هدر موبایل
1388/06/21 19:10:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه

تنها راه حل پرونده هسته ای استمرار گفتگو است

**رییس مجلس شورای اسلامی تنها راه یافتن یک راه حل مناسب برای موضوع هسته ای را استمرار گفتگوها عنوان کرد.

به گزارش خانه ملت، به نقل از اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس شورای اسلامی در دیدار امروز شنبه رئیس مجلس شورای اسلامی با احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، علی لاریجانی با اشاره به اشترکات متعدد فرهنگی، دینی، جغرافیایی و تاریخی، روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه را دوستانه و برخوردار از عمق و دیرینه تمدنی خواند و گفت: دو کشور ایران و ترکیه از دیرباز روابط مستحکمی را بر پایه دوستی و حسن همجواری با یکدیگر داشته‌اند و تقویت هرچه بیشتر این ارتباطات ضرورت دارد.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم استمرار همکاری‌های منطقه‌ای در جهت منافع ملت‌های دو کشور اظهار داشت: ایران در ترکیه می‌تواند ایفاگر نقش سازنده‌ای در تحولات و استقرار ثبات منطقه‌ای باشد.
لاریجانی بر آمادگی مجلس شورای اسلامی در هر گونه حمایت از گسترش مناسبات و همکاری های متقابل در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و تجاری تاکید کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارائه پیشنهادات جدید هسته‌ای ایران به کشورهای موسوم به 1+5، استمرار گفتگوها را تنها راه یافتن یک راه حل مناسب برای موضوع هسته‌ای دانست و گفت:‌ ایران همواره آماده همکاری با نهادهای بین‌المللی در زمینه مسائل هسته‌ای بوده است.
در ادامه این دیدار همچنین احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه جمهوری ترکیه، جمهوری اسلامی ایران را کشوری قدرتمند در منطقه و همسایه‌ای خوب و با ارزش برای کشورش دانست و با اشاره به مشترکات مختلف فیمابین دو کشور بر ضرورت گسترش هرچه بیشتر روابط بین مردم دو کشور و تعمیق مناسبات و همکاری‌های متقابل تاکید کرد.
وی گفت:‌جمهوری ترکیه عزم راسخی برای توسعه روابط خود در تمام زمینه‌های سیاسی، پارلمانی،‌فرهنگی و اقتصادی با کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران دارد و برای این مناسبات و همکاری‌ها، اهمیت خاصی قائل ست.
وزیر امور خارجه ترکیه نقش مجالس دو کشور در تقویت این مناسبات را غیرقابل انکار و مهم ارزیابی و بر لزوم گسترش روابط پارلمانی دو کشور تاکید کرد.
وی با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان، ارائه پیشنهادات جدید از سوی ایران را گامی مهم در جهت مذاکرات و حل و فصل مسئله‌ هسته‌ای دانست و گفت: ترکیه از استمرار گفتگوهای ایران با کشورهای غربی در این ارتباط حمایت می‌کند.
وزیر امور خارجه جمهوری ترکیه گفت: دستیابی به دانش و فناوری‌های جدید هسته‌ای در مقاصد صلح‌آمیز حق تمام کشوهای عضو ان پی تی از جمله ایران است و این حق نباید از ایران سلب شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet