شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1388/06/22 16:12:00
سرویس سیاسی
اسماعیلی خواستار رعایت قانون از سوی دولت شد

نتیجه بی توجهی به تذکرات، لبه تیز قانون است

**عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان گفت: اگر دولت دهم روند دولت نهم را در بی توجهی به تذکرات نمایندگان ادامه دهد برای برخورد از لبه تیز قانون استفاده می کنیم.

ولی اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اظهار داشت: امیدواریم با استفاده رییس جمهور از نظرات نخبگان و کارشناسان و سلایق مختلف، شاهد تکرار برخی تصمیمات ناپخته و شتابزده نباشیم.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با کابینه دهم، تصریح کرد: هم خواسته مقام معظم رهبری و هم خواسته مردم و نمایندگان از رییس جمهور این است که دایره مشورت خود را بازتر کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان افزود: اگر چه دولت مشورت‌هایی را برای معرفی کابینه با برخی نمایندگان داشت و بعضی نامه نگاری‌ها نیز با اساتید دانشگاه صورت گرفت ولی باز انتظار ما این است که رییس جمهور دایره مشورت خود را وسیع‌تر کند و از نظرات و سلایق مختلف نیز بهره‌بگیرد تا نهایتاً شاهد تصمیمات شتابزده و ناپخته‌ای که در دوره قبل با آن مواجه بودیم نباشیم.

اسماعیلی با تاکید بر این که اگر دولت ازمشورت‌های سازنده استفاده کند، قطعاً تصمیمات، کارشناسی و تخصصی می‌شود، اظهار داشت: به عنوان مثال احمدی‌نژاد می‌توانست در معرفی دو وزیر آموزش و پرورش و نیرو حداقل با دوستان خود در مجلس مشورت کند تا این مسئله منجر به استرداد معرفی نامه وزرا نشود.

وی یادآور شد: اگر چه این موضوع استرداد معرفی نامه وزرا به لحاظ قانونی مشکلی ندارد اما در این حرکت، یک نوع عدم هماهنگی و عدم تعامل با مجلس مشهود است.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها گفت: رییس جمهور می‌توانست با ارتباط با روسای کمیسیون‌ها و یا هیات رییسه از نظر مجلس در مورد وزرای پیشنهادی و همچنین ایام تعطیلات مجلس با خبر شود.

وی افزود: در صورت عدم استرداد معرفی نامه وزرا، به دلیل تعطیلات، وزرای پیشنهادی وقت لازم را برای تعامل با فراکسیون‌ها و کمیسیون‌ها نداشتند و حتماً هم رای نمی‌آوردند در حالی که اگر این تعامل صورت گرفته بود، این اتفاقات نمی‌افتاد.

اسماعیلی در خصوص نحوه تعامل دولت با مجلس در بحث وظیفه نظارتی مجلس، خاطر نشان کرد: احمدی‌نژاد این نوید را داد که دولت به گونه‌ای با مجلس تعامل خواهد داشت که حتی کار کمتر به سئوال بکشد و عنوان کردند که به وزرا توصیه شده هر هفته یک روز را در مجلس بگذرانند و با نمایندگان برای حل مسائل و مشکلات ارتباط نزدیک داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق بیافتد قطعاً شاهد یک تعامل سازنده و مفید بین دولت و مجلس خواهیم بود.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها گفت: در دوره‌های قبل برخی وزرا کمتر خود را مجاب می‌کردند که برای پاسخگویی به سئوالات نمایندگان در مجلس حاضر شوند و به تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی هم اغلب جواب داده نمی‌شد که امیدواریم در این دوره این خلاء برطرف شود تا هزینه‌ای به دولت و مجلس تحمیل نشود.

نماینده گرمی تاکید کرد: اگر در این دوره هم شاهد بی‌توجهی مسئولان اجرایی به تذکرات و سئوالات نمایندگان باشیم، مجلس هم قطعاً از سازوکار قانونی خود استفاده می‌کند و لبه تیز قانون هم هست اما قصد ما حرکت در جهت عدم تعامل نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet