ایام محرم 1398
1397/07/20 08:18:00
سرویس فرهنگی
احمدی لاشکی عنوان کرد:

وجود بیش از 8میلیون بی‌سواد مشمول سن تحصیل در کشور/اوایل انقلاب تمرکز نهضت سواد‌آموزی بر 40 سال به بالا بود!

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اوایل انقلاب افرادِ بالای ۴۰ سال سوادآموزی می‌شدند اما اکنون افراد در سن پایین بی‌سواد مانده‌اند، مشکلات اقتصادی و فرهنگی از جمله دلایل بازماندگی تحصیلی دانست.
وجود بیش از 8میلیون بی‌سواد مشمول سن تحصیل در کشور/اوایل انقلاب تمرکز نهضت سواد‌آموزی بر 40 سال به بالا بود! نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه اوایل انقلاب افرادِ بالای 40 سال سوادآموزی می‌شدند اما اکنون افراد در سن پایین بی‌سواد مانده‌اند، مشکلات اقتصادی و فرهنگی از جمله دلایل بازماندگی تحصیلی دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201702109864674861.jpg وجود,بیش,از,8میلیون,بی‌سواد,مشمول,سن,تحصیل,در,کشور/اوایل,انقلاب,تمرکز,نهضت,سواد‌آموزی,بر,40,سال,به,بالا,بود! Icana

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وجود 11میلیون بی‌سواد و کم‌سواد در کشور، گفت: متاسفانه سوادآموزی در کشور جدیت خود را از دست داده است و نهضت سوادآموزی به‌عنوان نهادی که با هدف ریشه‌کنی بی‌سوادی به روستاها رفته بود و آموزشیاران این نهضت نیز پشتکار خاصی در کار خود داشتند از یک جای به بعد رو به افول، فراموشی و حاشیه رفت.

مشکلات اقتصادی و فرهنگی ازجمله دلایل بازماندگی تحصیلی

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز بسیاری از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی و فرهنگی از تحصیل بازمانده و عملا راهی مدارس نمی‌شوند به همین دلیل نرخ بی‌سوادان در کشور 8میلیون و 800هزار نفر رسیده است، این تعداد بی‌سواد افراد بالای 6 سال تا پایان سن تحصیل در جامعه هستند.

کار برای خانواده و وجود 23 نوع مدرسه در کشور دو عامل دیگر بی‌سوادی

وی با انتقاد از وجود 23 نوع مدرسه در کشور، آن را عامل و خطری برای گسترش بی‌سوادی دانست و افزود: بسیاری از بی‌سوادان نیز در نقاط عشایری و روستایی به سر می‌برند و باید کمک پدر و خانواده برای کار باشند چراکه فشار اقتصادی بر آن خانواده تحمیل شده ، بنابراین علل گسترش بی‌سوادی در کشور متعدد است و نمی‌توان یک یا دو دلیل را عامل آن دانست.

اوایل انقلاب افرادِ بالای 40 سال سوادآموزی می‌شدند اما اکنون افراد در سن پایین بی‌سواد مانده‌اند

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه آنچه که امروز به‌عنوان پوشش آموزشی مطرح شده علیرغم زحمت مسئولان شامل بسیاری از افراد جامعه نمی‌شوند، اضافه کرد: اوایل انقلاب سوادآموزی افرادِ بالای 40 سال در دستور کار بود اما اکنون بچه‌های سن پایین بی‌سواد مانده‌اند لذا باید تاکید کرد؛ آموزش و پرورش بعد از انقلاب خوب عمل نکرده است.

دولت باید آموزش‌دهنده‌های نهضت سوادآموزی را از فرد به فرد تا تجمیعی حمایت کرده و به آ‌ن‌ها انگیزه ادامه فعالیت دهند نه مانند اکنون که تمامی آن‌ها به دنبال تغییر وضعیت هستند.

رونق سوادآموزی نیازمند حمایت آموزش‌دهنده‌های نهضت سوادآموزی از فرد به فرد تا تجمیعی

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه نرخ بی‌سوادی و کم‌سوادی رو به رشد است، اظهارکرد: دولت و آموزش و پرورش باید پای کار  بایستد و مجلس حمایت‌های لازم را داشته باشد و آموزش‌دهنده‌های نهضت سوادآموزی را از فرد به فرد تا تجمیعی حمایت کرده و به آ‌ن‌ها انگیزه ادامه فعالیت دهند نه مانند اکنون که تمامی آن‌ها به دنبال تغییر وضعیت هستند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet