هدر موبایل
1397/07/21 07:37:16
سرویس فرهنگی
محمدی:

مشکلات اقتصادی مانعی بر فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی، اساتید وقت خود را تنها صرف تدریس کرده و زمانی را برای انجام فعالیت های پژوهشی و مقاله نویسی اختصاص نمی دهند.
مشکلات اقتصادی مانعی بر فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی، اساتید وقت خود را تنها صرف تدریس کرده و زمانی را برای انجام فعالیت های پژوهشی و مقاله نویسی اختصاص نمی دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/201711105319773536.jpg مشکلات,اقتصادی,مانعی,بر,فعالیت,های,پژوهشی,در,دانشگاه,ها Icana

داود محمدی  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  در خصوص عدم اهتمام اساتید دانشگاه های کشور بر کارهای پژوهشی و مقاله نویسی گفت: متاسفانه اغلب دانشگاه های کشور بجای تربیت نیروی کارآفرین، کارمند تربیت می کنند و می توان گفت زمانی که فعالیت در دانشگاه ها به این شکل باشد، بطور قطع انجام فعالیت های پژوهشی و مقاله نویسی از اولویت کاری خارج می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مهمترین وظیفه دانشگاه تولید علم و فعالیت های پژوهشی است، دانشگاه باید مسائل مهم و مبهم را چاره جویی کند ولی روند کنونی بیانگر دوری دانشگاه ها از وظایف ذاتی خویش است.

اساتید تبدیل  به کارمند دانشگاه شده اند

وی ادامه داد: متاسفانه اساتید در دانشگاه به عنوان کارمند فعالیت دارند بدین معنا که استاد خود را تنها موظف به حضور در دانشگاه در ساعات کاری معین شده و تدریس کرده و حقوق دریافت کند و حتی به یک دانشگاه دیگر رفته و به عنوان حق التدریس مشغول بکار شود؛ بنابر شرایط موجود، اساتید وقت خود را تنها صرف تدریس کرده و زمانی را برای انجام فعالیت های پژوهشی و مقاله نویسی اختصاص نمی دهند.

این نماینده مجلس در دوره دهم تصریح کرد: البته باید گفت اساتیدی نیز وجود دارند که علاوه بر تدریس به انجام امور پژوهشی و مقاله نویسی می پردازند ولی مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر وظیفه ذاتی آنها تاثیر مخرب داشته و باعث شده که روند تولید علم در کشور با مشکل مواجه شده و بسیاری از مسائل کشور بی پاسخ بمانند.

لزوم آسیب شناسی در خصوص کاهش فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها

محمدی گفت: فی الواقع باید مشکلات موجود را آسیب شناسی کرد و برای حل این مشکلات چاره ای اندیشید، بسیاری از کشورهای توسعه یافته بر پایه فعالیت های پژوهشی و تولید علم به توسعه و پیشرفت رسیده اند و می توان از آنها در این زمینه الگو برداری کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: مسئولان آموزشی کشور از قبیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم باید شرایط را برای انجام امور پژوهشی و مقاله نویسی و از همه مهمتر تولید علم برای اساتید دانشگاهی فراهم کنند ./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet