ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1397/07/24 12:08:03
سرویس دیگر رسانه‌ها_

افق روابط آمریکا با عربستان زیر سایه پرونده خاشقجی

هنگامی که دولت ترامپ در مورد مجازات شدید برای یک کشور در خاورمیانه صحبت می کند، به طور کلی منظورش ایران است، کشوری که نفوذ منطقه ای آن هم همسایگان عرب و هم ایالات متحده را تهدید کرده است.
افق روابط آمریکا با عربستان زیر سایه پرونده خاشقجی هنگامی که دولت ترامپ در مورد مجازات شدید برای یک کشور در خاورمیانه صحبت می کند، به طور کلی منظورش ایران است، کشوری که نفوذ منطقه ای آن هم همسایگان عرب و هم ایالات متحده را تهدید کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/201810106022260586.jpg افق,روابط,آمریکا,با,عربستان,زیر,سایه,پرونده,خاشقجی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آتلانتیک با اشاره به پرونده مرگ خاشقجی نوشت: با این حال، روز یکشنبه، رئیس جمهور ترامپ برای نخستین بار از این کلمات برای توصیف آنچه که ممکن است برای عربستان سعودی به عنوان نزدیکترین متحد ایالات متحده در جهان اسلام اتفاق بیفتد، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

 
ترامپ در یک مصاحبه تلویزیونی 60 دقیقه ای در CBS گفت. "در مورد چیزی که واقعا وحشتناک و منزجر کننده است، وجود دارد. بنابراین ما باید ببینیم. ما در حال بررسی مجازات ها هستیم. البته ترامپ تأکید کرد که واشنگتن در مورد پرونده فروش سلاح به عربستان سعودی تجدید نظر نخواهد کرد، زیرا، به نظر وی، این امر بر اقتصاد آمریکا تأثیر منفی خواهد گذاشت.
 
در روز دوشنبه، ترامپ به خبرنگاران گفت که با پادشاه عربستان سلیمان، "که هر گونه دانش از هر آنچه که ممکن است اتفاق افتاده"، به خاشقجی، یک شهروند سعودی و ساکن ایالات متحده، سخن گفته است. "او گفت که آنها با نزدیک شدن به ترکیه برای پیدا کردن پاسخ تلاش می کنند. من بلافاصله فرستادم وزیر امور خارجه را برای دیدار با شاه فرستادم! "
 
موضوع خاشقجی تغییرات مهمی در ثروت برای عربستان سعودی است، که تا دو هفته پیش به دلیل اصلاحات اجتماعی و اقتصادی آن مورد تقدیر قرار گرفت. پادشاه عربستان سعودی، محمد بن سلمان، به عنوان چهره پادشاهی مدرن مورد تحسین قرار گرفته است. وی مصاحبه هایی را انجام داد که در آن طرح های خود را مشخص کرد  و ایران را متهم به مشکل آفرینی در خاورمیانه کرد. 
 
عربستان سعودی نه تنها یک متحد نزدیک ایالات متحده است: رئیس جمهور ترامپ و جارد کسنر، زوج و مشاور ارشد، در مورد نزدیک بودن به پادشاهی و خانواده سلطنتی خود افتخار کرده اند و دولت ترامپ معمولا نسبت به اقدامات عربستان سعودی سکوت کرده است سرکوب داخلی، مداخله نظامی در یمن و محاصره قطر، با این حال داستان کشتن خاشقجی متفاوت بود. چون او یک ساکن ایالات متحده و یک روزنامه نگار برجسته با ستون در واشنگتن پست است.
 
 ایالات متحده و متحدانش در طول سالها به شدت به ایران به خاطر اقدامات حقوق بشری اعتراض کرده اند. روابط اوباما تا حدودی به دلیل توافق هسته ای بهبود یافت، اما اکنون به طرز چشمگیری بدتر شده است، زیرا ترامپ در ماه مه از برجام خارج شده است. هفته گذشته، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که هدف از فشار ایالات متحده این است که "رهبران ایران را متقاعد سازند که به عنوان یک ملت عادی رفتار کنند". با این حال ایران بیشتر به سکوت نگاه می کند زیرا عربستان سعودی در غرب دقیقا برای مثل یک ملت عادی رفتار نمی کند!
 
المانیتور، یک وب سایت که بر روی خاورمیانه تمرکز دارد، خاطر نشان کرد که بخش عمده پوشش رسانه های ایران در مورد داستان خاشقجی بر روابط بین ترکیه و عربستان سعودی متمرکز بود.
 
ال مانیتور نوشت: "شکاف بین عربستان سعودی و ترکیه می تواند اخبار خوش آمدی برای دولت ایران داشته باشد. "در حالی که ایران و ترکیه در مورد تعدادی از تحولات منطقه ای، به ویژه در مورد جنگ داخلی سوریه اختلاف نظر دارند اما دو کشور روابط اقتصادی عمیقی با یکدیگر دارند. هر گونه تضاد بین عربستان سعودی و ترکیه می تواند به روابط آنکارا و تهران اجازه دهد تا به طور جدی ادامه یابد در حالی که همزمان عربستان سعودی، رقیب ایران را منزوی می کند.
 
قبل از مصاحبه ترامپ، واکنش عمومی دولت او به خاشقجی سکوت بود. بخشی از چالشی که ایالات متحده با آن مواجه است، واکنش به اقدام ادعایی در عربستان سعودی است. ایالات متحده و منافع عربستان درمورد مسائل مربوط به ذخایر نفت پایدار، افراط گرایی اسلامی و نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان و دیگر نقاط همگرا هستند. اما حرکت کنگره ایالات متحده در به راه انداختن تحریم های احتمالی علیه سعودی ها می تواند روابط دو کشور را تیره و تار کند.
 
در این بین باید گفت هرگونه تنش در روابط سعودی ها با ترکیه و به ویژه آمریکا بیش از همه به نفع ایران خواهد بود و این کشور از آن استفاده خواهد نمود.
کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet