذاری به بخش خصوصی، متأسفانه نتیجه ایکه رضایتمندی آن را مردم درک کرده باشند،حاصل نشده است.

بازار اشتغال غیررسمی روزانه درحال گسترش است

نماینده مردم تهران، ری ، شمیرانات، اسلامشهر درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بازاراشتغال غیررسمی در نبود بازاررسمی روزانه درحال گسترش است و این درحالی استکه این میزان دراقتصاد ایران باید حداکثر معادل 30 درصد از جمعیت شاغل رسمی باشد اما متاسفانه در چند سال گذشته نرخ اشتغال غیررسمی و رسمی به زعم آمار برابر شده که این یک تهدید برای اقتصاد و اجتماع است.

 گسترش موج آسیب‌های اجتماعی با  نارضایتی شغلی در کشور   

 ذوالقدر افزود: نارضایتی شغلی درکشورما را در معرض آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بسیاری قرارمی‌دهندکه این امرهزینه های بسیاری  علاوه  بر اقتصاد کشور ،برای فرهنگ و اجتماع  نیزدربردارد.

 وی ادامه داد: بدون شک دست فروشان به دلیل کاهش هزینه های جاری و فرعی در فرایند عرضه کالا ،خدمات و عدم نظارت هزینه های کمتری را به نسبت به مغازه داران دارند.

ورود مغازه داران به دست فروشی برای گریز از هزینه‌های مالیاتی

 وی ادامه داد:بسیاری از مغازه داران نیز برای گریز از هزینه های مالیات، عوارض و هزینه های پرداختی سالانه، اجاره بها وهزینه کردها بابت انرژی همچون آب، برق، گاز با توجه به فشار اقتصادی به سمت دست فروشی در خیابان های اصلی، مراکز خرید و مترو روی آورده اند.

تفاوت قیمت‌ها مردم را به سمت خرید از دستفروشان سوق می دهد

نماینده مردم تهران درمجلس افزود: به جهت تفاوت قیمت ها مردم ترجیح می دهند، برخی از مایحتاج خود را از محل دست فروشی های مترو و سطح شهر تأمین کنند واین اقبال مردم از بازار دست فروشان،روز به روز با توجه به شرایط اقتصادی رو به گسترش است.

 ازدحام  در واگن‌های متروها با  گسترش دست فروشی به عنوان اشتغال غیررسمی

وی ادامه داد: گسترش دست فروشی به عنوان اشتغال غیررسمی، پیامدهای منفی ازجمله مشکلات بسیار ترافیکی در سطح شهر،سلب آرامش ، ازدحام  در واگن‌های متروها را دارد.

سلیمی تاکیدکرد:

دست‌های پشت پرده پشتیبان برخی دست فروشان

لطفی تاکیدکرد :

گسترش آسیب‌های اجتماعی با سد معیشت دست فروشان بدون شغل جایگزین

نماینده  مردم تهران در مجلس افزود:اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که ذات و خمیرمایه برخی از مشاغل از دیرباز در کشور بر اساس دوره گردی و دست فروشی بوده  است وهیچ وقت این مشاغل از سطح شهرحذف وکنارزده نشده اند بنابراین باید پذیرفت نادیده گرفتن این شاغلین که به تعبیری بیکاران پنهان را نیز افزایش می‌دهند.

وی ادامه داد: ایجاد محدودیت ویا جریمه دستفروشان مترو نتوانسته است در کاهش واز بین رفتن آنهانقش چندانی داشته باشد.

عدم شکل گیری برخی از اصناف به موازارت رشد تنوع مشاغل

ذوالقدر افزود:یکی از مشکلات امروز کشورعدم شکل گیری برخی از اصناف به موازارت رشد تنوع مشاغل است که مشکلاتی نظیر مشاغل غیررسمی و دستفروشی و دوره گردی را پدیدار کرده است و بر این اساس اقداماتی در شهرداری تهران برای ساماندهی مشاغل غیررسمی در حال اجراست که تحقق شایسته آن نیازمند تعامل هرچه بیشتر با دستگاه های اجرایی است.

شکل گیری صنوف نوین متناسب با مشاغل نوپا ضروری است

 وی ادامه داد: بر این اساس شکل گیری صنوف نوین متناسب با مشاغل نوپا ضروری است تا امکان ساماندهی بخشی ازشاغل زیرگروه صنف و با ساز و کارهای صنفی وجود داشته و بتوانند شاغلین بخش غیررسمی را با شناسنامه دار شدن کار سامان دهند.

 نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد:متأسفانه بخش قابل توجهی ازاین کالاها، کالاهای قاچاق هست که درحال عرضه شدن است و همچنین شکل گیری اتحادیه رسمی تحت نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دست فروشان امکان مدیریت نظامند و هدفمند براین شاغلین که نقش مهمی در اقتصاد خانوار در شرایط معیشتی امروز جامعه دارند را  فراهم خواهندکرد .

 پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet